Design/Formatervezés

Határtalan Design - nemzetközi design kiállítás és díjátadó

1/9

Albert Virág, Pongrácz Farkas - Plumo

Edőcs Márta

Koralevics Rita - PaperUP

Novák Gergely

Helena Dařbujánová

Matúš Opálka

Barbara Stelmachowska

?>
Albert Virág, Pongrácz Farkas - Plumo
?>
Edőcs Márta
?>
Koralevics Rita - PaperUP
?>
Novák Gergely
?>
Helena Dařbujánová
?>
Matúš Opálka
?>
?>
?>
Barbara Stelmachowska
1/9

Albert Virág, Pongrácz Farkas - Plumo

Edőcs Márta

Koralevics Rita - PaperUP

Novák Gergely

Helena Dařbujánová

Matúš Opálka

Barbara Stelmachowska

Határtalan Design - nemzetközi design kiállítás és díjátadó
Design/Formatervezés

Határtalan Design - nemzetközi design kiállítás és díjátadó

2016.04.08. 15:12

Cikkinfó

A Design rovatot támogatja a 

Földrajzi hely:
Budapest, Magyarország

Határtalan Design címmel április 9-én nyílik meg a kortárs cseh, lengyel, szlovák és magyar designerek alkotásait bemutató kiállítás az Új Budapest Galériában. Az öt hétig látogatható válogatásban közel hetven hazai és majd negyven külföldi kiállító munkái szerepelnek, amelyek között bútorok, lámpák, textilek, szőnyegek, tapéták és lakberendezési kiegészítők egyaránt helyet kapnak.

A Határtalan Design cím többrétegű jelentést hordoz; a geográfiai sokszínűségen kívül utal a műfajok közötti átjárhatóságra, a dizájn és a képzőművészet egymásra hatására. A kiállítók között autonóm tervezők és kreatív műhelyek, illetve tervezőcsoportok egyaránt szerepelnek. Közülük többen – részben a régió kevéssé fejlett háttériparának okán – önálló kollekciókkal jelentkeznek, míg főként a cseh és a lengyel alkotók esetében megbízásra tervezett tárgyegyüttesek is megjelennek.

A kiállítás Magyarországon egyedülálló módon független szakmai összefogás eredményeként Szigeti Szilvia és Radnóti Tamás designerek művészeti vezetésével összesen 900 m2-en kerül megrendezésre, s a visegrádi négyek feltörekvő designtehetségeinek és a térség legjobb tervezőinek munkáiból ad áttekintést.

A szelekcióban prototípusok, egyedi és kisszériás darabok, illetve sorozatgyártott termékek egyaránt helyet kapnak. A tárgyakat a műfajok közötti átjárhatóság, a szabad tervezői gondolkodás, üdítő sokszínűség, frissesség és nemzetközi mércével is mérhető progresszivitás jellemzi, alkotóik közül jó néhányan rangos hazai és nemzetközi designdíjak birtokosai.

A szervezők és a résztvevők nem titkolt szándéka, hogy a kiállítás a régió egyik legrangosabb független szakmai fórumává váljon, és alapot teremtsen az azonos hagyományokból, kulturális gyökerekből építkezők közötti párbeszédre, továbbá közös nemzetközi projektek, kiállítások szervezésére.

 

HATÁRTALAN DESIGN DÍJ

Az eseményhez kapcsolódóan idén első ízben kerül sor a Határtalan Design Díj átadására. Az elismerés célja, hogy felhívja a figyelmet a designban rejlő potenciálra, a mecenatúra jelentőségére – különös tekintettel a Visegrádi Négyek országaira. A Nemzetközi Visegrádi Alap és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával létrejött kiállítás teremtette meg a lehetőségét a Határtalan Design Díj megalapításának, melyhez a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. és a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. jelentős támogatást ajánlott fel, összhangban hitvallásával:

Matúš Opálka
6/9
Matúš Opálka

„A rendezvény és maga a díj célja, az elismerés irányelvei is több ponton mutatnak hasonlóságot a CIG Pannónia által képviselt vállalati értékekkel, célokkal. Fiatal hazai biztosítótársaságként számunkra is elengedhetetlen a folyamatos innováció és az ügyfelek számára nyújtott egyedi, professzionális szolgáltatás. Külön üdvözlendőnek tartjuk a rendezvény régiós jellegét, hiszen társaságunk is a régió több országában jelen van szolgáltatásaival."

A régió gazdasági és ipari hátterét tekintve kiemelten fontos a kreativitás támogatása, hiszen ezekben az országokban az ipari háttér hiánya miatt a tervezők legtöbbször önállóan fejlesztik kollekcióikat, és „egyszemélyes vállalkozásként" működve, maguk végzik a termékfejlesztésen és kivitelezésen túl a piacra jutással együtt járó összes tevékenységet is.

