Épületek/Örökség

Szavak helyett – A majki kamalduli remeteség legújabb felújítása

2021.01.12. 17:12

Elkészült az egykor némasági fogadalmat tett szerzeteseknek is otthont adó majki együttes legújabb fejlesztési üteme, a helyszínnek a NÖF Nonprofit Kft. építészei, Máté Zsuzsanna vezető tervező, a TSPC, az Archiflex, valamint a Garten Studio adott új életet. A 17 remeteház, a csonka templomtorony, a díszkert felújítása, valamint a kortárs fogadóépületek kialakítása építészettörténeti ritkaságok misztikus tárházává avanzsálta a helyszínt. Székely Márton írása.

 

Kastély és kolostor egyben
A Nemzeti Kastélyprogram égisze alatt Majkon éppen az utolsó simításokat végzik, a prominens online szabad enciklopédia által is csak lakonikusan „műemlékegyüttesnek" nevezett helyszínen. A Vértes festői dombhátai között megbúvó épületkomplexum afféle kettő az egyben, hiszen kamalduli remeteségként és Esterházy-vadászkastélyként egyaránt hivatkoznak rá. Az erdőben kanyargó országútról lehajtva egy tóparti fasoros út vezet az éppen újjáépülő díszkapuhoz, ahonnan feltárul a hely arca, a két fő részből álló épületegyüttes.

Északkeleten a nagyobb tömegű főépület, az ún. Foresteria található, mely egy puritán külsejű emeletes kastélyként jelenik meg mai formájában. Ehhez délnyugatról egy kisebb telep, a klauzúra csatlakozik, ahol a remeteházak állnak katonás – avagy helyesebben szólva: kolostori – rendben, középen egy magányos barokk templomtoronnyal. A Foresteria, az egykori konvent, később Esterházy-kastély épülete öt évvel ezelőtt nyílt meg a teljes helyreállítás után, a most zajló beruházás keretében pedig a klauzúra és a környezetrendezés van soron. Az új ütem tervezési feladatait a NÖF Nonprofit Kft. építészei hajtották végre Máté Zsuzsanna vezető tervezővel és a TSPC szakági tervezőivel a tájépítészetért a Garten Studio volt felelős. 

Foresteria
A főépület megújulásáról egy 2015-ös cikkünkben írtunk. A megnyitás óta eltelt fél évtized tapasztalatairól az itt dolgozók lelkesen mesélnek, az együttest szívesen keresik fel a látogatók, ahol a megtekinthető kiállítás mellett kávézó és bérbe vehető rendezvénytér is további vonzerőt biztosít a helyszínnek. A Foresteria legfontosabb látványeleme a különböző, 18. és 19. századi korszakokat megidéző enteriőrrekonstrukciók térsora; melyből a leglátványosabb a falképekkel és stukkókkal díszített barokk refektórium (díszebédlő), illetve a 19. század végi faburkolatos vadászterem, melyből a főbejárat feletti, vasból rekonstruált historizáló erkély is nyílik.

A falak között zajló egykori élet mindennapjaiba is betekintést nyújtanak a kiszolgáló helyiségek, azaz az istálló, a gyógyszertár, és a konyha. Korunk trendjébe jól illeszkedik e tematika beemelése a programba, mely árnyalja a történeti rezidenciákról alkotott képünket az egykori szolgálati terek bemutatásával, ahogyan például a gyulai Almásy-kastélyban látható interaktív háztartástörténeti kiállítás is ezt teszi. Az épületszárny emeletén új, nagyobb terek kialakítására is lehetőség volt. Ide került a történeti stílusban készült, de új berendezésével kiegyensúlyozott hangulatú rendezvényterem, mely természetesen esküvőhelyszínnek is ideális. E mellett található a történeti kiállítás természetes fényeket nem igénylő kortárs tere, ahol eredeti műtárgyak, épülettöredékek és dokumentumok mentén lehet végigkísérni az épületek és lakóinak sorsát.

