Közélet, hírek

"Minden ugyanaz másképpen." - megjegyzések az esztergomi vitához

1/0
Hirdetés
1/0
Közélet, hírek

"Minden ugyanaz másképpen." - megjegyzések az esztergomi vitához

2005.12.19. 13:58

Megjegyzések a Balassa Általános Iskola felújítása és átalakítása középiskola és városi könyvtár céljára pályázat vitájához - Boór András írása

Megjegyzések a Balassa Általános Iskola felújítása és átalakítása középiskola és városi könyvtár céljára pályázat vitájához

"Egy kérdésre olyan választ lehet adni, amilyen a kérdés."

Ezt Balázs Mihály mondta "a volt Balassa Általános Iskola felújítása és átalakítása középiskola és városi könyvtár céljára" című pályázatra beérkezett pályaműveket bemutató kiállítás záró szakmai vitafórumán.

Párhuzamok

a) A beszélgetést vezető építész - Szalai András, a bíráló bizottság tagja - arra kérte a jelenlévőket, hogy ne a pályázat miértjéről és a kiírt feladatról, hanem a beérkezett pályamunkákról, ezen belül is első sorban az első díjas tervről essen szó.

b) Szerintem Esztergom város Önkormányzata olyan pályázatot hirdetett meg, melyben nem a Szent István tér lezárása, hanem egy iskola és egy könyvtár elhelyezése volt a feladat. i

a) Szalai András szerint a vitán a hozzászólók prekoncepcióval állnak hozzá a győztes pályázat épületével szemben, mivel úgy gondolják, hogy csak a reformkori terv adhat méltó befejezést a térnek. ii

b) Szerintem a bíráló bizottság prekoncepcióval állt neki a bírálatnak, mivel úgy gondolták, hogy az a pályázat adja a legjobb megoldást, amelyik a teret ennek a feladatnak a keretében lezárja.

a) Szalai András nem értette, vagy nem akarta érteni a jelen lévők észrevételeinek egy részét, ezért aztán nem is adott rájuk válaszokat. iii

b) Szerintem a kiíró nem értette, vagy nem akarta érteni a pályázaton részt vevők észrevételeiből olvasható bizonytalanságot, ezért azután a válaszok nem adnak egyértelmű képet a pályázat céljáról. iv

Mit lett volna, ha...

...a Szent István tér lezárásáról már korábban elvi vitát kezdeményez a város vezetése? v

...a pályázatnak nem "A volt Balassa Általános Iskola felújítása és átalakítása középiskola és városi könyvtár céljára" lett volna címe, hanem "A Szent István tér rendezése"?

...a könyvtárra ennek a pályázatnak a keretében, de csak ötletpályázatot írnak ki? vi

...a kiíró a könyvtár programját szabadabban kezeli? vii

...a bíráló bizottság nem egy nap alatt hoz döntést? viii

Magabiztosság

A történtek alapján a kiíró, a bizottság építész tagjai, a meghívott építészek alapjában véve elégedettek a történtekkel, láthatólag teljesen bizonyosak abban, hogy gondosan jártak el a rájuk bízott ügyben.

Amíg így zajlanak dolgaink, addig igaz az, hogy "a városokat nem az építészek építik" ix.

szerző: Boór András

 


i Vajon a kiírást elolvasva milyen okból lehetett azt hinni, hogy a feladatot a tervpályázat nevét adó épület telkén, illetve közvetlen környékének rendezésével kell megoldani? Vajon a kiírást elolvasva milyen okból volt feltételezhető, hogy a feladatot a tervpályázat nem csak a nevét adó épület telkén, illetve közvetlen környékének rendezésével kell megoldani?

Részletek a kiírásból:

BEVEZETÉS

Esztergom Város Önkormányzata nyílt tervezési versenypályázatot hirdet az esztergomi várnegyedben, a Bazilikával szemben álló Balassa Általános Iskola (Esztergom, Szt. István tér 6.) épületére "A volt Balassa Általános Iskola (hrsz. 15956) felújítása és átalakítása középiskola és városi könyvtár céljára" címmel.

20/1. Tervezendő funkciók, és szükséges méreteik

...Előzetes becsléseink alapján a tervezési területen és épületekben, mindkét funkció elhelyezése megoldható. Amennyiben azonban a pályázó úgy ítéli meg, hogy ez mégsem valósítható meg az optimális használhatóság csorbítása nélkül, a pályázónak javaslatot kell tennie a tervezési területre nem betervezhető

2. A tervpályázat tárgya:

Az esztergomi Bazilikával szemben álló, egykori Balassa Általános Iskola épület felújításának, bővítésének és funkcióváltásának építészeti tervezése, és a belső udvar rendezésének tervezése vázlattervi szinten.funkció elhelyezésére.

(megjegyzés utólag: Szalai András zsűritag a pályázati anyag bemutatóján elhangzott szavai szerint "ránézésre is lehetett látni, hogy arra a telekre mindkét funkció nem fér el". Milyen kár, hogy ezt az álláspontját bíráló bizottsági tagként sem a kiírásban, sem az arra adott válaszokban nem tudta kellő súllyal érvényre juttatni.)

