Nézőpontok/Kritika

Módosult a Városligeti Építési Szabályzat - és amit erről gondolnak

1/1

Hirdetés
?>
1/1

Módosult a Városligeti Építési Szabályzat - és amit erről gondolnak
Nézőpontok/Kritika

Módosult a Városligeti Építési Szabályzat - és amit erről gondolnak

2016.06.14. 14:15

Cikkinfó

Szerzők:
Bathó Tivadar

Földrajzi hely:
Budapest

Vélemények:
3

Dosszié:

A Fővárosi Közgyűlés megszavazta a Városligeti Építési Szabályzat módosítását. A döntéssel kapcsolatosan először az MTI hivatalos hírét közöljük, majd Bathó Tivadar építész írását, amelyben elemzi a Liget Budapest projekthez kötődő egyik blognak a módosított VÉSZ-en örvendező cikkét.

"A Fővárosi Közgyűlés szerdán úgy módosította a városligeti építési szabályzatot, hogy igazodjon a Liget Budapest projekt megvalósításáról szóló, tavaly decemberben elfogadott átfogó kormányhatározathoz.

A képviselők 19 igen szavazattal, 8 nem ellenében és egy tartózkodás mellett fogadták el a módosításokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a 157 milliárd forintos beruházás 2019-ig megvalósuljon.

A módosítással kikerült az építési szabályzatból az a kötelező előírás, hogy minden lapostetős felületen zöldfelületet kell kialakítani. Ezzel egy időben pedig a Városliget területén is lehetővé tették a kiskereskedelmi szolgáltatásokat.

Az előterjesztés vitájában Várnai László, a CivilZugló Egyesület és a Ligetvédők mozgalom nevében felszólalva azt kérte, hogy ne építsenek múzeumokat a Városligetbe, helyette ott újítsák fel a zöldterületeket.

Karácsony Gergely, a XIV. kerület PM-es polgármestere úgy fogalmazott, a világ első közparkjának beépítése ellentétes a főváros saját korábbi fejlesztési politikájával. Az ellenzéki politikus további visszalépésként értékelte, hogy a végleges javaslatból kimaradt az a rendelkezés, amely zöld felületeket tett volna kötelezővé az új épületek tetején.

Horváth Csaba, az MSZP képviselője elfogadhatatlannak nevezte, hogy a közgyűlés fideszes többsége csendben tűri, ahogy a kormány "tönkreteszi" a Városligetet. Hangsúlyozta, a múzeumi negyedet a Nyugati pályaudvar mögött, vagy a Rákosrendezőn kellene létrehozni.

Csárdi Antal, az LMP képviselője arra kérte Tarlós István főpolgármestert és a városvezetést, hogy hallgasson arra a több ezer emberre, aki elutasítja a beruházást.

Tarlós István válaszában azt mondta, az ellenzéki képviselők olyat kérnek tőle, amit ők sosem tettek meg, vagyis azt, hogy "hackelje meg" saját politikai közösségének egy fontos állami projektjét. A főpolgármester emellett arra is felhívta figyelmet, hogy amennyiben korábban mindenki úgy vélekedett volna a Városligetről, mint most az ellenzék, akkor most nem állhatna ott a Műcsarnok, a Szépművészeti Múzeum, a Széchenyi-fürdő, illetve a Vajdahunyad várának épülete.

A CivilZugló Egyesület és a Ligetvédők aktivistái az ülés kezdete és a javaslat tárgyalása között molinókat tartva tiltakoztak, majd a szavazást megelőzően Cseh Tamás Demokrácia című dalát énekelték el."

forrás: MTI


 

2016 június 8-án Budapest Főváros Közgyűlése elfogadta az általa két évvel korábban megszavazott Városligeti Építési Szabályzat (VÉSZ) módosítását.

