Egyéb cikkek

Szigetszentmiklósi általános iskola

2009.03.18. 09:25

Egy - a nyomtatott műszaki leírás hiánya miatt - bírálat nélkül kizárt pályamű. Az Óbuda Építész Stúdió Kft. terve a szigetszentmiklósi iskolapályázatra.

Egy - a nyomtatott műszaki leírás hiánya miatt - bírálat nélkül kizárt pályamű.
Óbuda Építész Stúdió Kft.
vezető tervező: Peschka Alfréd
munkatársak: Csernik Tamás, Egrvári Tímea, Galambos Péter, Kiss Panna

 

 

 

Helyszín:
A telek a Tököli út végén, a város északnyugati belterületi határvonalán helyezkedik el. A tervezési terület közelében, attól északkeleti irányban jelentős lakóövezeti fejlesztési terület helyezkedik el. Délkeleti irányból a Szebeni út, északnyugati irányból egy kialakítandó utca határolja.

A telek közvetlen környezete kertvárosias lakóterület, ikerházas és oldalhatáron álló családi házas beépítéssel. A készülő szabályozási terv további ötven, családi házzal beépíthető telek kialakítását irányozza elő az iskola körül. A telek beépítési paraméterei a következők: maximális beépíthetőség 30 százalék, maximális építménymagasság 7,5 m, az előkert és az oldalkertek mérete minimum 10 m.

Telepítés:
Fontos szempontok:
Általában: méltó városképi megjelenés, jó tájolás, elkülönített forgalom, ütemezhető de komplex működtetés.
Sportcsarnok:
Mivel városi rendezvényközpontként is üzemel, önálló karakteres, saját identitással rendelkező épület kell legyen, direkt utcai feltárással és megközelíthetőséggel, az iskola forgalmának keresztezése nélkül.
Az iskolaépülettől külön ütemben is megépíthető legyen, az iskola működésének minél kisebb zavarásával.
Iskola:
Az iskola egyben kulturális központ, hétvégi lakossági aktivitások helyszíne is, emiatt az aulája, annak helyzete, megközlítése kiemelt fontosságú. Tanítási időn kívül szeparálható kell legyen az épület többi részétől, ugyanakkor elosztótérként kell működjön a sportcsarnok, zeneiskola, étterem irányában.
Utcai „láthatósága”, direkt megközelítése ugyanolyan fontos, mint a sportközpont esetében.
Zeneiskola:
Ütemezhetőség és kapcsolat az aulával.
A hangversenyterem lehetőleg építészeti karakterével is jelezze középület jellegét.
Óvoda:
Jó tájolású kert, nyugodt, csendes hely az együttesen belül, lehetőleg az utcától távolabb. Elkülönített megközelítés, forgalom a többi épülettől.
Sportpálya:
Sportcsarnokhoz kapcsolódóan kell elhelyezni, inkább a kisebb intenzitású lakóterület felé.
Fentiek alapján helyeztük a sportcsarnokot és az iskola bejáratát az utcai frontra, az óvodát pedig a nyugodtabb hátsó – a majdani új utca felőli telekrészre. Az utca megépítésekor saját elkülönített bejárat lehetősége is adott lesz.
Az iskolához a zeneiskola szervesen kapcsolódik, a sportcsarnok fedett, zárt, az óvoda nyitott közlekedővel megközelíthető.

 

 

 

Építészeti kialakítás:
Iskola:
Földszint plusz egy emeletes épületet terveztünk. Bejárata a Szebeni út felől nyílik, itt helyeztük el az aulát, mely önmagában is alkalmas iskolai és egyéb rendezvények lebonyolítására. Az aulából nyílnak az iskola közlekedői, az étterem, a zeneiskola – koncertterem, és egy átkötő folyosóval a sportcsarnok öltözői részlege.

Az étterem – amely külső használatra is alkalmas – nagyobb rendezvények esetén összenyitható az előcsarnokkal.

Tanítási időn túl az aula elszeparálható a többi területtől, így hétvégén kulturális központként is működtethető az épület első traktusa.

A tantermek három  - részben oldalfolyosós – épületszárnyban kaptak helyet, délkeleti tájolással. Az alsó tagozatot a földszintre helyeztük, ahol kisebb intim udvarok, kertek elkülönülve használhatók a kisebb gyerekek számára.
A felsősök a szaktermekkel az emeleten kapnak helyet. A szaktantermekre felülvilágítót, és árnyékolást terveztünk.

Zeneiskola:
Az aulából nyílik, saját kis előterével, mely összenyitható az aula terével, de bezárva a koncertek, rendezvények idején az aula zavarása nélkül lebonyolítható a szünetek forgalma. A program nem tette lehetővé, de javasoljuk a koncertteremhez is önálló vizesblokk telepítését.

