Épülettervek/Hallgatói terv

Szakáldi Autista Otthon

2010.04.29. 13:13

Csikós Gábor, Csóka Attila Róbert, Molnár Szabolcs, Tóth Dávid (PTE-PMMK) Szerviz Pak jeligéjű pályaműve

Csikós Gábor, Csóka Attila Róbert, Molnár Szabolcs, Tóth Dávid (PTE-PMMK) Szerviz Pak jeligéjű pályaműve

 

 
 

 


Részletes bírálat:
A beépítési mód nem veszi figyelembe a falusias, fésűs beépítési mód jellegét, annak ellenére, hogy a meglévő épülethez kapcsolódóan, hátrahúzott tömegekkel operál. Nem tartjuk szerencsésnek a beépítés során a pavilonos rendszerű elrendezést, ami egyébként egy ilyen jellegű intézménynél hasznos lehetne, de ebben az esetben egy hat szobás építménynél ez túldimenzionál, fölösleges tereket, folyosókat gerjeszt, növeli a négyzetmétereket. Nem tartjuk szerencsésnek a pavilonos rendszerben a ki-be forduló tömegeket sem.

Az alaprajzi elrendezésnek ugyanaz a problémája, mint a beépítésnek. A hosszanti közlekedőfolyosóra felfűzött pavilonos elrendezés problémája jelenik meg, túl sok a közlekedési folyosó, túl sok homlokzati felület tagolja az épületet. Egyébként megjegyezni kívánjuk, hogy a szobaegységek kialakítása az autista sérültek számára ideális, mert biztosítja a szobán belül két fő, egymástól való elkülönítését, és a két szobaegység közé elhelyezett vizesblokk is ideális. A bíráló bizottság a továbbtervezés során fontosnak tartja, hogy a szobaegységek ehhez hasonló módon kerüljenek kialakításra, és két szobaegységenként önálló vizesblokkal rendelkezzen. Nem megoldott a melegítőkonyha kiszolgálása, mert a társalgón keresztül kell az ételt szállítani. Túl sok az étkező és a társalgó tér, ezt egy térben is meg lehetne oldani. A pavilonos elrendezésből adódóan az északi oldalhatár felől egy nagyon szűk belső udvarra nyílnak a szobaablakok, amely szintén nem szerencsés.

Akadálymentesítés szempontjából példaszerű a kialakítás, nagyon egyszerű, világos és átlátható az egész épület, jól lehet benne tájékozódni, a vizesblokkok megfelelőek. A megvalósíthatóság szempontjából a tégla szerkezet a segítő szervezettek való együttműködés során nem megvalósítható, az épület könnyűszerkezetes változatát kellene elkészíteni.

Ugyanígy a megvalósíthatóságnak gátja, az amúgy szellemes részleteket alkalmazó tetőbevilágítók: fénykémények, fénykürtők alkalmazások, ilyen kisléptékű épületnél inkább költségnövelő, mintsem előnyös megoldás, túlbonyolított metszeteket eredményez, mely biztos, hogy költségeket fog növelni. Ezek a fénykémények, fénykürtők akkor jók, ha zárt típusokat kell megvilágítani, itt pedig megfelelő homlokzati felületek állnak rendelkezésre.

A tervezett fémlemez burkolatok, tájidegen egyrészről, másrészről további költségnövelő tényezők lehetnek, és ez a fenntarthatóság szempontjából is hátrányos. Az épület gépészete nyilván megoldható, de a nagy felület által bezárt fajlagos térfogat egy viszonylag drága üzemeltetést fog eredményezni, hacsak nem túl-hőszigeteli, de ez a tervből nem olvasható le.

Beépítés:3
Funkció: 3
Alaprajzi elrendezés: 3
Tömegképzés homlokzatok: 2
Akadálymentesítés: 4
Megvalósíthatóság: 3
Fenntarthatóság: 3
Összesen: 21 pont