
Kihirdették az EDGE Awards 2025 nyerteseit
Egy nemzetközi és három hazai projekt tervezői vehették át az EDGE Awards díjait tegnap délután Magyarország első nemzetközi építészeti fesztiválján, az EDGE Architecture Festivalon (EDGE Fest), amelyet július 3–4. között rendezett meg az Építészfórum a Dürer Kertben. A díj célja olyan előremutató és progresszív építészeti és designkezdeményezések elismerése, amelyek regionális és nemzetközi szinten is figyelmet érdemelnek.
Az Építészfórum által szervezett EDGE Architecture Festival (EDGE Fest) Magyarország első nemzetközi építészeti fesztiválja. A kétnapos rendezvény során hazai és nemzetközi előadók a kortárs építészet legsürgetőbb kérdéseit járták körül, különös tekintettel a társadalmi, ökológiai és technológiai kihívásokra. A konferencia célja, hogy nemzetközi szinten is progresszív és előremutató építészeti gondolkodásnak adjon teret – ezt a szellemiséget erősíti az idén alapított EDGE Awards is. A fesztivál programját az EDGE X: Convenient Fictions című, transzdiszciplináris művészeti kiállítás, a MOL Campus tervezők által vezetett különleges bejárása, valamint az EDGE Awards shortlistes projektjeinek élő bemutatója is színesítette.
A díjra 2025. május 31-ig lehetett benyújtani a pályázatokat az alábbi öt kategóriában:
- READY?MADE – megvalósult épületek, amelyek a hagyományos építészeti megoldások alternatíváit kutatják;
- ON THE STREETS – köztéri projektek, ideértve az időszakos és állandó beavatkozásokat is;
- TOPIA – elméleti vagy spekulatív munkák, amelyek a jövő építészeti kihívásaira keresnek választ;
- VIRTUAL INSANITY – az építészet digitális és virtuális tereiben megvalósuló projektek, mint videojátékok, filmdíszletek, virtuális téralkotások;
- HOLD IT – Belső vagy külső térbe szánt, egyedi tervezésű tárgyak, amelyek konceptuálisan vagy kritikai módon reflektálnak a kortárs problémákra.

Mindenki egy helyen - előadók, versenyzők, zsűritagok, kurátorok, szervezők. Fotó: Hegyháti Réka
A közel 80 beérkezett pályamű áttekintése után az EDGE Fest kurátorai összevonták a TOPIA és a VIRTUAL INSANITY kategóriákat, és végül négy kategóriában összesen 20 döntőst választottak ki. A shortlistre került projektek tervezői július 3-án és 4-én élőben mutatták be munkáikat az EDGE Fest keretében, egy nemzetközi és hazai szereplőkből álló szakmai zsűri előtt, akik egyben az EDGE Fest konferencia előadói is voltak. A döntős pályaműveket itt mutattuk be részletesen.
Íme, a nyertesek:
HOLD IT - THE POWER OF DESIGN
Zsűritagok: Schneider Ákos (designkultúra-kutató, egyetemi adjunktus, Budapest), Csóka Attila Róbert (Paradigma Ariadné, Budapest), Kőszeghy Flóra (építész, képzőművész, Budapest). A moderátor Csapó Balázs (építész, designer, Paragram Studio, Budapest) volt.
A díjazott projekt: Without Furniture / Hory Gergely, Major Zoltán, Müllner Péter, Partizan Architecture
A Without Furniture hotelszoba a hagyományos bútorokat egy többszintű, beépített térrel helyettesíti. A bútorok fix funkcióinak hiánya lehetővé teszi, hogy a vendégek szabadon alakítsák környezetüket – a kompakt tér így egyszerre kínál újfajta szabadságélményt és a szállodai szobákra jellemző privát szférát.
TOPIA / VIRTUAL INSANITY
Zsűritagok: Merve Sahin (építész, kutató, Bécs, Ausztria), Csiszér András (ZDA, Budapest), Benjamin James (IoA, Bécs, Ausztria) és Vojtech Radakulan (művész, építész, játék- és grafikai tervező, Prága, Csehország). A moderátor Köves Bálint (építész, KÉK, Budapest) volt.
A díjazott projekt: Future Naarm: First Light – Real time video game / Patrick Macasaet and Vei Tan

Future Naarm: First Light – videojáték / Macasaet Patrick, Vei Tan, Superscale, RMIT Architecture & Urban Design
A First Light egy jövőbeli, a tengerszint emelkedése által átalakított Melbourne-ben játszódó videójáték, ahol a játékosok a város felfedezése közben tapasztalhatják meg, hogyan formálhatja a jövő városait a technológia, a kultúra és az éghajlatváltozás.
READY?MADE – BUILT ARCHITECTURE
Zsűritagok: Paolo Carpi (BAUKUH, Milánó, Olaszország), Guba Sándor (GUBAHÁMORI, Budapest, Magyarország) és Sam Jacob (Sam Jacob Studio, London, Egyesült Királyság). A moderátor az Építészfórum szerkesztője, Hulesch Máté volt.
A díjazott projekt: Twin House, Vitnyéd / Pei Yong, WY Design
A Vitnyéd melletti tóparton álló két pasztellszínű ház a vidéki életmód kortárs újraértelmezése. A tükörszerű, egyszintes épületek közös terasszal és udvarral rendelkeznek, amelyek bőséges természetes fényt, tágas privát teret és nyugalmat biztosítanak. A magyar népi hagyományok által inspirált design harmonikus egyensúlyt teremt az örökség, a modern kényelem és az igényes kivitelezés között.
ON THE STREETS – PUBLIC SPACE PROJECTS
Zsűritagok: Dr. Brenda Parker (UCL, London, UK), Jozef Olsavsky (FUTURESEARCH STUDIO, Rotterdam, Hollandia), Tomaž Krištof (STUDIO KRIŠTOF, Ljubljana, Szlovénia) és Németh Mihály András (művészettörténész, Bécs, Ausztria). A moderátor Dávida Eszter (építész, DANU, KÉK, Budapest) volt.
A díjazott projekt: Bernovits Vilma emlékmű, Budapest / Hartvig Dániel, Kálna Dávid
A Boráros téren egy korrodálódó vastömb és bronzkorlát jelöli azt a helyet, ahol Bernovits Vilma, a második világháború idején életeket mentő hősnő, 1944-ben kivégzés áldozata lett. A minimalista alkotás a mártír bátorságát és a Dunát, mint néma tanút, tiszteli. Az idő múlásával a rozsda látható nyomot hagy – egy sebhelyet, amely egyszerre vésődik be az anyagba és az emlékezetbe.
Támogatók:
Aluprof, Casati, DVM group, Equitone, Forestay Development, Holland Királyság Nagykövetsége Budapest, Knauf, Market Építő Zrt., MaxCity, MHB, Nemzeti Kulturális Alap, Panasonic, Panoramah, Prefa, Range Rover, Olasz Kultúrintézet, Osztrák Kulturális Fórum, Velux, Zumtobel
Partnerek:
Budapesti Építész Kamara, DE_FORM, Index, KÉK - Kortárs Építészeti Központ, Linka, Radisson Hotel, SHARE Architects
Gratulálunk a díjazottaknak!