| CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY | CALL FOR PAPERS: ÖN/REFLEXIÓ. Az építész szerepe | Határidő: április 7. | AZ ÉPÍTÉSZET KÖZÜGY
Programok

"kodály körönd 2006 után" és "budapest világörökségi területei" - kiállításmegnyitók az N&n galériában

1/8

?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
?>
1/8

Programok

"kodály körönd 2006 után" és "budapest világörökségi területei" - kiállításmegnyitók az N&n galériában

2007.06.18. 12:38

Eseményinfó

Esemény kezdete:
2007.06.20. 16:00
Esemény vége:
2007.07.16. 16:00

a kiállítás megnyitók előtt június 20-án kerül sor az N&n galéria kiállítótermeinek névadásáraa névadó után molnár éva átadja a 2007. évi molnár farkas díjakat

az N&n galéria tisztelettel meghívja önt és barátait

2007. június 20-án, szerdán 18 órára

a "kodály körönd 2006 után" kiállításának megnyitójára

a kiállítást megnyitja mihályfi lászló építész

a kiállítás megtekinthető: 2007. július 16-ig

1/8

8/8



négy mondat a köröndről: terézváros - ez a patinás múltú budapesti kerület - a területét hosszában átszelő, nagyvonalú sugárút okán méltán lett része az egyetemes világörökségnek. az andrássy út menti pompás bérpalotákban egykoron virágzó nagypolgári élet napjainkban újra teret követel magának ezen a helyen. a sugárút egyik legkiemelkedőbb pontján, félúton a belváros és a főváros tüdeje, a városliget között terül el az a geometrikus pontosságú teresedés, melyet egyik világhírű lakója után ma kodály köröndként ismerünk. az ősfákkal tarkított, kör alakú parkot - mely alatt elhalad a kontinens első földalatti vasútja -, négy, egyenként is különleges, együttesükben pedig tökéletes összhangot alkotó épület övezi, melyek csak arra várnak, hogy csipkerózsika-álmukból végre felébredhessenek… mihályfi lászló /kerületi főépítész/

az idegenforgalmi szektor globális növekedése, a magyar gazdaságban játszott szerepe, budapestnek az országos idegenforgalomban betöltött kiemelkedő pozíciója alapján a város idegenforgalmi szolgáltatásainak bővülésére kell számítani. a városnak az általános városmarketing erősítése mellett elsősorban a turizmus városi infrastruktúrájának szervezésével, új turisztikai helyszínek kialakításának ösztönzésével kell részt vennie a szektor fejlesztésében. a közterületek megújítása az egyik leghatékonyabb eszköz a városi környezet minőségének, élhetőségének javítására, amely az általános felértékelődés, fejlesztés megindítását ígéri. ezért a közterületek megújításának kiemelt szerepet kell kapnia a város rehabilitációs akcióprogramok keretei között, amely a lakóterületi beépítések fellazítását, zöldfelületek kialakítását, új közösségi területek /agórák/ kialakítását szolgálhatja. a programok sikerét a közismert példák - a déli váci utca, liszt ferenc tér, ráday utca, tompa utca, huszár utca mutatják. budapest kulturális sokszínűsége a korábbi évszázadokban is annak köszönhetően alakult ki, hogy sokféle társadalmi csoport szabadon alakíthatta, művelhette, fejleszthette kultúráját. cél, hogy budapest a jövőben is az értelmiségiek, a kulturálódni és szórakozni vágyók számára kikerülhetetlen találkozási pont legyen, ahol a kulturális teljesítmények egymás számára bemutathatók.
a kodály körönd térfalaiban a város egyik legnagyvonalúbb tere. fejlesztése a terézvárosi, sőt a fővárosi beruházások motorja lehet. a 4 épület és a közterület egységesen képezik a fejlesztés tárgyát. olyan befektetők, befektetői csoportok jelentkezését várjuk, akik vállalkoznak a 4 épület együttes egvásárlására. a földszinteken és a -felületük megnyitásával megemelt értékű-, pinceszinteken nagy közönségforgalmat vonzó, színvonalas kulturális és vendéglátó, intenzív közterületi kapcsolatokat igénylő intézményeket kell elhelyezni. a belső udvarok földszintek feletti lefedésével újabb értékes alapterületek nyerhetőek, a belső udvarra néző emeleti funkciók zavarása nélkül. a felső szinteken elsősorban lakó, szállás funkciókat kell elhelyezni, visszaállítva az eredeti nagy alapterületű, nagypolgári lakásokat. a tetőterek kerüljenek beépítésre, mert ez részben forrásbevonást, részben dinamikus, fizetőképes új lakókat jelent. a tetőterek lakói pótolhatják a földszintek kivásárlásával megszűnő lakásszámot is, ezzel segíthetnek az eredeti és alapvető lakófunkció elsődlegességének megtartásában. a tetőtér beépítéseket a XXI. századnak megfelelő technikai és építészeti megoldásokkal kell megvalósítani. a tetőszinteken kialakítható zöldfelületek, tetőkertek, zöldhomlokzat szakaszok az udvarok felől bekapcsolhatók a tér zöldfelületébe, a tornyok érdekes hangulatú vendéglátó, kilátó helyekké, műterem galériákká alakíthatók, az épület alapfunkciójától független, közvetlen kapcsolatban a térrel.

