Épülettervek/Középület

Tervjavaslatok versenye a Szépművészeti Múzeumban / bővítés 2010-ig

2008.04.07. 10:17

A tervek szerint két és fél év alatt elkészülő, 3,8 milliárd forintos beruházás nem csupán a múzeum bővítését célozza, hanem a főváros egy fontos, új turisztikai központja épül majd a Világörökség részét képező Hősök terén.
A Művészeti Tanácsadó Testület egyhangúlag Karácsony Tamás személyét és tervjavaslatát ajánlotta bevonásra a további tervezési folyamatba.
Bemutatjuk a javaslatokat
.

A jelentős európai múzeumokban már néhány évtizede robbanásszerűen megnőtt a látogatók száma, itthon pedig az utóbbi évek kiállításai mutattak rá arra, hogy egy-egy nagyobb tárlat akár többszázezer érdeklődőt is becsábít a falak közé. Ezzel párhuzamosan a látogatói igények is megváltoztak, az intézményeknek ma már nem csupán a műtárgyak megőrzésére és bemutatásra kell helyezni a hangsúlyt, hanem egyfajta „élménycentrummá” kell válniuk. A múlt század elején tervezett múzeumok épületei azonban már nem alkalmasak a megváltozott igények kielégítésre, ezért olyan új terekkel szükséges bővíteni azokat, ahol a szükséges új funkciók is helyet kapnak. Ma már egy modern múzeum elengedhetetlen része egy jó kávézó és étterem, egy színvonalas múzeumi bolt, gyermekfoglalkoztatók, korszerű látogatói információs centrum vagy egy több funkciójú előadóterem.

I. Előzmények

3.5 milliárd forint európai uniós támogatásban részesülhet a Szépművészeti Múzeum, a 2007. július 27-én született kormánydöntés eredményeként. Ennek köszönhetően mintegy 6000 m2-nyi területtel bővülhet a Múzeum. A térszint alatt építendő látogatóbarát múzeum és turisztikai kiszolgáló portál az intézmény történetének megnyitása óta legnagyobb új fejlesztése. A földfelszín alatti új épületrésszel olyan terek, funkciók és szolgáltatások (időszaki kiállítótér, gyermekfoglalkoztató, előadóterem, múzeumshop, kávézó, étterem) jöhetnek létre, amelyek nélkül ma már elképzelhetetlen egy nagy európai múzeum. Mindez úgy valósulhat meg, hogy eközben a Szépművészeti Múzeum Schickedanz Albert által tervezett épülete továbbra is megőrzi eddigi külső megjelenését. Ugyanakkor a város a turisták által egyik leggyakrabban látogatott terén gyökeresen megváltoznak az oda érkezők fogadásának körülményei. A tervek szerint 2010-re elkészülő, 3,8 milliárd forintos beruházás nem csupán a múzeum bővítését célozza, hanem a főváros egy fontos, új turisztikai központja épül majd a Világörökség részét képező Hősök terén.

II. A tervek elkészítése
A tervezési folyamat lebonyolításával a kulturális miniszter a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatot (volt ÁMRK) bízta meg. A munkákat annak vezető építésze Szécsi Zsolt és munkatársai végzik két éve, szakági tervezők bevonásával. A bővítést úgy a hazai, mint a nemzetközi közvélemény nagy érdeklődéssel várja. Ezért a Múzeum vezetése - egyetértésben a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálattal - elhatározta, hogy a fejlesztésbe a rendelkezésre álló szűk időkorlátok és anyagi keretek ellenére is bevonja az építésztársadalom kiemelkedő képviselőit. Mivel folyó tervezési feladatra tervpályázatot kiírni a kamarai szabályzat értelmében nem lehetséges, ezért a két intézmény egy általuk közösen felkért Művészeti Tanácsadó Testület szakértőinek javaslata alapján tervjavaslatokat kért olyan hazai építészektől, akik munkáikkal korábban már kivívták az építész társadalom elismerését. (A Művészeti Tanácsadó Testület tagjai: elnök dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója és Virágos Gábor, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat főigazgatója, társelnök: Eltér István, a Magyar Építész Kamara elnöke. Tagok: Dávid Ferenc művészettörténész, Fegyverneky Sándor országos főépítész, Reimholz Péter építész).

A felkért, tervjavaslatot készítő építészek:

A tervjavaslatok 2008. február 4-én érkeztek be. A Művészeti Tanácsadó Testület egyhangúlag Karácsony Tamás személyét és tervjavaslatát ajánlotta bevonásra a további tervezési folyamatba.

Az értékelés szempontjai

  • fő megközelítés helye, városrendezési kapcsolatok, látvány, megjelenés, látkép, stb.
  • javasolt megoldás művészeti, építészeti értékei
  • múzeumi funkció, és különösen a Szépművészeti Múzeum identitásának megjelenése
  • szimbolikus funkció megformálása, a megoldásban rejlő kulturális és építészeti üzenet olvashatósága, befogadhatósága
  • a használati funkciók közönség- és látogatóbarát alakítása, a kényelmi funkciók racionális szervezése, a funkcionális ésszerűség
  • megvalósíthatóság – az eddig több kompromisszum árán kialakult, a kiadott tervdokumentációban és a megvalósíthatósági tanulmányokban kifejtett alapterületi, műszaki, technológiai és gazdasági korlátok betartása, az EU-s beruházási projekt sikeres lebonyolításának lehetősége.

A nyertes tervjavaslat értékelése
Karácsony Tamás munkája magas színvonalon, építészeti és funkcionális szempontból is kimagasló, egyedi megoldásokat kínál. A tervjavaslat a belső funkcionális kérdésektől a városépítészeti, városképi kérdésekig, az építész-szakma különleges megoldási lehetőségeinek teljes spektrumát felöleli.

A tervezés további folyamata
Az új épületrésszel kapcsolatos terveket Karácsony Tamás és Szécsi Zsolt közösen gondolja tovább, ugyanakkor a régi épülethez való kapcsolódást és a szükséges átalakítások építészeti megoldásait Mányi István tervezi, így mindhármójuk munkájának legértékesebb elemei beépülhetnek a megvalósuló térszint alatti épületrészbe.

A pályázat jelenlegi állása
A tervezés és az engedélyezési eljárás ütemezetten halad. A Múzeum kapcsolatot tart a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal, épp úgy, mint az engedélyeztetési eljáráshoz kapcsolódó szakhatóságokkal. A szerződés aláírására előreláthatóan 2008. júliusában kerül sor. A tényleges kivitelezési munkálatok 2009 tavaszán kezdődhetnek meg, a befejezés 2010-re várható.

A tervjavaslatok megtekinthetőek április 20-ig a Szépművészeti Múzeum Ión csarnokában, április 23-tól pedig az N&n galériában (1065 Hajós utca 39.).

2008. április 7.
forrás: sajtóanyag