Folytatódik a nemzeti programok sora: most a várak fejlesztése következik
A Nemzeti Katélyprogram, és a Hauszmann terv után újabb örökgségvédelmi programot hirdetett ki a tegnapi sajtóktájékoztatón a Kormány: ezúttal az állami tulajdonú műemléki várakat, valamint a természeti és kulturális örökség védelmét tűzte ki célul.
A Nemzeti Várprogram keretein belül összesen 25 milliárd Forintos összköltségvetéssel, az Európai Unió támogatásával 31 várat kívánnak fejleszteni. A 2016-tól 2018-ig terjedő, vagyis jövőre kezdődő időszakban 3 ütemben újulnak majd meg Magyarország területén váraink. A 31 vár közül 17 komplex, 14 pedig állagmegóvó fejlesztésen megy keresztül. L. Simon László elmondta, hogy az utóbbi évtizedben, sőt évszázadban ilyen komplex megközelítés kulturális örökségeink megóvása érdekében nem volt.
2016-ban, az I. ütemben a következő helyszínek fejlesztésével kezdődik a Nemzeti Várprogram: Egri vár, Diósgyőri vár, Kisvárdai vár és Sümegi Vár. A Diósgyőri vár is további fejlesztésekre számíthat, annak ellenére, hogy nemrég adták át több éves rekonstrukciós munka után.
A II. ütemben a Szigetvári, a Gyulai, a Szerencsi Rákóczi, a Csókakő, a Magyaróvár, a Tatai, a Cseszneki, a Somlói, a Nagyvázsonyi vár, a helyreállított Várgesztesi és Simontornyai vár korszerűsítése, illetve a Visegrádi és Várpalotai vár újul meg.
A III. ütemben a következő 14 helyszínen kezdenek állagmegóvási, rekonstrukciós és fejlesztési munkálatokat: Ónod, Mogyoróska, Regéci Vár, Sárospatak, Rákóczi-Vár, Szögliget, Szádvár, Sirok, Esztergom, Drégelypalánk, Drégely Vára, Hollókő, Kereki, Fejérkő Vára, Sárvár, Nádasdy Vár, Döbrönte, Szarvaskő Vára, Gyulakeszi, Csobánc Vára, Szigliget.
ef