A 11. madeinhungary + 4. MeeD tárlaton kiállított tárgyak közel száz tervezője közül három részesül az egyenként 300.000 bruttó forintos elismerésben. Kiválasztásukban szakmai zsűri segíti az alapítók munkáját. A grémium a régió gazdasági, ipari hátterének megfelelő, innovatív, eredeti ötletekre épülő tárgyakat, kollekciókat díjaz műfaji megkötöttség nélkül.

A zsűri tagjai:
Demeter Nóra DLA, építész, Demeter Design Studió
Dr. Slézia József PhD habil. egyetemi docens, designtörténész
Zalavári József DLA egyetemi docens, Ferenczy Noémi-díjas formatervező

A Határtalan Design Díjakat
Beata Jaczewska, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója,
Dr. Kádár Gabriella, a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. vezérigazgatója és
Busa Zoltán, a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt. vezérigazgatója adja át a 2016. április 9-én, 18.00 órakor kezdődő kiállításmegnyitón.

 

KAPCSOLÓDÓ PROGRAMOK

Általános szakmai nap
A szervezők ezúttal is nagy hangsúlyt fektetnek a kiállításhoz kapcsolódó általános szakmai nap szervezésére. A szakmai napon a résztvevő művészek és együttműködő partnereik 10-10 perces előadásokból álló sorozatát és fontos nemzetközi projektek ismertetőit – például a stuttgarti Akademie Schloss Solitude ösztöndíjlehetőségeiről és a lodzi Design Fesztiválról, az utóbbi évtized egyik legjelentősebb európai szakmai rendezvénysorozatáról – hallgathatják meg az érdeklődők.

A szakmai nap időpontja: 2016. április 10. 11.00–14.00 között.
Helyszíne: Új Budapest Galéria

Texhibition
A Szigeti Szilvia textiltervező (Eventuell Galéria) kezdeményezte projektben textilgyártók – Csendes és Csendes Kft, Lénárd Zászlókészítő Kft., Meritum Kft., Aste Bútorszövet és Lakástextil, Rovitex Hungária Kft – együttműködésével közel húsz textiltervező iparművész fejlesztése valósul meg. Célja, hogy felhívja a figyelmet a korábban vezető szerepet betöltő ágazatra, tervezőire és a benne rejlő kreatív potenciálokra. A projektet – a tervezőket, a kivitelezőket és a megvalósult textileket – a szervezők egy önálló szakmai nap alkalmával ismertetik, amikor lakberendezők, belsőépítészek és forgalmazók érdeklődésére számítanak.

A textiles szakmai nap időpontja: 2016. április 27. 11.00–14.00 óra között.
Helyszíne: Új Budapest Galéria 


Társművészek produkciói
A rendezvénysorozatot a társművészek produkciói is gazdagítják, mint például a Góbi Rita Társulat Tárgy–Tér–Tánc című kortárs táncelőadásának bemutatója – a kiállítás megnyitóján, április 9-én és záróeseményén, május 15-én – a tárlaton látható műveket eleveníti meg.
A kiállításon a művészek részvételével a rendezők és szakmai újságírók több ízben tartanak tárlatvezetést.


Novák Gergely
4/9
Novák Gergely

 


 A MADEINHUNGARY + MEED SZERVEZŐI

A madeinhungary 2004 óta, a meed – Meeting of European and Central Eastern European Designers – 2012 óta Szigeti Szilvia textildesigner és Radnóti Tamás belsőépítész szervezésében és rendezésében valósul meg. A tervezőpáros a MOME Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (korábban Magyar Iparművészeti Főiskola) végzett, majd mindketten a stuttgarti Akademie Schloss Solitude ösztöndíjasai voltak, az Eventuell Galéria alapító tagjai, Ipari Formatervezői Nívódíjasok, Kozma Lajos-ösztöndíjasok. Szigeti Szilvia idén Ferenczy Noémi Díjat kapott. A belsőépítészeti tervezésen és textiltervezésen kívül közel 200 kiállítás, rendezvénysorozat szervezése és rendezése fűződik a nevükhöz, többek között az Eventuell Galéria tárlatai, az 1990-s évek Textiváljai, illetve az 1994-es BútoroSokk című kiállítás.
 

A MADEINHUNGARY + MEED TÁRLAT RÖVID TÖRTÉNETE

A madeinhungary elődje a Mai Magyar Bútortár Halasi Rita Mária művészeti író szervezésében, 2000–2003 között a Lakástrend és Design önálló kiállításaként került megrendezésre. A kiállítás mai formájában, madeinhungary címmel Magyarországon egyedülálló, független szakmai összefogás eredménye. A rendezvény 2004–2012 között a Lakástrend kiállítások önálló tárlata volt a Műcsarnokban, a Gödör Klubban és a Millenárison. 2013-ban és 2014-ben a Design Hét rendezvénye volt, 2014-ben a Budapest Galériával együttműködésben az Új Budapest Galériában rendeztük meg. 2016-ban a Budapesti Tavaszi Fesztivál rendezvényeként ismét az Új Budapest Galéria ad otthont a kiállításnak.


