
Megszavazták Budapest első iskolautcáját – Józsefvárosban valósul meg a pilotprojekt
A Józsefvárosi Önkormányzat 2025 augusztusára tervezi a főváros első iskolautcájának kialakítását az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium előtt. A fejlesztésről többhetes lakossági és szakmai egyeztetést követően döntöttek, miután a projektet a kérdőívet kitöltő résztvevők jelentős többsége támogatta.
Az úgynevezett iskolautca célja, hogy biztonságosabb és élhetőbb környezetet biztosítson az iskolába érkező diákok és tanáraik számára. A Trefort utcai szakasz az autós forgalom korlátozásával gyalogos- és kerékpáros övezetté válik, mellyel csökken a terület közvetlen környezet zaj- és légszennyezettsége is. Az iskolautca koncepciójáról és a nemzetközi példákról itt írtunk korábban.
A Trefort iskolautcával kapcsolatos kérdőívet 2025. május 8. és június 9. között lehetett kitölteni, és összesen 486 válasz érkezett be a lakosok, a helyi közösségek, a helyben dolgozók, a gimnázium tanárai, a tanulók és szüleik, szakmai és civil szervezetek és más érdeklődők részéről. A válaszadók 88%-a támogatta a fejlesztést. A konzultáció részeként egy lakossági fórumot is tartottak, ahol a résztvevők szintén támogatták a projektet.
- Az érintett utcában élők többsége (65%) szeretné, ha megvalósulna a Trefort iskolautca.
- A kitöltők 88%-a támogatja az iskolautca megvalósítását.
- A Józsefvárosi kitöltők 80%-a palotanegyedi lakos.
- A kitöltők 37%-a az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumba jár, további 19% pedig olyan szülő akinek a gyereke a gimnáziumba jár, akik közel egyöntetűen támogatják az iskolautcát.
- A kitöltők 85%-a gyalog közlekedik az utcában, 13%-a fordul be ide autóval, és kevesebb mint 10%-uk parkol itt közterületen.
A fejlesztés első üteme könnyen áthelyezhető, költséghatékony elemekkel valósul meg, lehetőséget adva a későbbi módosításokra. A projekt lebonyolítását a RÉV8 Városfejlesztési Társaság koordinálja.
A beérkezett több mint 130 javaslat között szerepeltek a forgalom teljes kizárására, a burkolat füvesítésére és egzotikus növények telepítésére vonatkozó ötletek is. A válaszokat rendszerezték, és azokat az elemeket, amelyek illeszkednek a taktikus, gyors kivitelezés keretei közé, beépítik a megvalósításba. A részletes elemzés nyilvánosan itt érhető el.
A válaszadók kiemelt fontosságúnak tartják a zöldfelületek bővítését. A jelenlegi kialakítás során szabadföldi ültetés nem történik, de a Trefort utca, Puskin utca, Szentkirályi utca hosszútávú tervezése során törekszenek talajkapcsolatos növénykazettákat és fákat tervezni. A jelenlegi kialakításnál ügyelnek arra, hogy a növényládákba változatos növényfajok kerüljenek, így nem csak esztétikusak lesznek az ágyások, de a beporzó rovarok számára is vonzóak lesznek.
A válaszadók egy része aggodalmát fejezte ki a tér biztonságos használatával kapcsolatban a tanítási időn kívül. A diákok részéről felmerült a térfigyelő kamerarendszer bővítésének és biztonsági őr jelenlétének igénye is. A berendezések kiválasztásánál szempont volt a könnyű tisztíthatóság és karbantarthatóság, valamint az esztétikus megjelenés.
A kialakítás 11 meglévő parkolóhely megszűnésével jár. A projektet elutasítók (59 fő) egy része ezt nehezményezte. Enyhítésként a környéken zajló más beruházások kivitelezői — például a Puskin utca 4. alatt épülő Tranzit ház és a Pázmány Campus fejlesztője — összesen 30 parkolóhelyeket biztosítanak a környező lakosok számára a Pollack Mihály téri mélygarázsban. Emellett a Budapesti Közlekedési Központtal és a Budapest Közúttal együttműködésben új lakossági várakozóhelyeket alakítanak ki a szomszédos utcákban.
A Trefort iskolautca próbaüzeme a tervek szerint 2025 augusztusában indul. Ezt követi a Trefort utca és a szomszédos Puskin utca és Szentkirályi utca hosszútávú átalakításának tervezése, amelybe az önkormányzat szeretné bevonni a lakókat. Erre várhatóan még idén sor kerül. A közösségi tervezési alkalmakon az iskolautca kialakításának tapasztalatait is beépítik majd a végleges tervekbe.
Forrás: Józsefvárosi Önkormányzat