Épületek/Lakóépület

Szépséges, zárkózott idegen - nyaralóvilla a Balatonon

2017.05.18. 14:30

Bulcsu Tamás és Fortvingler Éva balatoni nyaralója tudatosan elzárkózik környezetének rendetlen architektúrájától, az utca zajától és a kíváncsi szomszédoktól - tömege a kert felé nyílik meg. Klímatudatos szerkezeti megoldásának köszönhetően az épület 2016-ban a beton.hu 'Minden építés alapja' pályázatán 2. helyet nyert.

A nyaralóépület tervezésénél fontos szempont volt a környező melléképületek rendetlen architektúrájától való elszigetelődés. Az épület karéjszerű tömegét a nyáron forgalmas utcától és a túl közeli szomszédtól való elhatárolódás, valamint a kertekben álló fák védelme és koncepcióba ágyazása, a tömeg kert felé nyitása formálta. Az elhelyezés mellett jelentős szerepet kapott a klíma- és energiatudatosság is.




Beton felhasználása

A komfort és a klímatudatosság optimalizálására olyan szerkezeti megoldás keresése volt a cél, amely a tördelt tetőformának kellő merevséget biztosít, miközben a rendelkezésre álló szűkös rétegrendi vastagságban maximális hőszigetelési, átszellőztetési és hűtésfűtési kapacitásokkal rendelkezik. A tető kéthéjú szerkezetének elsődleges teherhordó szerkezete méretezett 18-20 cm vasbeton koporsófödém, a másodlagos teherátadó szerkezet az erre ráépülő héj. A vasbeton szerkezet felett távtartókon egy igen jelentősen kiszellőztetett, 8-15 cm vastag légréssel kialakított fa szerkezet áll, amely az épület külső falszerkezeti síkjainak metszésvonalaihoz alkalmazkodik. Ugyanez az eljárás a belső falak és azok metszésvonalainak esetében. A külső és belső közti eltérés nem érzékelhető, de lehetőséget teremt a pontosan szerkesztett organikus épület megtervezésére.




A teljes tetőfelület hűtő-fűtő klímazóna, melyet egy gazdaságosan üzemeltethető inverteres hőszivattyú táplál energiával. A fehér héjalás csökkenti a felület hőelnyelő képességét, a kiszellőztetett légrés és vastag hőszigetelés gazdaságos üzemeltetést eredményez. A passzív (vasbeton koporsófödém és kéthéjú tető) és aktív (levegős hőszivattyú) rendszerek optimálisan egészítik ki egymást, az épület energiafelhasználása a passzív rendszereknek köszönhetően minimális.




A 'Minden építés alapja' pályázat 2017-ben ismét várja olyan építésztervezők, belsőépítészek, kreatív alkalmazók projektjeit, valamint egyetemi hallgatók elképzeléseit, akik nem félnek kihasználni a betonban rejlő lehetőségeket, és kreatívan alkalmazzák azt. A pályázat idei kiírása itt érhető el.

forrás: beton.hu