Épülettervek/Hallgatói terv

Újra-alkotás - a környezet nevében

2016.03.08. 10:40

Az újrahasznosítás és környezetvédelem témája köré tervezte meg diplomamunkáját Szintén Bianka. Az épület egy hulladékokból előállított termékek készítésével foglalkozó design cég központja, szezonálisan pedig táborok workshopok helyszíne. Tervéért Breuer Marcell diplomadíjban részesült. 

Témaválasztás

Napjaink növekvő problémája az erősödő környezeti hatások és annak problémakezelése. A klímaváltozás hatására egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási viszonyok, rekordméretű tűzvészek, árvizek, tornádók pusztítanak, hatalmas károkat okozva. A témaválasztásnál ezeknek a problémáknak a megelőzésével szerettem volna foglalkozni.

Diplomadolgozatomban azt kutattam, hogy a hétköznapi ember mit tehet a jövőért, milyen eszközökkel előzheti meg a globális környezeti, emberi hatások által okozott károkat.

Az újrahasznosítás, a környezetvédelem témája köré terveztem egy épületet, Görcsöny községbe. A környezettudatosság hétköznapokba való beépülése ma már elengedhetetlen része az életnek, már gyerekkortól kezdve. A funkció kialakításánál ezt a tényezőt helyeztem középpontba, a funkció e köré szerveződött.

 





A tervezett épület központja egy vállalkozásnak (desing cégnek), melynek fő profilja a másodanyagokból, hulladékból előállított termékek készítése, emellett azonban jelentős hangsúlyt fektetnek a környezeti nevelésre, oktatásra, ismeretterjesztésre, azon belül is a megfelelő szemétkezelésre.

Az épület egy része, szezonálisan kreatív táborok, workshopok helyszíneként működik, hulladékból új tárgyakat hozva létre, a tanév időszakában pedig vetítések, játékos és oktató foglalkozások zajlanak ugyanott, helyi és környékbeli gyerekeknek (pl.: Zöld Óvoda gyerekeinek). A foglalkozások során a fiatalok játékos formában szereznek ismereteket a modern hulladékkezelési eljárásokról, a szelektív hulladékgyűjtésről, a környezetvédelemről, a fenntartható jövőről.





A nyári táborok, workshopok résztvevői, a faluban magánszállásokon kapnak helyet, ezzel bevonva a falusiakat, belopva a helyiek életébe is a környezettudatosságot és nem utolsó sorban erősítve a turizmust is.
A tervezett épületben helyet kap egy kiállítótér, melyben állandó tárlatként a nyaranta elkészült munkák láthatók, valamint időszakos bemutatók, utazó kiállítások helyszínét is biztosítja. (hazai példaként: ÖKO-Pack Nonprofit Kft. egyik vándorkiállítása: Tükörben a Világ)

A redesign fogalom ma már szinte mindenki számára ismert, és szerencsére egyre több embert foglalkoztat. Dolgozatom megírásánál és a tervezésben számos nemzetközi és hazai példa erősített meg abban, hogy nem elhanyagolható, éledő szakmáról van szó, ami példát statuál a jövő generációjának.

 





Mint a magánszemélyek, mint a nonprofit cégek előtérbe helyezik az ökológiai gondolkodást. Példának okáért a BIOKOM Kft. nagy hangsúlyt fektet a fiatalok környezettudatos magatartásának kialakítására.

A környezetünkre való tudatos odafigyelés beépült mindennapjainkba, a környezeti nevelés pedig minden iskolában az oktatási-nevelési program részévé válik.


Választott telek elemzése

A terület kiválasztásnál fontos tényező volt a jól megközelíthetőség. A területtől körülbelül 300 m-re található egy buszmegálló, amely lehetővé teszi a tömegközlekedéssel történő utazást a telek helyszínére. A faluközpont 1 km-re található, így az még szervesen kapcsolódik a falu szövetébe, mégis kicsit külön, zártabb közegben található. Az alkotóknak lehetőségük nyílik ezáltal a zavartalan alkotásra. A telek közvetlen kapcsolatban van a természettel, a munka folyamata a környezetben is megjelenik. Jó idő esetén az alkotók ki tudnak költözni az őket körülvevő természetbe, ami segíti a munkában való elmélyülést.