 

2/8

3/8

4/8



a "budapest világörökségi területei" című kiállításra szintén

2007. június 20-án, szerdán 18 órakor kerül sor az N&n galériában

a kiállítást megnyitja ikvai-szabó imre szociálpolitikus

 

a kiállítások megtekinthetők: 2007. július 16-ig

 

5/8

6/8


 

a management plan célja és szükségessége
az unesco világörökség bizottsága 1987-ben a budapesti helyszínt a magyarországiak közül elsőként a világörökség részének nyilvánította /a duna két partja és a budai várnegyed/, majd 2002-ben kibővítette azt /az andrássy út és történelmi környezete/. ezzel a döntéssel a budapesti világörökség kibővített területét az unesco az emberiség egyetemes jelentőségű, kivételes, pótolhatatlan kulturális értékének ismerte el, amelynek hitelesen, teljes állapotban való megőrzése, helyreállítása biztosítására a magyar állam kötelezettséget vállalt. e kötelezettség betartását az unesco a világ közérdeke nevében folyamatosan ellenőrzi.
cél, és egyezményben vállalt kötelesség a terület ránk bízott értékeinek fennmaradását, az ajánlásoknak megfelelő fenntartható fejlődését biztosítani. a management plan e feladat teljesítésének egyik eszköze lehet.
ennek érdekében a management plan
- megfogalmazza a világörökségi terület értékeit,
- szigorúan szakmai szempontok alapján irányelveket fogalmaz meg a védelemmel és megőrzéssel kapcsolatban, amelyek hosszú távon biztosítják a világörökség pótolhatatlan értékeinek fennmaradását,
- ajánlásaiban érvényre juttatja a fenntarthatóság elveit,
- alapelveket fogalmaz meg, amelyek a megőrzésben és fejlesztésben részt vállalók számára elfogadhatóak, és amelyeket az érdekegyeztetések során szem előtt tartva az érdekellentétek kezelhetők,
- biztosíthatja a fenti elvek nyilvánosságát.
a management plan-t ajánlásnak kell tekinteni, nincs kötelező ereje. feladatát a management plan azonban akkor teljesíti be, ha ajánlásait a helyi, részletes tervek /kszt, kvsz, stb/ készítésében érvényesítik és ezeken keresztül kötelező érvényűvé válnak.
a management plan a fennálló jogszabályi és önkormányzati struktúrára épül, ezért nem vállalkozik a finanszírozás, és a menedzsment személyi feltételeinek tárgyalására.
I. a felvétel
1. az unesco világörökség bizottságának határozatai 1987., 2002.
az egyesült nemzetetek oktatási, tudományos, és kulturális szervezete /unesco/ párizsi konferenciája 1972. november 16. napján elfogadta a világ kulturális és természeti örökségének védelméről szóló egyezményt /world heritage convention/.
az unesco világörökség bizottsága az 1987. december 7-11. között párizsban tartott 11. ülésén felvette a világörökség listára "budapest, a duna két partja és a budai várnegyed" területét.
a területet 2002-ben, a 26. ülésen kibővítették az andrássy úttal és történelmi környezetével, valamint a millenniumi földalatti vasúttal.
2. a felvétel indoklása, felvételi kritériumok
az 1987-ben felvett helyszín rövid leírása: a helyszínen olyan jelentős építészeti együttesek maradványai lelhetők fel, mint aquincum városa a római korból, vagy a gótikus budai várpalota, melyek több korszak építészetére gyakoroltak jelentős befolyást. a városkép világviszonylatban egyedülálló, és a magyar főváros történelmének dicső periódusait idézi.
a felvételt 1987-ben és 2002-ben is a helyszín kulturális jelentősége - ezen belül a II. és IV. kritérium - támasztotta alá.
c II. kritérium: a helyszín tanúskodjon az emberi értékrendek jelentős átalakulásáról az építészet, a műszaki tudományok, a képzőművészet, a város-, vagy tájkert-tervezés terén egy meghatározott időszakban, vagy a világ egy kulturális területén.
c IV. kritérium: a helyszín egy olyan épülettípus, építészeti, technológiai együttes vagy táj kiemelkedő példája legyen, amely az emberi történelem egy jelentős állomását, vagy állomásait szemlélteti.

 

 

7/8


a kiállítás megnyitók előtt kerül sor az N&n galéria kiállítótermeinek névadására
a névadókat méltatja hóka lászló építész és schneller istván építész
a névadó után molnár éva átadja a 2007. évi molnár farkas díjakat


a zsűri összetétele: bulcsu tamás építész, szathmáry zoltán fotóművész, kovács péter művészettörténész, plesz antal építész /elnök/, simon mariann építész


következő kiállítás • erektív fantazmagóriák 1957-2007 • pauer gyula
2007. július 18.

 

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.