Erről a "Liget projekt – nem vészes a VÉSZ" című írásában a ligetbudapest.reblog.hu tájékoztatja a nagyközönséget. A Városliget Zrt. és kapcsolt internetes oldalainak közlései mindig is híresek voltak magas szakmaiságukról, de a ligetbudapest.reblog.hu írása egy valóságos szakmai csúcstámadás. Érdemes figyelmesen elolvasni.

1.)
"Fontos már az elején leszögezni, hogy a Liget Budapest Projekt megvalósulásával a Városliget zöldterületi aránya az eddigi 60 százalékról minimum 65 százalékra fog nőni. Ez egy kötelező vállalás, amiből nem lehet és nem fognak engedni, ezt tartalmazza a park rehabilitációs pályázat győztes terve is."

Tessék mondani, biztos, hogy a "Városliget"-ben lesz ez az arány? Arra az egész területre vonatkozik, amit a 2016-os módosított VÉSZ Megalapozó vizsgálatok 4. oldalán "A tervezési terület egésze"-ként határoznak meg? Na? Na ugye, hogy nem a "Városliget"-re, hanem az annál kisebb "Városi park"-ként meghatározott területre vonatkozik. De akkor meg miért ír "Városliget"-et a ligetbudapest.reblog.hu?

Felfigyelhetünk másra is. A fenti idézet szerint az eddig unos-untalan ismételgetett, leendő 65 százalék az nem zöldfelületi, hanem zöldterületi arány. Hoppá! Ez forradalmian új, "szakmai" fejlesztés a zéerté részéről! Megjegyzendő, hogy ezt a "nagyszerű" fejlesztést már korábban is bevetették, amikor egy közleményükben (2016.04.26-28., mno.hu) a plakátjukat magyarázták:
"Míg a plakáton a zöldfelület 60-ról 65 százalékra való növekedése van, addig a Városliget Zrt. ezen számokat a zöldterület növekedésére érti: „a mostani 60 százalékról 65 százalékra fog nőni a zöldterület aránya." Komoly, ugye?

Ami pedig a park rehabilitációs pályázat győztes tervét illeti, annak az eredményhirdetéskor még méltatott koncepcióját ma már a projektgazda eléggé el nem ítélhető módon ekézi (ld. még később).

Akik eddig nem tudták volna, hogy a százmilliárdos Liget Budapest projektet irányító cég szakmai képességei milyenek, most megtudták: ilyenek.

2.)
"Ebbe a növekedésbe eddig sem számítottak bele az épületek tetején esetlegesen tervezett zöldtetők, de a Városligeti tó vízfelülete sem, hiszen azok – nagyon helyesen – nem számolhatóak el teljes értékű zöldfelületként."

Hogyhogy zöldfelületként? Az előbb még zöldterületi arányról írtak, most meg lemondanak erről a "szakmai" fejlesztésükről? Zavaros dolog, annyi szent. De legyen, térjünk vissza a "zöldfelület"-hez.

Na de mi az, hogy "eddig sem számítottak bele"? De bizony, hogy beleszámítottak!

Hiszen  a 2014-es VÉSZ Alátámasztó munkarészének 20. oldalán, a "Zöldfelületi arány számítása és zöldfelületi minimum szabályozása" című táblázatban szerepel a "Vízfelület" és a "Tetőkert", ezek számadatait pedig beleszámolták a "Zöldfelületi arány"-ba.

Hiszen  a 2016-os módosított VÉSZ Alátámasztó munkarészének 25. oldalán, a "Beépítési terv szerinti zöldfelületi arány számítása és zöldfelületi minimum szabályozása" című táblázatban szerepel a "Vízfelület" és a "Tetőkert", ezek számadatait pedig beleszámolták a "Zöldfelületi arány"-ba.

Sőt, a 2016-os módosított VÉSZ Megalapozó vizsgálatok 33. oldalának táblázatában is szerepel a "Vízfelület", a számadatait pedig beleszámolták a "Zöldfelületi arány"-ba.

Bizonyos tehát, hogy a ligetbudapest.reblog.hu állításait a VÉSZ nevezett részei a módosítás előtti és a módosítás utáni változatban is cáfolják. Nem szép dolog ez a VÉSZ-től...

