Emberek/Oktatás

YBLayers – helyzetjelentés az Ybl-ről

2020.05.02. 08:08

„A társadalmi érzékenység fejlesztése alapvető: észre kell vennünk az építészet etikai kérdéseit. Az építészet nem pusztán esztétikai kérdés lesz, hanem közügy. A jövő a hallgatóké, mi ezt a jövőt építjük." Markó Balázs DLA, az Ybl Építészmérnöki Intézet vezetőjének gondolatai az egyetemi képzés kapcsán.

141. évét kezdte meg 2020-ban az Ybl Miklós Építéstudományi Kar. Több szervezeti átalakulással a háta mögött, de mindig az adott kor építészeti, építőipari kihívásaira reagálva képezte és képzi ma is építész- és építőmérnök hallgatóit. Az építészképzést 2017-től ennek megfelelően új tanterv szerint, műhelyoktatásban, tapasztalt műteremvezetőkkel és lendületes fiatal oktatógárdával folytatja az intézmény. Az első három év eredményeiről is szólt az a rendezvénysorozat, amelynek a FUGA adott otthont február elején. Az eseményen Ybl-s generációk találkoztak, volt műhelybeszélgetés, kiadványbemutató és filmvetítés is.

A FUGA nagytermét az elmúlt évek mesterszakos építész hallgatóinak munkái töltötték meg. Nagy méretű plakátokon innovatív koncepciók, izgalmas szerkezetek jelentek meg. A bemutatott munkák – a városi léptéktől egészen a csomópontokig – keresztmetszetét adták a mesterképzésben részt vevő hallgatók szerteágazó érdeklődési körének. Mellettük jelentek meg egy-egy falon oktatói alkotások: grafikák, fotók, meg nem valósult munkák, kitágítva ezzel az építészet határait. Kuriózum, az iskola történetének szeretett és ápolt öröksége Beszédes Kornél egykori oktató munkássága, amely szintén bemutatkozott egy kisebb összeállításon.

Az első este Csontos Györgyi filmbemutatója (Ybl Miklós öröksége, 2014.) után a közelmúlt karizmatikus, generációkat felnevelő oktatóival beszélgettünk. Szily Imre Balázs legendás építészettörténet órái, Börcsök László Euro-diákkörös tanulmányútjai évtizedeken át meghatározták a képzésben részt vevő hallgatók hétköznapjait, őszi és tavaszi szüneteit. Beszédes Rita részvételével tisztelegtünk Beszédes Kornél tanár úr emléke előtt, felidézve az iskola történetének legfontosabb állomásait.

Prima Díjas mestereket és Junior Prima Díjas fiatalokat kérdezett Kiss Gyula dékánhelyettes, építész szakfelelős a második estén a pályakezdésről, szakmagyakorlásról. Dévényi Tamás, Zsuffa Zsolt, Mizsei Anett és Kovács D. Barna sikerek és kudarcok, folyamatban lévő munkáik mellett személyes történeteket is megosztottak a szép számban jelenlévő hallgatósággal. Ezen az estén mutatta be Sisa József és Milkovich Eszter Anthony Gall, a kar dékánjának új könyvét, amely Kós Károly életéről, munkásságáról szól. 

A hallgatók részvétele és aktivitása az új szemléletű oktatással együtt formálja az iskola szellemiségét, de fizikai valóját is. A 2017 őszén elindított képzés első évfolyamának hallgatói lassan a diplomához közelednek. Az elmúlt, közel három évben valódi közösség épült, olyannyira, hogy amikor helyüket átadták a műhelyben a 2019-es elsőéveseknek, önerőből, dr. Rohoska Csaba műhelyvezető szervezésével, közös nyári gyakorlatként újították fel a számukra kijelölt műtermet. Nyári szünetüket feláldozva falakat törtek át, nyers téglafelületeket tisztítottak meg és létrehozták azt az alkotóteret, ahol napi szinten dolgoznak. A teremfelújító csapat – Ádám Kristóf, Babity István, Baglé Dávid, Bubori Dezső, Csiha Dóra, Egyedi József, Fazekas Bettina, Hornperger Arnold, Horváth Tímea, Kelemen Tímea, Kulcsár Dávid, Nyárai Fruzsina, Pozsgai Evelin, Pummer Péter, Sávai Lilla, Szabó Patrik, Szabó Viktória Daniella, Uzsoki Virág Olimpia – egyben a FUGÁ-ban rendezett kiállítás létrehozásában is komoly szerepet vállalt, kiegészülve az első évfolyamosok lelkes csatlakozóival.

