Épületek/Lakóépület

Zam-zam apartmanház – újrahasznosított német faházak Zamárdiban

2022.10.06. 18:00

Fézler Zsolt építész és családja a véletlen folytán, egy németországi kirándulás során talált rá azokra a bontásra ítélt faházakra, melyek közül ötöt darabjaira szedve a Balaton-parti telkükre szállíttattak és felújítva újjáépítettek – érdekes példát mutatva arra, hogy hogyan hasznosítható újra egy épület. A faházak történetét a tervező mutatja be. 

2018 őszén úgy hozta a sors, hogy egy észak-németországi kiránduláson egy Schönberg nevű faluban arról értesültünk, hogy a helyi sportközpont egy új lakóparképítési beruházás miatt kompletten bontásra kerül. A sportparkhoz tartozó fenyő boronafalas ifjúsági szálláson töltöttünk egy éjszakát, és közben az is kiderült, hogy a faházak olcsón megvásárolhatók, mivel a német munkabérek mellett a legjobb esetben is tűzifa lesz belőlük. Az egyszerű nyeregtetős tömegű faházak alaprajza a németekre jellemző precizitással lett kigondolva, helykihasználása elsőre is tökéletesnek tűnt. Az északi-tengeri sós levegőn kikeményedett faanyagot megvizsgálva gyors számításokba kezdtünk. Öt darab faház megvásárlása mellett döntöttünk, melyet három lelkes kollégával egy intenzív hét alatt saját kezűleg lebontottunk és kamionra raktunk.

A családunk Zamárdiban lévő telkére ideális méretű vendég apartmanházakat terveztünk a "hozott anyagból", majd a beszámozott fagerendák gyalulása és csiszolása után 2020-ban a koronavírusnak köszönhető lezárások alatt megkezdtük az épület felépítését, újjávarázsolását. Az építész család tagjai a szakkivitelező barátokkal együtt nagyon élvezték a fa megmunkálásával, újraélesztésével, a terek újrafogalmazásával zajló workshopokat. Az első egység elkészülése után már nyaralóként is tudtuk használni azt, így használat közben tapasztaltuk meg a hiányosságokat, találhattuk ki az apró fejlesztési ötleteket. Az ötből két egységben a gyári emeletes ágyak tartalékként való felhasználása mellett úgy döntöttünk, hogy két exkluzívabb franciaágyas apartmant alakítunk ki az itt nyaraló családok kényelmének fokozása érdekében. A falak új hőszigetelést, a fürdők új burkolatot kaptak, a konyhák részben új, részben felújított elemekből épültek vissza. A lecsiszolt fafelületek 3 réteg fehér lazúrt kaptak, így a ház felületei kívül-belül teljesen újszerűvé, frissé váltak. A német tömör fa sarokpadokat újrafestettük, újrakárpitoztuk. A nyílászárókat új hőszigetelő üveggel láttuk el és újrafestettük. A házak alá, közé és fölé új kőzetgyapot hőszigetelést terveztünk, a padlót új hajópadlóval burkoltuk. A házak fűtését, illetve hűtését egyedi split klímával oldottuk meg. Az öt faház 2022. júniusában vált teljesen használhatóvá, a napelemes áramellátás tervezési fázisban van, a teljes tető napelemmel lesz lefedve.

Úgy gondoljuk, hogy a mai világban, amikor a rezsiharc zárójelbe tette a környezetvédelmi szempontokat, különösen fontos üzenete lehet az értékes faanyag megmentésének, újraértelmezett hasznosításának, illetve az életterek racionalizálásának is. A gyerekek kifejezetten élvezik a kuckós emeletes ágyakat, a parányi élettérben minden megtalálható, ami egy családi nyaraláskor szükséges lehet. Az első tesztüzem megvolt, a vendégek nagyra értékelik az igyekezetünket, jók a visszajelzések, szeretnek itt lenni nálunk. Családunk a sok-sok befektetett munka eredményeképpen már nem kell, hogy szakembert hívjon az apró meghibásodás esetén, mivel mindannyian egy kicsit asztalossá, burkolóvá, villanyszerelővé váltunk a folyamatok során. Az ifjú generáció pedig egy útravalót kapott abból a szemléletből, hogy nem kell feltétlenül mindenből újat venni, és megfelelő odafigyeléssel az újrahasznosítás révén akár több tíz tonnás nagyságrendű szén-dioxid kibocsátástól óvhatjuk meg környezetünket, vagy adott esetben rengeteg fa kivágásától az egyre kevésbé értékelt csodálatos erdeinket. A környezetünket igyekszünk ebben a szellemben tovább fejleszteni, most, hogy az építési költségek teljesen elszálltak az újépítésű projekteknél, az átlagos családok szintjén is megvalósítható megoldásokon kell dolgoznunk. Szerintünk ez egy ilyen projekt, nem gondoljuk, hogy díjakat kellene ezért kapnunk, de jó lenne, ha ilyet is látna néha a nagyközönség.

Fézler Zsolt, a Fézler Stúdió építésziroda vezető tervezője

Szerk.: Hulesch Máté