
Fürdőzésre alkalmas szakaszokat nyitottak meg a Szajnán Párizsban
Több mint száz év után ismét engedélyezett a fürdőzés a Szajnában: Párizs három kijelölt szakaszon nyitotta meg a folyót a nagyközönség előtt. A lépés egy átfogó, 1,4 milliárd eurós infrastrukturális és környezeti fejlesztési program eredménye.
A nyilvános fürdőzés feltételeinek megteremtése egy komplex mérnöki és várostervezési eredménye. Több mint 20 000 lakóingatlant csatlakoztattak korszerűsített szennyvízcsatorna-hálózatra, ezzel jelentősen csökkentve a szennyvíz bejutását a folyóba. A város új, nagy kapacitású esővíz-tározókat is épített, amelyek összesen mintegy húsz olimpiai úszómedence kapacitásának megfelelő csapadékot képesek visszatartani, megelőzve a szennyezett esővíz beáramlását.
A vízminőséget naponta tesztelik, az eredményeket pedig színes zászlók segítségével kommunikálják a fürdőzők felé. E beavatkozások célja, hogy a fürdés biztonságos és szervezett közszolgáltatásként működhessen – hasonlóan más európai városok vízparti fürdőzési modelljeihez.

Fotó: Joséphine Breuder / Ville de Paris
A fürdőzésre kijelölt három partszakasz – Bras de Grenelle, Baignade Bras-Marie és Baignade Bercy – különböző városi karaktereket és látképeket kínál. A Grenelle-ág a Szajna Eiffel-torony közeli szakaszán helyezkedik el, és elsősorban családbarát funkciókra épül. A Notre-Dame-székesegyház közelében található Bras-Marie történelmi környezete inkább a látványt és az élményt kereső úszókat vonzza. A harmadik fürdőhely, a Bercy rakparton, a Nemzeti Könyvtár közelében található, és egy szélesebb kulturális hozzáférést célzó fejlesztés része.
A helyszíneken zuhanyzók és öltözők állnak a látogatók rendelkezésére, a sekély víz miatt azonban a fejesugrás tilos. A biztonságról képzett vízimentők gondoskodnak a nyitvatartási időben.

Fotó: Joséphine Breuder / Ville de Paris
Párizs kezdeményezése máris hatással van más európai városokra: egyre több helyen igyekeznek visszahódítani folyókat és csatornákat a városi élet számára. A budapesti belvárosi rakparton 1850 és a második világháború között több Dunafürdő is működött; ma ezeket a helyszíneket jellemzően luxusturista-hajók veszik birtokba. A Duna visszaintegrálásán – mint élhető és biztonságosan úszható városi tér – jelenleg a Város és Folyó Egyesület (Valyo) dolgozik. AZ egyesület alapítóival nemrégiben készült interjúnk itt olvasható. A programot a klímaváltozás is sürgeti – a nyári hőhullámok enyhítésére egyre nagyobb szükség van nyilvános vízfelületekre.
A párizsi városvezetés becslése szerint augusztus végéig naponta akár ezer fő is használhatja a három helyszínt. További fürdőhelyek nyitása is tervben van a Szajna és a Marne mentén – utóbbin már két szakaszon is fürödhetnek a látogatók.

Fotó: Henri Garat / Ville de Paris
Bár a 2024-es olimpiai játékokra való felkészülés során időszakos vízminőségi problémák merültek fel, melyek hatással voltak néhány edzésre és eseményre, a versenyek végül rendben lezajlottak, ami erősítette a projektbe vetett bizalmat. A turisztikai hivatal szerint a Szajna nyári fürdőhelyei a jövőben a város új védjegyeivé válhatnak – hasonlóan Koppenhága kikötői strandjaihoz.
Forrás: Designboom