A MADEINHUNGARY + MEED JÖVŐJE

A tárlat a kollekcióikat önállóan fejlesztő cseh, lengyel, szlovák és magyar designerek – belsőépítészek, építészek, bútortervezők, textil- és formatervezők – munkáit mutatja be. A szervezők és a résztvevők törekvése, hogy a kiállítás a régió egyik legrangosabb, független civil szakmai fóruma legyen, és alapot teremtsen az azonos hagyományokra, kulturális gyökerekre épülő párbeszédre, közös nemzetközi projektek, kiállítások szervezésére.


A MADEINHUNGARY + MEED TÁMOGATÓI ÉS EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNEREI

A kiállítás 2004–2012 között elsősorban a Lakástrend, az Ambienta Kft. és a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával, valamint a résztvevők anyagi áldozatvállalásával valósult meg. Az utóbbi négy évben elsősorban az International Visegrad Fund és részben az NKA támogatásával jött létre, idén pedig a CIG Pannónia Biztosítók támogatása járult hozzá a Határtalan Design Díj megalapításához. Együttműködő partnereink a stuttgarti Akademie Schloss Solitude, a Lodz Design Festival, a szlovák DESIGNBY.sk és a Góbi Rita Társulat.
Külön köszönettel tartozunk a budapesti Cseh Centrumnak, a Lengyel Intézetnek, a Szlovák Intézetnek és a Budapest Galéria munkatársainak.


KIÁLLÍTÓ TERVEZŐK

HU: 

Albert Virág (
Plumo), Bánhalmi Gábor (Origo Design), Bartus Ági (newreflecion.glass), Batisz Miklós (Anaptar), Bizsók Vajk (Bizsók Hangsugárzó Manufaktúra), Bloch Gábor, Borkovics Péter, Brinkus Kata, Búza Kriszta, Csíkszentmihályi Réka, Csire Géza (Maform), Dombi Lívia, Edőcs Márta, Farkas Anna (Anaptar), Fock Maté (motofocker), Formanek Zsuzsanna, Gulyás Judit, Gulyás Rita (TREEtime), Gyimóthy György (Artica), Horváth Máté, Józsa István, Juhász Ádám (Adamlamp), Kanics Márta, Kass Eszter,
Kerékgyártó András, Kiss Dávid (Thebakker), Kim H. J. Mika (Mika&Heni),
Kónya Kinga (Eventuell Galéria), Koós Daniella (Kodform), Koralevics Rita (PaperUP!), Lókai Teréz (TREEtime), Lőrincz Gabriella (Eventuell Galéria), Molnár Réka (Moringa), Munkácsi Gábor (Eventuell Galéria), Nagy Brigitta, O. Horváth Réka (oliARTS), Oláh Sándor, Ottlik Julianna, Pataki Dávid (PDSIGN), Paczona Márta, Pájer Emília (Eventuell Galéria), Petrus Ferenc, Pongrácz Farkas (Plumo), Radnóti Tamás (Eventuell Galéria), Regős Anna (Palmetta), Regős István (Palmetta), Rejka Erika (Eventuell Galéria), Révész Eszter, Sárosi Henrietta (Mika&Heni), Szikszai László (Sixay), Söptei Eszter, Szabó Tímea, Szabó Zsuzsi, Szentirmai Joly Zsuzsanna (Laokoon), Szentiványi Székely Enikő, Szigeti Szilvia (Eventuell Galéria), Torma Balázs (makespringlift), Vidó Nóri


CZ:

Helena Dařbujánová, Martina Kleinová (Studio Revir), Eva Mochalova - Marcel Mochal (Llev), Miroslav Nachlinger (Studio Revir), Babeta Ondrová (Lavmi), Jan Slovak (Lavmi), Roman Vrtiška (VRTIŠKA • ŽÁK), Vladimír Žák (VRTIŠKA • ŽÁK)

PL: Radek Achramowicz (Puff-Buff), Ewa Bochen (Kosmos Project), Dominika Brzostowska-Grodny (Wformie), Kinga Chmielarz (Hop Design), Katarzyna Gierat (Wformie), Dawid Grynasz (Meesh/Grynasz Studio), Joanna Guzik (Wformie), Konrad Hulak (Hop Design), Maciej Jelski (Kosmos Project), Marta Niemywska (Meesh/Grynasz Studio), Gosia Rygalik - Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Anna Siedlecka (Puff-Buff), Barbara Stelmachowska, Anna Wójcik

SK:

Eva Kocnárová (Guapa), Matúš Opálka, Veronika Paluchova, Darina Tutkova, Alexandra Varšová (Guapa)

MOME+
Berecz András, Fogarasi Demeter, Koncz Nikoletta, Lévai Ariel, Nagyapáti Zoltán, Novák Gergely

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- 4 -

Vélemények (0)
Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.