Koncepció leírása

A különböző tereket szintkülönbség jelöli, így a szekciók jól elhatárolódnak egymástól, mégis átlátható, egymással jól kommunikáló helyiségek jönnek létre. A lineáris rendszerre fűzött funkcióknál a publikus terektől haladunk a privát felé. A tervezett funkcióban helyet kapott egy fogadótér, raktár, előadótér, alkotótér, és egy kizárólag a dolgozók részére kialakított privát szekció, mely 60 cm-es szintkülönbséggel van elhatárolva a publikus résztől. Itt található egy tervezői részleg fix asztalokkal, egy vizesblokk, valamint egy teakonyha. Az alkotótér mobilisan kialakított. A térben elhelyezett dobogó alatt tároló bújik meg, ahova a székek és az asztalok behelyezhetők, így bővítve, alakítva a hasznos teret. Itt zajlik a workshopok tevékeny része, illetve ezt a teret használja a design cég is alkotásra. Az alkotó egységet lift köti össze a raktárral, mivel ott történik a másodnyersanyag tárolása, ami az alkotás elengedhetetlen alapanyaga. A raktártérben lehetőség van az elkészült munkák tárolására és a komolyabb gépekkel való munkára.





Az épület tömegének kialakítását a funkciók elrendezése és a tetőn található vízgyűjtő rendszer határozta meg. A tetőszerkezet törési vonalai egy pontba gyűjtik a vizet, ez lehetővé tesz egy vízgyűjtő rendszer kiépítését, mely
biztosítja az esővíz újrahasznosításának lehetőségét.

Szerkezet

Mivel a környezettudatosság köré terveztem az épületem, számomra adott volt, hogy valamilyen formában magának az épületnek is tükröznie kell ezt a szemléletet, mint funkciójában, mint anyagában. Igyekeztem szerkezetileg is megfelelni a környezeti elvárásoknak, hosszas töprengés és viaskodás után végül mégis az öntöttfalas, monolit vasbeton-szerkezetű, réteges falszerkezetnél maradtam.

Az épületem szerkezeti felépítését tervezve több eljárással megismerkedtem, amely bemutatta, hogy hogyan lehet elbomló szerkezetből felépíteni egy épületet. Minden esetben favázas tartószerkezet alkotta az épület vázát, melyhez egy másik agyag társult (szalma, kenderbeton, cellulóz hőszigetelés stb.). Az ilyen anyagokból készült épületek bár elbomolnak használatukat vesztett házak esetén, de a faváz megépítéséhez rengeteg fát kell kivágni, mely a környezettudatosság ellen vall. A környékbeli erdőket Görcsöny folyamatos újjáépítése miatt kiirtották már évszázadokkal ezelőtt. A tervezett épület kb. 400 m2, lefedéséhez ráadásul még több faanyagra lenne szükség.

 





A végigjárt utak és tapasztalatok segítettek meghozni azt a döntést, hogy végül az öntöttfalas, monolit vasbeton-szerkezetű réteges falszerkezetet alkalmazzak. A mai technika lehetővé teszi, hogy a már nem használt épület betonszerkezetét újra felhasználhassák egy másik épület bizonyos részeinél, ezáltal ha nem is teljesen lebomló, de újrafelhasználható lehet a szerkezet.


Köszönetnyilvánítás

Hálával tartozom azoknak az embereknek, akik segítették diplomamunkám létrejöttét. Köszönöm konzulensemnek dr. habil Rétfalvi Donátnak, Hankó Gergely Bencének, aki a funkció kialakításához nyújtott elengedhetetlen segítséget. Hálás vagyok Koronczi Péternek, Borbás Rékának, Borbás Renátának és Szigony János Gergelynek, akik mindvégig támogattak célom elérésében.
Végül köszönetet szeretnék mondani iskolámnak a Pécsi Tudományegyetemnek a megszerzett tudásért, tapasztalatért, és a kapott lehetőségekért.






Szintén Bianka