Épületek/Irodaépület

Újragondolt közösségi terek

2018.03.12. 16:20

A dolgozók egyre inkább kreatív tereket igénylő kéréseinek megfelelve az aula belsőépítészetileg attraktív revitalizálására és laza munka-kávézó/workcafé kialakítására kérte fel az MVM Group a belsőépítészt, Göbölyös Kristófot, hogy megújítsa a székház közösségi tereit.

A MVM székház megépítése óta az MVM Group komoly szerkezeti és személyi átalakításon, szemléletmódváltáson ment keresztül. Az új elvárások új lehetőségeket nyitottak, egyben új feladatokat generáltak a cég életében. Többek között komoly hangsúlyt kapott a vállalatnál az egyén „jóléte és jólléte”, amely immár nem csupán a munkavállaló-, hanem munkáltatója számára is fontos. A szervezetkutatások szerint közvetlen kapcsolat mutatható ki a dolgozói elkötelezettség, lojalitás, produktivitás és kreativitás, valamint a tágabban értelmezett munkahelyi környezet között. Többek között ennek jegyében az MVM Csoport belső, Innovációs Díj pályázatot hirdetett 2016. tavaszán, mely alkalmat teremtett a székház földszinti közösségi tereinek újragondolására. A pályázatra az üzemeltető (Pálla Gábor - Római Irodaház Kft. által benyújtott) „WorkCafé” projektet a pályázati zsűri megvalósításra érdemesnek ítélte, míg a tényleges kivitelezésre 2017-ben került sor.


 

A pályázat lényegi eleme a belsőépítészetileg attraktív aula tér revitalizálása, a vállalat munkavállalói részére a well-being jegyében: az ókori görög városállamok agóráinak mintájára az aulát és kapcsolódó tereit (WorkLab, WorkCafé és Étterem, illetve a Terasz) eleven és pezsgő élettel, új funkciókkal és tartalmakkal akarták megtölteni.

A Székház építéskor (2009) az aulából nyíló Múzeum teret, ami a gyakorlatban már előtte is a külsős munkatársaknak biztosított munkateret, és a belső munkatársakkal való egyeztetések, kommunikáció színtere volt, most továbbfejlesztették és ebből lett a WorkLab. Akusztikailag védett teret építettek ki, kisebb tárgyaló egységekkel és emelt munkaállomásokkal, melyeket növényekkel és paravánokkal szeparálnak egymástól.


 

Korábban hangsúlyosabb kapacitást szántak például az aula térből nyíló büfé belső „kisbolt” jellegének, ami nem vált be, így a belső kommunikációt támogató Workcafé nőtte ki magát belőle. A kávézás és szociális kapcsolatok színterévé fejlesztették, szőnyegpadlós boxok kialakításával, barátságos lámpák és növények telepítésével és vidám, fiatalos krétaírt fallal egy laza (munka-) kávézóvá alakult.

A vállalati étterem eddig jellemzően napi 3 órát aktív terét a teljes munkanap idejére akarták aktivizálni a belső átalakításokkal: magas asztalok és bárszékek elhelyezésével adtak keretet egy-egy projektmegbeszéléshez; rövid tárgyaláshoz a mobil bútorok cseréjével modern és fiatalos hangulatot teremtettek. Fontos, hogy az aula-kert közötti közlekedőt hangsúlyozzák, ezért átláthatóbbá tették az átszervezéssel. A falak mentén kiállításokhoz készítettek elő installációt, ugyanis az MVM régóta lehetőséget teremt a vállalati dolgozók számára is, de meghívott művészek részére is, kiállítások rendezésével, ezek támogatásával.


 

Az aula tér a külső és a belső világhoz való kapcsolódás tere, itt zöldfalat telepítettek, ami a fenntartható fejlődés üzenetét közvetíti és fokozza a fizikai és vizuális jó közérzetet, alaprajzilag átszervezték úgy, hogy a kisebb csoportokban történő egyeztetések lehetőségét biztosítsák. LED falat építettek ki, amelyek aktív kommunikációs felületek a vállalat dolgozói felé, bemutathatják a tagvállaltok működését, információkat, aktualitásokat közölhetnek rajtuk keresztül. A WorkCafé projekt az Év Irodája 2017 versenyén döntős lett. Mára úgy tűnik, bevált: a dolgozók belakták és aktívan használják az új tereket.