3.)
"Összefoglalva tehát a 65 százalékos arány kizárólag teljes értékű zöldfelület növekményből fog összeállni. Ha lesz is növényzet az épületeken – mint pl. a tervpályázaton nyertes Néprajzi Múzeum „dombján" - az plusz zöldként fog megjelenni."

Magabiztos kijelentés, de – fájdalom – nem lehet figyelembe venni, mert hamis. Ez a "Teljes értékű zöldfelület" megnevezés csak a 2016-os módosított VÉSZ-ben jelenik meg. Az Alátámasztó munkarész 25. oldalán a "Beépítési terv szerinti zöldfelületi arány számítása és zöldfelületi minimum szabályozása" című táblázatban ezzel is számolnak %-os arányt, de a "Teljes értékű zöldfelület" nemhogy a "Városliget"-ben nem éri el, de még a "Városi park" (Z-VI) övezetben sem éri el még a 64 százalékot sem (63,7%).

Ráadásul, a Városliget Zrt. a Garten Studio háta mögött megegyezett a Magyar Kerékpárosklubbal, hogy a Garten Studio győztes tájépítészeti tervével ellentétben megmarad az Olof Palme sétány. Annak a biciklisek által követelt 11 m-es szélessége viszont 11.000 m2-rel csökkenti a tervezett teljes értékű zöldfelületet, ami így aztán még inkább el fog maradni a szajkózott 65 százaléktól. Bukta.

4.)
Most akkor minek higgyünk? A módosított VÉSZ-nek higgyünk, vagy a Városliget Zrt. ligetbudapest.reblog.hu honlapjának higgyünk, ami a módosított VÉSZ-ről szól?

Nehéz kérdés, mert az egyik "hitelesebb", mint a másik...

Bathó Tivadar
építész





Vélemények (3)
Mljet
2018.10.20.
08:32

Különös fejlemény a Városligeti Építési Szabályzattal kapcsolatban

A fejlemény nem a VÉSZ módosítása. Nem, a módosítás egyáltalán nem lenne különös dolog, hiszen olyan legutóbb 2018.06.19-én is volt.

A különös fejlemény az, hogy a VÉSZ nevesítve is szerepel a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának létrehozásáról szóló 1509/2018. (X. 17.) Korm. határozatban.

Íme a határozatnak a Városligeti Építési Szabályzatra vonatkozó (kivonatolt) szövegrészei:

"10. A Tanács az alábbi beruházásokkal kapcsolatos ügyeket veheti  napirendjére:

...

a) központi költségvetési vagy európai uniós forrásból a Kormány intézményrendszerén keresztül megvalósítandó jelentős budapesti kormányzati városfejlesztési beruházások

...

12. A Tanács javaslatot dolgoz ki, állást foglal, kezdeményez a Kormány és a Fővárosi Önkormányzat számára a 10. pontban meghatározott beruházásokkal összefüggő egyes ügyekben... Ennek keretében a Tanács különösen:

...

f) megtárgyalja és véleményezi a fővárosi településfejlesztési és településrendezési eszközök, illetve azok módosításainak tervezeteit, ideértve különösen az alábbiakat:

...

ff) a Városligeti Építési Szabályzat

g) véleményezi és döntési javaslattal látja el a 10. pontban meghatározott tárgykörben készített egyes, a Kormány döntését igénylő fejlesztéspolitikai tárgyú előterjesztéseket, és egyeztetési fórumként szolgál az ilyen tárgyú kormányzati döntések tekintetében"

 A kormányhatározat fent idézett f) pontjában kilátásba helyezett megtárgyalás és véleményezés különösen izgalmas a VÉSZ-szel kapcsolatban, hiszen a Városligeti törvény szerint:

"A Városligeti Építési Szabályzat készítése és jóváhagyása során Budapest hosszú távú városfejlesztési koncepcióját, a fővárosi integrált településfejlesztési stratégiát, valamint a mindenkori hatályos fővárosi településrendezési eszközök szabályait nem kell figyelembe venni."

