
Újjászületett a párizsi Grand Palais
Négy évnyi átfogó felújítást követően újra teljes egészében látogatható a párizsi Grand Palais. A Chatillon Architectes által vezetett rekonstrukció a 120 éves épület eddigi legjelentősebb átalakítása, amely a funkcionális megújítás mellett az eredeti építészeti elemek helyreállítására is kiterjedt. A 77 000 négyzetméteres komplexum új kiállítóterekkel, vendéglátóegységekkel és átláthatóbb közlekedési rendszerrel gazdagodott, miközben visszahozta az évtizedek óta rejtett építészeti értékeket.
A Grand Palais felújításának egyik első lépéseként a megújult főhajó már a 2024-es olimpiai játékokra megnyílt. A projekt célja nem egy új építészeti vízió megvalósítása volt, hanem az épület eredeti karakterének feltárása és újraértelmezése a jelen és a jövő számára. „A Grand Palais Franciaország kulturális örökségének erőteljes szimbóluma – ikonikus és azonnal felismerhető, mégis szépségének jelentős része évtizedekig rejtve volt," mondja François Chatillon, a Chatillon Architectes alapítója. „Nem az volt a célunk, hogy áttervezzük, hanem hogy feltárjuk valódi identitását, és visszaadjuk az embereknek."
A 1900-as világkiállításra épült Grand Palais tervezőcsapata élén Charles Girault állt. Az épület a Beaux-Arts stílust ötvözte a kor úttörő anyagaival, mint az acél és az üveg. Az elmúlt évtizedek során azonban több része megrongálódott, módosult vagy lezárásra került, így számos karakteres elem elrejtőzött a látogatók elől.
A Chatillon Architectes a felújításhoz több mint 3000 archív tervet és rajzot tanulmányozott, hogy az eredeti alaprajzot minél hitelesebben állíthassák helyre. Több mint 40 lift és 30 lépcsőház épült, így az épület immár teljesen akadálymentes. Megújultak a belső közlekedési útvonalak, új kiállítóterek és vendéglátóhelyek nyíltak. A belső válaszfalak helyére üvegfelületek kerültek, hogy a természetes fény beáramolhasson és láthatóvá váljanak az eredeti arányok.
Az egyik legjelentősebb változás a központi tengely megnyitása, amely immár átjárást biztosít a Jean Perrin tér és a Szajna között. A Rotonde d’Antin, a Salon Seine és más belső terek egyesítésével létrejött egy új központi tér („place centrale"), amely visszaállítja az épület eredeti térélményét. Egy 1937 óta zárt fal elbontásával ismét átlátás nyílik a főhajóból a Palais de la Découverte irányába.
A Grand Palais ideiglenesen otthont ad a Centre Pompidou kiállításainak is, amíg a Pompidou saját épülete felújítás alatt áll. A megújult galériák modern világítást és technológiai megoldásokat kaptak, így sokféle kiállításnak képesek helyet adni. A látogatók számára új gasztronómiai terek is nyíltak: a Champs-Élysées kertjeire néző, brasserie stílusú Le Grand Café, amely Joseph Dirand belsőépítész tervei szerint készült, valamint a mezzanine-szinten elhelyezkedő Le Réséda kávézó, Thierry Marx Michelin-csillagos séf irányításával.
A külső zöldfelületek is megújultak: a Grand Palais-t övező kerteket újratervezték, több mint 60 000 növényt ültettek el 250 különböző fajból a biodiverzitás támogatására. Az öntözés esővízzel történik, a tetőbe integrált új rendszeren keresztül. A Jean Perrin térnél egy új gyalogos bejárat is készült, amely kiváltott egy korábbi gépkocsibehajtót, és ezzel szorosabb kapcsolatot teremt a városi szövet és az épület között.
“A Chatillon Architectes-nél arra törekszünk, hogy a történelmi jelentőségű épületeket – mint például a Grand Palais – egyszerre ikonikus műemlékként és élő, pezsgő kulturális térként élesszük újjá" – mondja Simon Chatillon, a Chatillon Architectes partnere. – „Kulturális projektjeink során a hely sajátos karakterét figyelembe véve dolgozunk, és olyan átgondolt, innovatív beavatkozásokat dolgozunk ki, amelyek új energiát hoznak, és segítenek meghatározni az épület jövőjét."
Forrás: Sajtóközlemény