18. Tervezési terület megjelölése:

A felújítandó és bővítendő épület és építési telke a 15956 hrsz.-ú területen helyezkedik el.

20. Tervezési Program, tervezési szempontok

... A tervben a főépület mindkét szintjére, a teljes új épületre, az udvar kialakítására és az épület előtti tér burkolt útig terjedő felületeire kell hasznosítási javaslatot tenni.


ii Ez így nem teljesen igaz: voltak, akika befejezetlenség mellett álltak ki.

iii Pl. amikor egy helyi lakos (nem építész!) a bírálati zárójelentés azon pontját kezdte el feszegetni, hogy első számú bírálati szempont a "térlezárás, városépítészet". Kérdése el sem juthatott odáig, hogy a kiírásban még ez másként szerepelt: "az épület környezeti kapcsolatai és a környezetének területrendezése, az új épületek tömege és homlokzatai városképi szempontból hogyan illeszkednek jelenlegi és tervezett környezetéhez - Különös tekintettel: A Kanonoksorok, és a Bazilika".

iv Szemelvények a pályázók kérdéseire érkezett válaszokból:

A megadott helyszínen csak a gimnázium kapjon helyet, a könyvtár más helyütt pl a Kanonoksorban vagy a Béke téren legyen, illetve későbbi ütemben épüljön?

A kanonoksorban nem, Balassa iskola előtti és a tőle d-re eső terület figyelembe vehető. A könyvtár a második ütemben készül.

Milyen mértékben lehet felhasználni a tervezési területtel szomszédos ingatlanokat?

A jelenlegi tervezési területet bővíteni lehet.

Mi a szándék az iskola előtti úttal?

Megmaradó

Tervezési területként megjelölhető-e a Dobozi M. u.- Szent István tér által határolt tömb ? A telek előtti közterületen a parkolókon kívül más -épülethez kapcsolódó- funkciót is el lehet- e helyezni? pl: iskolaudvar?

El lehet helyezni más funkciót is.

A kiírt helyiségigények és alapterületeik ellentmondanak a 19/2002.(V.8.) OM rendeletnek?

Nincs lehetőségünk, hogy a 25%-os beépítést terveztessük. az 50% -os beépítés engedélyeztethető.

Mik a javaslatok a be nem tervezett funkciók elhelyezésére?mivel a tervezési terület bővíthető, a Beépíthetőnek, vagy nem beépíthetőnek lehet-e tekinteni?

Mellékelt környezetalakítási tervlap alapján, a pályázó nagyvonalú megoldást is javasolhat.

.

Független pályázat a könyvtár épületre egy másik kiválasztott helyszínen?

Nem lehetséges


A kedvencem az utolsó nem adminisztratív jellegű kérdés:

Kizáró ok-e az 50%-os beépítés túllépése?

Igen


v "A sikerrel megrendezett pályázat, ami a város elképzelése szerint felszínre hozta a lehetséges megoldásokat, most ad alapot a vitára"- mondta a főépítész, Faragóné Godó Mária.

Pályázat nélkül is lehetett tudni, hogy az eredeti 1820-as terv, vagy a jelenlegi térfal átalakítása, vagy pedig az ez előtti lezárás jöhet szóba.

vi Meglepő, hogy a könyvtárról így nyilatkozik a főépítész: "a pályázattal már erre is értékes megoldási módokat kapott a város", mintha ez a kérdés csak úgy mellesleg lett volna feltéve.

A kiírás az engedélyezési terv határidejét 2005. november 2-re adja meg, nem tesz említést arról, hogy ez csak az iskola terveire vonatkozna -a könyvtár mint később (2008-2009) megvalósítandó ütem szerepel.

Érdekes, hogy a főépítész a vitán már így ismertette magát a feladatot: "konkrét megoldást kellett találni az iskolára és ötletpályázat szintjén el kellett helyezni a városi könyvtárat is". További figyelemre méltó megjegyzés volt Karácsony Tamás - esztergomi építész és a zsűri tagja- részéről: "mindannyian tudjuk - mármint gondolom a helyiek, mert sem a kiírás, sem a kérdésekre adott válaszokban ez nincs leírva-, hogy legalább három olyan épület van a városban, ahová a könyvtárat át lehetne rakni".

vii A kiírás szerint "a programban megnevezett helyiségek méretétől +/- 10%-ban el lehet térni, kivéve a könyvtár helyiségeit, ahol a legideálisabb méreteket határoztuk meg (jelentősen többet, mint a jelenlegi könyvtár területe), ezért a könyvtár esetében - (!!!) 20%-os eltérés is elfogadható".

viii A pályázati zárójelentés szerint: "a pályaművek értékelése a 2005. augusztus 5-i Bíráló Bizottsági ülésen történt meg".

ix Ezt emlékezetem szerint nem Balázs Mihály, hanem Szalai András mondta.

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.