A FUGA kistermét tehát a jövő felnövekvő Ybl-s generációi foglalták el: a jelenleg aktív hallgatók elsőévestől a mesterszakosig, a legváltozatosabb témákban és léptékekben létrehozott alkotásaik. Örökségvédelmi kutatás Csontos Györgyi DLA Ybl-díjas építész vezetésével Ózd mellett, kreatív formatervezés Szösz Klaudia hallgatóitól. Bútorok, városmodell, lámpa-prototípus – és a Bsc műhelyképzés évfolyamainak modelljei, félév végi plakátjai borították a kisterem falait. A kisebb létszámú évfolyamok, a személyes és megemelt óraszámban történő tervezésoktatás, a modelleken keresztül történő gondolkodás egységes színvonalú, de a sokszínűséget bemutató kiállítási anyagot eredményezett. 

E gazdag anyagot foglalja össze az a kiadvány is, amelyet a Kar 2019 végén adott ki, s amelyet dr. habil. Ferencz Marcel mutatott be. „Fontos, hogy ne egy kitaposott úton haladjon az oktatói gárda, mert akkor a hallgatók is kénytelenek rálépni a kitaposott útra… Keressük a járatlan utat! Ezen az úton ez csak egy lépés… A műhely jellegű oktatást a tanárok közötti párbeszéd képviseli, hiszen konzulensként is vitatkozunk és ebbe a vitába kapcsolódik be a hallgató, gyakran megelőzve a megoldással az oktatókat. Mi is tanulunk a fiataloktól, bízunk benne, hogy ők is tőlünk. […] Az építészet egy folyamatos nagy megújulás." – emelte ki a kar egyetemi tanára. A műhelyekben dolgozó hallgatók és oktatók tervei, gondolatai, grafikái kiegyensúlyozottan, oldalpárokra rendezve jelennek meg a kiadványban. Bal oldalt az alapképzés és az oktatók, jobb felől a mesterszakosok munkái – végigpörgetve a közel 120, feszesen szerkesztett oldalt, kirajzolódik az egyetemen zajló sokrétű munka és annak eredményei.

A képzés öt évének minden évfolyama képviseltette magát a FUGA földszinti termeit megtöltő sokszínű tárlaton, amelyet az Ybl Építészmérnöki Intézet vezetője, Markó Balázs DLA nyitott meg. „Büszkék vagyunk a magyar építőiparban mélyen gyökerező múltunkra. Látjsuk a tablók mögött húzódó gondolatokat, amelyek a műhelyoktatásban formálódnak. A műhelyvezető oktatók felelősek az egyes évfolyamokon zajló oktatásért, a mester–tanítvány viszony kereteiért, a hallgatóknak pedig be kell fogadni ezt a vezetést. Ha a hallgatók hisznek ebben, és megvan a bizalom, akkor tudjuk, hogy jó úton haladunk és jó teljesítményt fogunk nyújtani. Van múltunk, amit ismerünk és szembe kellett néznük vele, és van jelenünk, amely a műhelyekben zajlik, ahol jelen kell lenni teljes szellemi és fizikai valónkkal. A műhelyben a nehézségeinket és hiányosságainkat a kollektív alkotás öröme időről időre átírja. Mindemellett van jövőnk. A világban a lakhatás nagyon fontos diskurzussá válik, társadalmi, építészeti és nagymértékben anyagi és technológiai kérdésként. Bizonyos humán feladatokat a számítógép és a mesterséges inteligencia vesz át. Ez a mostani hallgatókat már érinteni fogja szakmagyakorlóként, s ezek a kérdések át fogják írni a folyamatokat. A társadalmi érzékenység fejlesztése ugyanakkor alapvető: észre kell vennünk az építészet etikai kérdéseit. Az építészet nem pusztán esztétikai kérdés lesz, hanem közügy. A jövő a hallgatóké, mi ezt a jövőt építjük. […] Büszke vagyok arra, hogy a műhelyoktatás létrehozásába azonnal bekapcsolódtak a kollégáim és hozzátették a gondolataikat. Büszke vagyok a hallgatóinkra, akik újonnan beléptek, megértették, hogyan tudnak részt venni mindebben. A kiállításon ebből láthattunk pillanatképet." 

A jövő minden bizonnyal újabb és újabb változásokat hoz az iskola számára. Április végén az intézmény szervezeti átalakuláson ment keresztül, visszaállítva a tanszékek struktúráját. A Tervezés Tanszék élére dr. Kiss Gyulát nevezték ki, de megalakult az Építettkörnyezet Tanszék dr. Klein Rudolf Phd, a Vizuálisismeretek Tanszék dr. Markó Balázs, illetve az Építéstan Tanszék dr. Anthony Gall Phd. egyetemi tanárok vezetésével. A kinevezésekhez ezúton is gratulálunk!

Mizsei Anett

A Kiállítás rendező hallgatók:
Bsc I. éves hallgatók: Bácsi Dorottya, Bihari Benjámin, Deák Angéla, Deák Lilla, Frisnyák Benedek, Gaál Márton, Kovács Bence, Németh Anna, Szenner Hanna, Thern Lotti
Bsc III. éves hallgatók: Ádám Kristóf, Baglé Dávid, Fazekas Bettina, Hornperger Arnold, Horváth Tímea, Kulcsár Dávid, Pozsgai Evelin, Szabó Viktória Daniella