Technológia

Vörösiszap + Dudarit = van remény a felmérhetetlen bajban?

2010.10.15. 19:19

Katasztrófa történt: 2010. október 4-én vörös iszappal keveredett lúgos víz borította be Kolontárt, Devecsert, kipusztította a Torna és a Marcal folyó teljes élővilágát, kilenc ember meghalt, százhúszan megsebesültek. Hatalmas felelősség hárult az emberekre, hogy megtisztítsák az iszappal beborított területet. Azonban sokszor a módszerek nem a legjobbak, az alkalmazott anyagok pedig veszélyesek, de úgy tűnik, van megoldás.

A hatóságok a lugot gipsszel és sósavval semlegesítik. Azonban ezek ugyanolyan veszélyes vegyszerek, mint maga a lugos víz. A sósav veszélyes az élő környezetre, hisz nagyon erős maró hatással rendelkezik. Létezik egy nagyon egyszerű és hatékony megoldás a területek újjáélesztésére természetes alapanyagú szerekkel. Ebben nyújt segítséget a Dr. Csicsor János vegyész által fejlesztett szer. Számos helyen alkalmazzák, növénytermesztésben, növény- és állategészségügyi termékek előállításában, környezetvédelemben, az intenzív állattartásban, az állatgyógyászat és takarmányozás valamint humán egészségügyi termékek területén.

Devecser polgármesterével, Toldi Tamással és a katasztrófavédelem, valamint megyei ÁNTSZ embereivel együttműködve a devecseri iszapöntött parkban végrehajtott kísérlet - melyet magas, természetes huminsav tartalmú "Dudarit" talajjavító készítménnyel végeztek - bizonyította, hogy a vörösiszappal szennyezett pH 13-as talajkeverék fél óra alatt 7 pH-ra csökkent a Dudarittal beszórt területen. A felügyelt mintaterületen 5-15 cm között változott a vörösiszap vastagsága. Az október 7-i kísérlet után, elkezdték a kertek és csatornák beszórását, hogy a patakba bemosott iszap tovább ne károsítson. A módszert remélhetőleg elterjedtebben is alkalmazni fogják, a gipszterítés helyett.

 

 

 

A világon egyedülállóan magas huminsav hatóanyagú természetes szer faszén és tőzeg alapanyagú, engedélyezett magyar termék és az erősen katasztrófa-sújtott helytől (Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely) körülbelül 50 km-ről szállítható a szükséges mennyiségben. A mintaterületen elvégzett kísérlet alapján, számítások és becslés szerint 5 tonna/hektár mennyiségre lenne szükség az élőhely helyreállításához, a szakemberek az adatok pontosításán még dolgoznak.

 

 

 

A huminsav hatóanyagú és koncentrált humusz tartalmú szert évente több ezer tonnányi mennyiségben exportálják Spanyolországba, Olaszországba, Egyiptomba silány, lepusztult talajok javítására. Az eredmények megdöbbentőek, az öntözött sivatagi homokos helyeken is jelentős a jó minőségű bőséges termés, ellenálló, egészséges növény. Magyarországon is alkalmazzák, elsősorban az állategészségügyben, takarmányozásban.

 

 

 

A Dudarit hatásait  már bebízonyították a szennyezett területeken:

  • talaj pH pufferálása: a huminsavak ioncserélő képessége és redox kapacitása folytán extrém savas ill. lúgos körülményeket is képes pufferálni. A vörösiszap mintáknál perceken belül 13-ról 7 pH ra változik a kémhatás;
  • a huminsavak a talajban, a növény- és állatvilágban, az emberben mindenütt természetesen is jelen vannak;
  • megköti a nehézfémeket, növények számára felvehetetlen formájú vegyületeket kialakítva;
  • a talaj és élőlények regenerálódását teszi lehetővé;
  • olcsóbb, mint a műtrágya;
  • 50 km- nél közelebbről szállítható a katasztrófával sújtott területre;
  • természetes anyag révén könnyen és 100%-osan beépül a szervezetbe természetbe;
  • nincs mellékhatása;
  • kis menyiségben is azonnal hatásos, szilárd (por és granulátum formában) és szuszpenzió formában, szórással és permetezéssel is teríthető;

A Dudarittal beszórt talajba magokat (rozs, tönköly, mustár, köles, kender) vetettek és "palántákat" ültettek. A csírázás egy héten belül megkezdődik és valószínűleg a palánták is életben maradnak.

A kísérletek eredményeiről még később beszámolunk. 

További információk az Organit, illetve a Hymato oldalakon.

Az információt és a képeket Takács Edvárd kistérségi tájgondnok koordinátortól és Dr. Csicsor János vegyésztől kaptuk. [aszerk]