Épületek/Lakóépület

Szoborszerű térképzés - Villa-lak Balatongyörökön

2010.10.14. 14:38

Balatongyörök szépsége nem csak Eötvös Károlyt ragadta vers írására, hanem Tomay Tamást is megihlette. Így született az az egyszerű, mégis nagyvonalú dombba simuló nyaralóház, melyet Farsang Barbara írásából ismerhetünk meg.

„Megálltam, mintha lábam gyökeret vert volna,
Lelkemet ihlet, gyönyör ragadta el.
Soha nem láttam még ehhez hasonló gyönyörű tüneményt,”
/Eötvös Károly/

Ez az idézet olvasható Eötvös Károly verses füzetében a Balaton környékének egyik legszebb részéről, Balatongyörökről. A természeti ritkaságokban bővelkedő, festői szépségű terület számos költő és festő után Tomay Tamás Ybl-díjas építészt is megihlette, akinek nyaralóépületénél önálló értelmet nyert a minőség következetes érvényre juttatása. Általában az építész és a megrendelő szimpátiáján, vizuális kulturáltságán, bizalmán múlik egy létesítmény életminőséget adó szerepe, karaktere. Esetünkben azonban a leendő nyaraló tulajdonosai ragaszkodtak Tomay Tamás sajátos, elegáns és tiszta vonalú építészeti világához.

 

 

Egyszerűség és funkcionális tisztaság jellemzi a környezethez látványos üvegfelületekkel szervesen kapcsolódó épületet, amelynek formavilágát a természetes domborzat diktálta. Tudatosan kigondolt, látványos építészete nagyvonalú üvegszerkezetekkel, dinamikus felületekkel dolgozik, tiszta és egészséges formavilága a kint és bent kapcsolatán túlmenően lenyűgöző áthatásokat is eredményez. Az ötletesen komponált tömeg izgalmas modernista kubussal ékelődik a páratlan panorámájú Keszthelyi-hegység oldalába, ahol a szoborszerű megformálás része a külső natúr beton és fehér vakolt felületek ritmikus játéka.

 

Az épület egyik igazi jellegzetessége, és egyben merész megoldás az erősen plasztikus, befejezetlennek tűnő, nyersbeton anyaghasználat alkalmazása, amely mégsem kontrasztot alkot, hanem egységbe vonva, nyugodt rendet képezve fordítja át annak formavilágát az arányok és méretek összhangjába. Épület és táj tömegjátéka igazi hangulati elemmé válik, az így keletkező vizuális effektus pedig a funkcionális elegancia érzetét kelti. A hagyományosnak mondható tradicionális négyzetes tömegképzés jól áttekinthető alaprajzi rendszerhez vezet, követi a belső terek tájolási igényeit, valamint a meseszép kilátás előnyös kihasználását.

 

 

A földrajzi jelentésen túl társadalmi és spirituális fogalommá válik ez a festői szépségű terület, ahol az épület több lesz, mint egy egyszerű mértani forma, átélhetősége pedig túlmutat a puszta fizikai-építészeti meghatározottságon.

Farsang Barbara

Az írás megjelent az Octogon 2009/6. számában.


Balatongyörök, családi ház

vezető tervező: Tomay Tamás
szakági tervezők:
statika: Bartók Miklósné, Pintér Sándor
gépészet: Balla Júlia
elektromos: Sápi József
fotók: Szabó Zoltán

telekterület: 770 m2
beépített terület: 101 m2
nettó szintterület: 154 m2 + 25 m2 terasz
átlagos tereplejtés: 19 %
szintek száma: fsz + tetőtér
építménymagasság: 4,5 m
homlokzatképzés: vakolt festett homlokzati falak, deszka zsaluzatos látszóbeton, mellvéd és tető, lazúros felületű fa nyílászárók

tervezés éve: 2005
kivitelezés éve: 2006-2007