Közélet, hírek

Teljes egészében biztosított a szegedi lézerközpont első ütemének finanszírozása

2014.05.13. 09:16

Az Európai Bizottság a szegedi lézerközpont kialakításához nyújtott 111 millió eurós támogatásról hozott döntésével teljesen egészében biztosított a tudományos nagyberuházás első ütemének finanszírozása – jelentette ki a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára.

Az Európai Bizottság döntésével elismerte a kormány által végzett hosszú előkészítő munkát - mondta Csepreghy Nándor a fejlesztésről tartott sajtótájékoztatón.

A lézerközpont hatalmas beruházás, de akkor lesz valóban Magyarország, a város, régiós sikere, ha az itt születő tudományos eredményekből egyre több a gyakorlati életben hasznosítható technológia születik - hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Hozzátette: a kormány ezért is biztosít a most induló uniós költségvetési ciklusban az előző hét évben fölhasznált 200 milliárd forintnál lényegesen nagyobb összeget, 700 milliárd forintot kutatás-fejlesztésre és innovációra.

Lehrner Lóránt, az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója közölte, április 3-án írták alá a lézerközpont kivitelezési szerződést, az építési munkák pedig a tervezett ütemben elindultak. Jelenleg a lézeres épület mélyépítési munkái folynak, majd május végén elkezdődhet a rendkívül szigorú rezgésvédelmi előírások miatt különleges megoldásokat igénylő, előreláthatólag kilenc hónapot igénybe vevő alapozás, amely során összesen 820 cölöpöt kell 20-40 méter mélyre befúrni.

A központ négy nagy lézerberendezésének közbeszerzése már tavaly elkezdődött, két műszer esetében nyár elejére várható eredményhirdetés és szerződéskötés, másik két eszközt pedig kutatás-fejlesztési megállapodás keretében készítenek el. Tölgyesi Viktória, a ELI-HU Nonprofit Kft. koordinációs igazgatója szerint a lézerközpont húzóerőként hat majd Magyarország műszaki és tudományos fejlődésére, számos kutatási és üzleti beruházást vonz Szeged térségébe.

A központban 2016-ban megkezdődhetnek a kutatások, a beruházás második fázisában, melyet előreláthatólag további 100 millió euróval támogat az EU, a tudományos technológia kiépítése folytatódik 2018-ig - közölte a szakember.

Az ELI-HU Nonprofit Kft. folytatja a központ kutatói, műszaki és adminisztratív személyzetének toborzását, a kutatási utánpótlás biztosítása érdekében pedig külföldi és hazai kutatóintézetekkel, egyetemekkel együttműködve oktatási programok is indulnak.

forrás: sajtóközlemény