Közélet, hírek

Széleskörű és nyilvános kutatás az építészet- és építésügyről - várjuk véleményét és javaslatait!

2011.10.12. 11:37

Összeállítottunk egy kérdőívet, hogy jobban lássuk a szakma jogszabályi környezetét illető problémákat. Az ”Építészet- és építésügy a szakmagyakorlók szemszögéből” kérdőív - nem tartalmaz minden kérdést, ami fontos lenne, lehet, hogy nem is ezek az igazán fontos kérdések, de valahol el kell kezdenünk a szőnyeg alá söpört problémák feltakarítását.

A kérdőív itt található >>

 

Informális beszélgetések során nagyon sok panaszt hallottunk az utóbbi években a tervezői munkát érintő szabályozási gyakorlatot illetően. Úgy látszik, hogy valami nagyon nem stimmel, de egyedi esetekből igen nehéz az általános érvényű problémákat jól meghatározni és jó törvényeket alkotni.

Most gondoltunk egy merészet, gyakorló építészek és főépítészek segítségével összeállítottunk egy 1.0-ás kérdőívet, hogy jobban lássuk a szakma jogszabályi környezetét illető problémákat. Az ”Építészet- és építésügy a szakmagyakorlók szemszögéből” kérdőív - nem tartalmaz minden kérdést, ami fontos lenne, lehet, hogy nem is ezek az igazán fontos kérdések, de valahol el kell kezdenünk a szőnyeg alá söpört problémák feltakarítását. Éppen ezért minden kérdés illetve kérdéscsoport mögött van egy szabadsoros mező is, használják ezeket bátran a lényeg kiemelésére. 

Igen, mindannyian tudjuk, nagy baj, hogy nincs külön csúcsvezetése (minisztériuma) ennek a területnek, hogy az ügyek sok helyre aprózódnak szét. De visszakérdeznék: ha lenne minisztériumunk, akkor vajon pontosan képben lennénk-e, tudnánk-e, hogy a kollégák többsége egy-egy (számunkra) fontos kérdést hogyan ítél meg? A tervezők kicsi szervezetekben dolgoznak, az információáramlás nem biztos, hogy tökéletes, és sokszor nincs is elég energiánk a miénktől különböző vélemény befogadására.

Mi itt a szerkesztőségben nem találkozunk közvetlenül a kollégák mindennapjait megkeserítő ügyekkel. Csak hallunk róluk, s ámulunk, hogy hogyan lehet még így dolgozni, jobb esetben irodát fenntartani, alkotni... Lehet, hogy hozzánk csak szélsőséges vélemények jutnak el, nem tudom. Lehet, hogy minden rendben van, és minden a legjobb úton halad egy hatékony szabályozási rendszer kiépítésében. Egy ismert és sikeres vezető tervező mondta nekem nemrég, hogy ”ebben az országban egyetlen iparág virágzik csak, a kib*szásipar” és sorolta, hogy mi minden történt vele - igazságtalanul. Bocsánat, ez erős volt, de eufemizmus lett volna nem szó szerint idézni, ha egyszer ilyen keresetlen kifejezéssel élt a helyzet megítélése kapcsán. 

A kérdőív célja, hogy sok szakmagyakorló tapasztalatait és javaslatait összegyűjtse, s ezzel megpróbáljuk feltérképezni a szakma ilyen-olyan területén dolgozó kollégák - egymásnak gyakran ellentmondó - elvárásait a szabályozással kapcsolatban. Az összesített eredményeket és a (természetesen anonim) véleményeket kellően sok, tehát reprezentatívnak minősíthető szám elérése után nyilvánosságra hozzuk.

Bízunk benne, hogy ez megkerülhetetlen referenciaként szolgálhat majd a törvényalkotóknak, de ehhez elsősorban az kell, hogy minél többen szánjanak időt arra, hogy tisztán, logikusan és tömören megfogalmazzák javaslataikat.

Ha ez a sok - tulajdonképpen szakértői - vélemény összegyűlik, akkor annak figyelembevétele vagy épp ignorálása már tisztán a jogalkotók felelőssége lesz, mi mindannyian - minden válaszadó és mi mint kommunikációs csatorna - megtettük, amit lehetett egy jobb építészet- és építésügyért. Ha igaz az, hogy egy ország nemzeti vagyonának kb. kétharmadát teszi ki mindaz, amivel mi nap-mint-nap felelősséggel foglalkozunk, akkor kell, hogy súlya legyen annak, ami - reményeim szerint - majd az összesített eredményekből kiderül.

Előre is köszönöm az összes alapos és megfontolt vélemény/javaslat megfogalmazását.

Pásztor Erika Katalina
mb. főszerkesztő,
epiteszforum.hu

A kérdőív itt található >>