A koncertterem nagy belmagasságú, északnyugat felől bevilágított térben kapott helyet. Többfunkciós térként is használható, de amennyiben a sportcsarnok megépítése finanszírozási nehézségek miatt csak nagyon hosszú távon oldható meg, a terem – ideiglenesen egyszerűbb de robosztus belső kiépítéssel - alkalmas iskolai tornateremnek.

Óvoda:
Megközelítése északnyugat felől történik a tervezett új utca felől. Foglalkoztatói és kertje délnyugati tájolású.

A csoportszobákat párba rendezve a közlekedő térbővületeként alakítottuk ki az öltöző előtereket. Szintén a közlekedő térnyúlványa a tornaszoba is.

 

 

 

Sportcsarnok:
A csarnok tényleges használati igényeiből származó követelmények jóval túlmutatnak egy átlagos sportlétesítmény igényszintjén. Az épület Szigetszentmiklós életében fontos szerepet játszhat, városi csarnokká, központi rendezvényteremmé fejlődhet – amennyiben meg tud felelni a bővebben értelmezhető funkciójának. Esztétikai szempontból is magasabb rangot kell képviseljen. Alkalmas és méltó kell legyen reprezentatívabb funkciók befogadására is amellett, hogy eredeti rendeltetése is karakteresen érezhető maradjon megjelenésén. Emiatt döntöttünk úgy, hogy az épületet egyszerű, de elegáns tömegekből formáljuk meg. Fontosnak éreztük a „nyitottság” érzékeltetését melyet szerintünk egy városi középületnek sugároznia kell.

A csarnokot a közönség az utca felől közelíti meg. Az iskolások külön közlekekedőn át tudnak bejutni az öltözőkhöz. A sportolói bejárat a külső pálya felől nyílik. A hátsó oldalon biztosítottunk egy technikai bejáratot, ahol nagyméretű installációkat is be lehet juttatni.

A csarnoktérben az előírt sportpálya méretét biztosítottuk. A pálya hosszoldalai mentén helyeztük el a fix és a mobil (mozgatható-betolható) lelátókat. A lelátók felső töltésűek, melyekre az előcsarnokból lépcsőkön lehet feljutni. Az északnyugati lelátó alatt helyeztük el a szertárakat és öltözőket.

Mivel az igényelt 10 méteres belmagasság és a 7,5 méteres átlagos építménymagasság ellentmondásos, ezért részben az építménymagasság csökkentése miatt, részben alapozási okokból a pályát lesüllyesztettük a terepszinthez képest, mely így a talajmechanika által javasolt alapozási síkra kerül, lemezalappal.

Lelátók:
A lelátókat 80 cm sortávval és 40 cm lépcsőzetes emelkedéssel terveztük. Az üléseket javasolt padszerűen kialakítani. A tervezett ülésszélesség 50 cm. A csarnok megoszthatóságával összhangban négy szektor alakítható ki oldalanként.

A lelátók vészkiürítése két irányban történhet, részben a feltöltés irányában, részben a pálya felé a nyitható palánkkapukon át, majd onnan a szabadba.

Elrendezési variációk:
A szokványos sportpálya elrendezéseket külön rajzon mutatjuk be, melyen berendezési variációk találhatók egyéb rendezvények bútorozási eseteire is.

 

 

 

Épületgépészeti megoldások
A területen víz és csatorna közműcsatlakozás a meglévő hálózat meghosszabbításával biztosítható.

Elektromos energia 20 kV-on biztosítható, épületen kívüli transzformátor elhelyezésével. Ennek helye a későbbiekben a szolgáltatóval egyeztetés után alakítandó ki. A létesítmény ellátásához szükséges földgáz kiépítendő hálózatról biztosítható, a külső közműcsatlakozások tervezendők.

Fűtés: Hőellátást gázkazánokkal egységenként lehet megoldani, de vizsgálandó lehet az egy központi helyre telepítés is. Az iskolában az első emeleten a sportcsarnokban a földszinten biztosítottunk gépészeti helyiségeket.

A csarnoktér fűtése légfűtéssel történik. Az előcsarnok és a koncertterem padlófűtést kap. A nagy magasságú üvegfalak előtt padlócsatornában konvekciós fűtőtestekkel biztosítjuk a helyi hőutánpótlást és párátlanítást. A termek, irodák, öltözők és kiszolgáló területek radiátoros fűtést kapnak.

Használati melegvíz: szintén gázkazánok felhasználásával. Elektromos energiaellátás 20 kV-on biztosított.

Szellőzés: a termek, zsibongók, foglalkoztatók, irodák és kiszolgáló blokk helyiségei természetes szellőzése biztosított. A belső elhelyezésű helyiségek mesterséges szellőzést kapnak. A csarnok füstmentesítésére a tetőn lévő motoros távvezérlésű felülvilágítók szolgálnak.

Csapadékvíz elvezetés
A tető- és a burkolt felületeken elvezetendő csapadékvíz mennyisége két éves gyakoriságú, 10 perces zápor intenzitásnál 42 l/s. A csapadékvíz javasoltan részben tárolásra kerül, a többlet pedig a területen szikkasztásra.