Épülettervek/Középület

Tiszta természet- a Vikár és Lukács Építészstúdió Normafa pavilon terve

2016.06.22. 14:15

Vikár és Lukács Építészstúdió pavilonjainak alapelve a természeti értékek tiszteletben tartása és legminimálisabb megváltoztatása. A radikálisan leegyszerűsített forma célja elrugaszkodni bármilyen ház archetípustól. Kákóczki NorbertBencsik TamásMangel-Hóbor Eszter és Mangel János terve rangsorolás nélküli díjban részesült. 

"A sötét erdő mélye csábít,
Adott szótól mégse tágít,
S hosszú még az út hazáig.
S hosszú még az út hazáig."

Robert Frost

 

A pavilonok tervezésekor arra törekedtünk, hogy a Normafa valódi kikapcsolódási helyszínné és erdei menedékké váljon a város szélén. Biztos pont legyen a hétvégi kirándulóknak, a sportolni érkezőknek, a lejtőn pihenőknek és a délutáni barangolóknak. Olyan hely, ami mindenkinek a felfedezés élményét nyújta. A természeti adottságokat erősítve, az egységek által olyan téri helyzeteket terveztünk, ahol helye van a befelé fordulásnak, a közös időtöltésnek, a hallgatag sétáknak. Az ide érkezők így újra és újra eltévedhetnek.

Tervezési elvek

A tervezés vezérfonala a természeti értékek tiszteletben tartása és legminimálisabb megváltoztatása, az épített elemek belesimítása az erdőbe. A pavilon radikálisan leegyszerűsített formájának célja elrugaszkodni bármilyen ház archetípustól. Cső formája a klasszikus nyereg- esőbeállókat és egyben az ősi megalitikus kő építményeket idézi. A pavilonok kis léptékét kiemelten fontosnak éreztük. Méretük 3x3x3m, kb. két öl, két ember együtt átéri. Az épített szerkezetek bármilyen formában idegen elemek az érintetlen természeti környezetben, de a megfelelő lépték megválasztásával, szentjánosbogár szerűen megbújhatnak a nagy fák alatt. A pavilonok szándékosan nem sorolhatóak és toldhatóak.

Sorolásukkal, térfalak és bazársorok alakulhatnak ki, melyek felesleges civilizáltságot, túlépítettséget visznek ki a természetbe. A kívánt funkciókat ebben a méretben is megfelelően szolgálni tudják. Az ösvény mellett egy pavilon telepítésével mérföldköveket helyezhetünk el, pihenőpontokat, kilátókat. Két pavilonnal már egy teresedést, három pavilonnal akár útelágazást is formálhatunk.

A szerkezet a normafai új bútorzat és arculat tudatos továbbgondolásaként alakult. A vastag fa rönkök megnyugtató időtállóságot sugallnak, statikus biztonságérzetet adnak. A négyzetes keretszerkezet 25x25 cm tölgy gerendákból áll össze, melyeket fecskefogas keményfa toldó elemek fűznek össze. A keret kizárólag fa kapcsolatokkal, mindenfajta fém elem nélkül akár a helyszínen összerakható. Ezzel is szeretnénk feleleveníteni a régi tiszta ácskapcsolatok hagyományát. A toldó elemek csak egy meghatározott sorrendben rakhatóak össze, így biztosítva a teherhordást és a vízállóságot. Az elemek összetett nútféder rendszerének pontos illeszthetősége CNC gyári marással biztosítható. A pavilon maga a kis mérete miatt teherautóval szállítható, így akár gyári körülmények között is összeépíthető. A fa szerkezet talaj menti vizektől kiemelten védendő, így a normafai padok mintájára földre fektetett előre gyártott beton gerendákra állítottuk a fadobozt.

A zárt funkciók homlokfalai szintén fa szerkezetűek, magas minőségű KLH típusú rétegelt lemezek, a gerendák közötti nútokban rögzítve. A vendéglátó pavilonoknál, és a zárható esőbeállóknál tolható üvegekkel biztosítható a térelhatárolás. A pavilon belső technikai elemei és felszerelései időtálló rozsdamentes fémszerkezetűek. A vizes helyiségekben a padlóra felhajtott szegélyű fém tálcát fektettünk. A közműcsatlakozások a beton alapok között szabadon vezethetőek, és a gerenda furatokon keresztül csatlakoznak a bútorzat alatt elhelyezett elosztókhoz, vizes berendezésekhez. Ahol szükséges a fűtést elektromos fűtőszálakkal, az alsó gerendák illesztéseiben rejtve vezetve terveztük. A világítás rejtett módon a függőleges nútokban és a szélső gerendába marva kap helyet. A fa felületek belül színtelen lazúros kezelést, kívül lángolt korrózióvédelmet kapnak.


A Bíráló Bizottság véleménye

26. számú pályamű

A pályamű mind grafikai, mint építészeti minősége kimagasló színvonalú. A Normafa tervezett arculatával összhangban van. A tervezett telepítés érzékenyen reagál környezetére, a helyszíni sajátosságokra, a természeti adottságokat felismeri és tiszteletben tartja. A pályamű egyedi, kortárs gerendarendszerben valósítja meg a tervezett pavilon modul-elemeket amelyek egyszerű, letisztult megjelenésű kortárs építészeti alkotásokká válnak. A gerenda szerkezet megjelenése esztétikus, részleteiben is kidolgozott, érett koncepción alapul. A tömör faszerkezet hosszú élettartamot biztosít a tervezett szerkezetnek. Az egyes elemek letisztult kubusa változatos funkcionális kialakítás mellett is megtartja egységes megjelenését, az elemek füzérszerű sorolhatósága nem terheli túl az értékes természeti környezetet.

A fentiek alapján a Bírálóbizottság a tervet rangsorolás nélküli díjazásban részesíti.