Szóval, amiket (a "praktikus" Városligeti törvénynek megfelelően) a VÉSZ készítésénél nem kellett figyelembe venni – és így persze, nem is vettek figyelembe –, azokat a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa majd "megtárgyalja és véleményezi".

Ugye, hogy különös?

Garay Klára
2016.06.14.
20:53

A fővárosi közgyűlés ismét bebizonyította, hogy hiányzik belőle a lakosság, a város iránt viselt felelősség érzet. Jogilag sem tudják értelmezni a saját szerepüket, hiszen a kormány hiába óhajt bármit építeni bármely városban, hiszen a ÖN-kormányzás elve azt jelenti, hogy önmaga ( képviselői útján), dönt a saját területeinek sorsáról. Igaz, hogy ennél könnyebben megjegyezhető szabályai vannak a frakció fegyelemnek: elolvasni sem kell az előterjesztéseket. Felelősségük persze nulla, még visszahívni sem lehet őket.Lezajlott, kipipálták a "partneségi egyeztetést is", anélkül, hogy bármilyen javaslatot érdemben megfontoltak volna. Törvénytelen jogalkotás, szabálytalan eljárások, antidemokratikus parlament, és fővárosi önkormányzat. És az eredmény máris biztosított.

Köszönjük a reflexiót a Betonkeverő Zrt legújabb hazugság-örömünnepéhez.

Finomítottam a hozzászólásomat.

Pákozdi Imre
2016.06.14.
14:36

Többször leírtuk, amit most megerősítve látunk: a szakemberek (a Magyar Urbanisztikai Társaság, a volt budapesti főépítészek, Marosi Ernő akadémikus, Jámbor Imre és Schneller István egyetemi tanárok, a tájépítészek nagy része és szövetségük, a civilek közül Ráday Mihály, Lányi András, a Ligetvédők, a Budapesti Városvédő Egyesület) a Liget beépítése ellen vannak. Több az ennél, hogy projekt ellen - tehát az ellen, hogy a Városligetet további épületek odaépítésével javítsák fel - van a budapestiek 75%-a, ráadásul 83%-a külön az ellen is, hogy a Magyar Nemzeti Galériát jelenlegi helyéről a Ligetbe költöztessék. Mindezen vélemények a Fővárosi Közgyűlés többsége által egyszerűen semmibe vétettek. Azok után, hogy fővárosi népszavazást a Kúria mondvacsinált ürüggyel elkaszálta - tovább is van, mondjam még?

A fentiek arra mutatnak, hogy a jelenlegi budapesti önkormányzat nem a főváros lakosságát és szakmai elitjét képviselő demokratikus szervezet, hanem egy költöztető brigád. A kormányfőt fel a várba, az MNG-t le a Ligetbe, hórukk...

Új hozzászólás
Nézőpontok/Történet

A Salgótarjáni utcai zsidó temető // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:15
9:15

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Idén lesz 150 éves Budapest legkülönlegesebb zsidó temetője. Tervezett ide monumentális síremlékeket és ravatalozót Lajta Béla, és számos nagy múltú zsidó család tagjait temették itt el, melyek közül méretében kiemelkedik a Hatvany-Deutsch család mauzóleuma. A temetőt az 50-es években bezárták; különleges hangulatát az ősi motívumokat és modern formákat ötvöző síremlékek, és az azokat fokozatosan visszahódító természet dzsungele adják.

Design

Premontrei templom, Ócsa // Egy hely + Építészfórum

2024.03.20. 14:14
8:50

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.

800 éve épült Magyarország egyik legszebb román kori erődtemploma, a premontrei bazilika. Az Egy hely új részéből többek között kiderül, hogy miként alakult a román, gótikus és barokk stíluselemeinek keveredése, és hogy milyen filmes produkciók díszleteiként szolgált.