
Népszínház mindennapok: egy utca életének megismerése felé
Május 24-én és 25-én a Budapest100 építészeti-kulturális fesztivál keretében a BME Urbanisztika Tanszék hallgatóinak munkái töltik meg a Népszínház utca 42-44. szám alatt található, egykori POSTA tereit. Az elmúlt időszakban a tanszék több kurzusának célja is a Népszínház utcában zajló mindennapi élet megismerése volt, a RÉV8 és a KÉK – Kortárs Építészeti Központtal közösen megvalósuló InclusiveCity projekt részeként. A kiállítás a különböző gyakorlatok eredményeit a használt kísérleti módszerek mentén tematizálva, installációk formájában mutatja be.
Hozzáférhető lesz egy kötet is, amely illusztrált naplók gyűjteménye: ezekben nemzetközi építészhallgatók első találkozásait követhetjük végig a Népszínház utcával. A résztvevőknek egy órát kellett az utcán eltölteniük, és mindössze annyi volt a feladatuk, hogy hagyják, a „város sodrása" vezesse őket.
Videóinstallációkban lesznek láthatók azok a mikro-dokumentumfilmek, amelyek az utca mindennapi emberi cselekvéseinek megfigyelésével készültek. Ezek az egyszerű eszközökkel rögzített, valós és pillanatnyi történetek olyan kérdéseket vizsgálnak, mint hogy hogyan ülnek, állnak vagy sétálnak az emberek az utcán; milyen gesztusaik vannak; hogyan dolgoznak és pihennek; hogyan határolnak le maguknak tereket; illetve milyen ismétlődő ritmusok jellemzik az utca hétköznapjait.
A megfigyelést követően a megismerés mélyebb rétegei felé haladva az utca megszólítása következett: a hallgatók az utcáról nyíló üzleteket keresték fel, és arra keresték a választ, hogy mit tud adni az utca az embernek. Az itt készülő, helyben hozzáférhető termékek után kutatva képes-szöveges feljegyzések és videóinterjúk születtek többek között hangszerkészítőkkel, fűszerárusokkal, kulcsmásolókkal, cukrászokkal, pékekkel és éttermi dolgozókkal. Az utca olyan szolgáltatóhelyeknek is otthont ad, ahol a hallgatók nemcsak kapcsolatot létesítettek, hanem igénybe is vették a szolgáltatásokat: használták a mosodát, jártak távol-keleti manikűrösnél, közel-keleti borbélynál és hazai jósnál is. A gyakorlatok során a diákok megfigyelőkből az utca aktív résztvevőivé váltak. A tapasztalatok dokumentációja videó- és képi anyagokat is tartalmazó installáció formájában lesz megtekinthető.
Az egykori ügyfél forgalmi térhez kapcsolódó kisebb helyiségben egy dokumentumfilm összeállítás lesz látható, amely olyan nemzetközi taktikus városmegújítási projektekről fog szólni, melyek a Népszínház utca vonatkozásában is relevánsak lehetnek.
A kiállítás ideje alatt üzemelni fog a fiktív Népszínház posta-szolgálat is, ahol a látogatók egyedi képeslapokra írhatnak üzeneteket, történeteket, vagy bármilyen egyéb gondolatokat a Népszínház utcáról.
A szervezők - a RÉV8, a BME Urbanisztika Tanszék és a KÉK - Kortárs Építészeti Központ - minden érdeklődőt szeretettel várnak a POSTA programjaira. A hallgatói munkák mellett a Népszínház utca használói egy óriási térképen bejelölhetik, mit szeretnek az utcában és mi az, amit hiányolnak. Egyúttal beleshetnek a bérház rejtett, zöld udvarába is, míg a legkisebbek a gyereksarokban álmodják újra az utcát. Koncertet ad Szomora Zsolt és zenekara és az AZTA zenekar, továbbá magyar- és angol nyelvű városi séták is várják a regisztrált látogatókat. Vasárnap reggel a korán kelőket közös futás és reggeli is várja.
A hétvége részletes programja itt olvasható.
A 2024-1.2.1-HE_PARTNERSÉG-2024-00009 számú projekt a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, a Driving Urban Transitions (DUT) partnerség keretében, az Európai Unió Horizont Európa kutatási és innovációs programjának a társfinanszírozásában valósul meg.