Klauzúra
A Foresteria U-alakú épülete által körülölelt belső udvarból kerítéskapun át jutunk délnyugati irányban a klauzúra területére, mely kisebb telepített falu benyomását kelti az egyszeri látogatóban. Tizenhét remeteház található itt, mindegyik saját, fallal körülvett zárt kerttel. E kicsiny nyeregtetős épületek családi ház-szerű elrendezésben állnak, eredetileg 1-1 szerzetes szállásául szolgáltak. A rend adományokból építtette őket, az adományozó család címerei ezért kerültek az oromzatokra. Minden házban volt egy lakószoba, egy műhely, egy kamra és egy kis kápolna. A telep közepén állt az egykori templom, ahol három óránként közös imára gyűltek össze a testvérek. Az eredetileg e rend számára 1770-ben elkészült együttes egyébként rövid ideig szolgálta eredeti funkcióját, 1782-ben II. József rendeket betiltó rendelete miatt a majki remeteséget is feloszlatták, a templomot építőanyag lelőhelynek és istállónak használták, amit egy villámcsapás is súlyosbított az 1800-as évek elején – így ma már csak tornya és hajójának egy kis része áll. Az egykori templomtér kontúrjait a földre készített rajzolat mutatja, de feltárták és látogathatóvá tették a megmaradt kriptát, ahogy a torony is nyitva fog állni: kilátópontként. Sőt, az eredeti templom egészének virtuális megidézése sem marad el!

A megújuló remetelakok közül négy múzeumi funkciót kap. Ezek közül az egyik autentikus látványt nyújt majd a berendezésével, tehát egy klasszikus „mindent a szemnek" enteriőr kiállítás lesz. A többi házikó azonban interaktívan mutatja be az egykori életmódot, egyikben kipróbálhatóak lesznek az egykori szerzetesi tevékenységek, megfoghatóak a tárgyak, míg a másik kettőben látványmanufaktúra és múzeumpedagógia kap helyet. Ezeken kívül tíz további remeteházból terveznek bérbe vehető szálláshelyet kialakítani, az utolsó háromba pedig kiszolgáló funkciók kerülnek.   

Park
A főépülettől délkeletre fekszik a támfalas teraszokból álló mértani kert, melyet – közepén egy díszkúttal – teljesen helyreállítanak a munkálatok folyamán. E teraszok architektonikus elrendezésükkel adnak kontrasztot az őket körbeölelő tájképi kertnek, ami mintegy feloldja a franciakert zártságát és átmenetet képez a környező természetes tájba: a három oldalon lévő sűrű erdők és a déli oldalról határoló szántóföld felé.

A helyreállított történeti kert teszi teljessé a hiteles kastélyélményt, egyúttal ideális végpontja lesz a túrának, ahol a látogatók feldolgozhatják az addig látottakat. A tervek szerint kialakítanak egy meditációs teret ennek érdekében, illetve az aktív rekreáció jegyében létesül egy pajta állatokkal és egy ökopont is.

Fogadóépület
Egy teljesen új elemmel is kiegészül az épületegyüttes, egy fogadóépülettel, mely az országútról megközelíthető közönség-parkoló és a nagy tó között épült fel. Az Archiflex tervezte kortárs architektúra két nyeregtetős épülettömege egymáshoz hozzá sem ér, de kompozíciós egységet alkotnak, rusztikus hatású anyagválasztás jellemzi őket. Kellemes parkosított területet képeztek ki a tó partján az új épület előtt, ami egy játszótérrel is kiegészül. Dramaturgiailag is előnyös, hogy az országútról lehajtva rögtön leparkolják autóikat a vendégek, és a tó mellett gyalogolva tehetik meg az utat, mielőtt belépnek a kolostor-kastély magával ragadó világába.

Zárszóul
A különböző épületfajtákat és történeti korokat felvonultató majki komplexum szinte építészettörténeti képeskönyvnek is beillik. Bár a kamalduli rend csak rövid ideig működött itt, szellemiségüket mégis megidézheti jelenlétük építészeti lenyomata, a klauzúra, mely struktúrájával saját korában meglehetősen atipikus volt, a remetelakok léptéke és elrendezése már-már a modern sorházakat juttatja eszébe a mai látogatónak, így megadva azt kettős érzést, ami a 18. század egyházi miliőjének az utóbbi évszázad kertvárosi világával való áthallásaiból fakad.

A kastélyszárny – vagyis a korábbi Foresteria – pedig szerény külseje ellenére is jelentős emlékhely, ablakaiból pazar kilátás nyílik a környező vértesi tájra. A remetelakokat egy részének szálláshellyé alakítása után egészen unikális élménnyel kecsegtet majd a helyszín látogatása. Minden bizonnyal számot tarthat a közönség érdeklődésére a Magyarországon egyedülálló műemléki együttes megújulása, a szakma számára pedig a rehabilitáció magas építészeti minősége.

Székely Márton

 

Szerk.: Pleskovics Viola

A cikk a műemléki fejlesztést lebonyolító NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-vel együttműködésben született. Az együttműködés a szerzői szöveget nem befolyásolta.Az elmúlt időszak kastélyfelújításairól írt kritikáinkat, híreinket az alábbi dossziéban találják.