Közélet, hírek

Városok a vírus után: adatbázisba gyűjtik a jó gyakorlatokat!

2020.05.21. 18:27

Tudtad, hogy Terézváros felfüggesztette a bérleti díjakat a KKV-k számára? Hogy a budapesti AirBnB-sek ingyenes lakásokat kínáltak az egészségügyi dolgozóknak? Vagy hogy létrejött az Első Magyar Karantén-színház? Mindez kiderül abból az online adatbázisból, amit a járványhelyzetben kialakuló jó gyakorlatoknak hozott létre a KÉK – Kortárs Építészeti Központ, a Városkutatás Kft. és a MEGAKOM Tanácsadó Iroda. 

A COVID-19 globális elterjedése Magyarországon is számos szektort kényszerített újratervezésre és innovációra – egyben rég nem látott, sokrétű társadalmi összefogást indított el. A KÉK, a MEGAKOM Tanácsadó Iroda és a Városkutatás Kft. az ilyen kollaborációk, kezdeményezések, innovációk adatbázisát hozta létre Városok a vírus után néven, azzal a meggyőződéssel, hogy gyorsan érzékelhető, hangsúlyos és hosszú távú hatással lesznek a városok működésére, gazdaságára, épített környezetére és lakóira egyaránt. Az adatbázis nem csak abban segíthet, hogy a jó kezdeményezések gyorsabban terjedjenek; a partnerek szándéka szerint új együttműködésekhez, a meglévők jobb fenntarthatóságához, netán gazdasági hátterének javulásához is vezethet. 

Az adatbázisban, amelyet a KÉK részéről Dávida Eszter építész, projektmenedzser, Szemerey Samu, a KÉK szakmai vezetője, illetve Szőke Tímea kulturális menedzser gondoz, mind hazai, mint nemzetközi gyakorlatokat gyűjtenek. Az adatbázis nyitott: várják a javaslatokat és példákat a városlakóktól és szakmai szereplőktől egyaránt a következő szempontok alapján: 

„Olyan projekteket vagy kezdeményezéseket keresünk melyeket a vírus okozta helyzet, bezártság vagy kihívás hozott létre;
Jó gyakorlatokat, módszertanokat, amelyek másolhatók vagy kiterjeszthetők;
Hazai és nemzetközi példákat, helyi, települési és átfogó léptékben;
Kiemelten fókuszálunk az átfogó, többszereplős, akár több szektort érintő együttműködésekre, valamint a városfejlesztéshez, városüzemeltetéshez kapcsolódó akciókra."

Az adatbázisba bárki küldhet további példát az info(kukac)kek.org.hu címre. A további részletekhez, illetve az adatbázishoz érdemes ellátogatni a Városok a vírus után honlapjára.