Épületek/Irodaépület

Személyes, de nem személyeskedő - Falco iroda és bemutatótér

2017.03.07. 15:16

Nyersen hagyott, nagyvonalú ipari világot ötvözött kifinomult részletekkel Alexa Zsolt, Rabb Donát és Schreck Ákos (Minusplus) legújabb projektjükben. A nagy múltú Falco Sopron belsőépítészeti cég számára átalakított iroda- és bemutatótér a vállalati struktúra pontos leképzéséből született, és a 21. századi igényeknek megfelelő rugalmasságot biztosít a használói számára.

A Falco egész működési rendszere arra a folyamatra épül, ahogy a tervek a számítógépről egyenesen a gyártósorra kerülnek. Olyan egyedi koncepciók valósulnak meg a kezük alatt, ahol az apró részletekben rejlenek az értékek. Emellett széles kapcsolati hálójuk az egyik legfőbb erősségük, és a most megvalósított beruházás egyik fontos célja, hogy elősegítse a partnerekkel való szoros együttműködést, a kölcsönösen „nyerő” helyzetet jelentő szimbiózist. A tervezés folyamán is érvényesült ez az elképzelés: az építész egy adott pillanatban megrendelővé vált, s a megbízója szállította a tervei szerint legyártott berendezéseket.




A bejárati zóna indusztriális esztétikája erős felütés. A gyártás folyamata itt jelkép-szinten vizuálisan is hozzáférhetővé válik az ügyfél számára, ő pedig egy lépéssel saját terveinek megvalósulásához kerül közelebb. Ezen a fénnyel átjárt területen két csoportban helyezkednek el az irodai munkaállomások, illetve a bemutatóterem funkcionális „szíve” is itt található: az úgynevezett mintázó. E műhely jellegű tér-rész közepébe óriási, fehér asztalt állítottak a tervezők, ebben rejtőzik a gazdag anyagminta-kollekció, s itt is léphetnek – szó szerint – színpadra a hozott vagy helyben kiválasztott felületek, megfelelő megvilágítással a valós helyzetüket modellezve.




Az épület hátsó fala mentén sorakoznak azok a bensőségesebb, s ennek megfelelően kissé zártabb helyiségek, amelyeket mintegy kapszulaként elhelyezve, az eredeti szerkezetek közé építettek meg. Itt finomabb felületek, pontos illesztések és gazdagabb textúrák öltöztetik a tereket, olyan egyéni minőségeket létrehozva, mint a borozó-klubhelyiség, a tárgyaló, közös konyha vagy épp egy kanapéval és fotelekkel berendezett, udvari kapcsolattal is rendelkező kávézó-beszélgető sarok.




A megbízók nem kértek a szokásos open-office kelléktárból. Nincs mászóka, hinta, biliárd- és csocsóasztal. A terek élnek, s olyan apró részletek gazdagítják őket, mint az üzlettárs tokaji borait szimbolizáló állatfigurák a klubszoba tapétáján, az azonos szállítmányból összeválogatott, mégis más és más árnyalatú „furnérmozaik” vagy az akusztikai burkolóelembe perforált finom női sziluett a társalgóban.




A Minusplus kreatív csapata által létrehozott flexibilis teret a kapcsolatteremtés lehetőségei szövik át. Természetesen és gördülékenyen teremti meg a találkozási pontokat régi és új, iroda és bemutatóterem vagy épp a vállalat és partnerei között. Személyes, de nem személyeskedő tér, valódi inspiráló közeg valamennyi itt megforduló ember számára.

Mizsei Anett