Helyek/Köztér

Sose halunk meg? - a sashalmi piac újjászületése

2011.11.17. 17:45

Szeptemberben adták át Sashalom központját, amely Emődi-Kiss Tamás és Horváth Ákos koncepciója alapján született újjá. A piac, a közösségi terem és a közterületek magasba emelt, hullámzó tető alatt egyesülnek, rendezett környezetet, modern kertvárosi miliőt teremtve. Mizsei Anett írása.

A közelmúltban teljes körű áttervezés eredményeként Sashalom új piaccal és közösségi terekkel gazdagodott. A terület számos funkcióval, meglévő épített elemmel, enyhén lejtős tereppel és gondos kezelést igénylő környezeti kapcsolatrendszerrel terhelt, így egyszerre várostervezési és építészeti feladatként állt elő a tervezési program.

 

 

 

A tervezés során nemcsak a piac és a közösségi tér belső kapcsolatrendszerét kellett teljesen újragondolni. A régi helyén újjáépítették a Sashalmi sétányt, amely családi házas utcán vezet végig, összekötve a kerület szépen megújult, áthangszerelt közparkját – az Önkormányzat előtti Havashalom parkot – a kereskedelmi és közösségi központként megújult piaccal. Teszi mindezt a kerület neves embereiről elnevezett fákból álló új fasorral, szökőkúttal, a LéptékTerv Kft. tervezési munkáját dicsérve.

 

 

 

A Margit utcára egykor az árusító pavilonok háta nézett, légkábel futott végig az út szélén, és egy trafóház is éktelenkedett itt. Ma forgalomcsillapított (igény szerint az autóforgalomtól teljesen lezárható) utcát és frissen ültetett fasort látunk, s voltaképpen ez az útvonal vált a kialakított új piaci létesítmények egyik fő tengelyévé.

Adottságként kellett kezelni az ABC-áruház (CBA) épületét és az egykori HÉV-megállót, amely ma a sétány kiindulópontjának is tekinthető. A mindennap üzemelő piac mellett itt kellett helyet kapnia egy kisebb közösségi épületnek és az árusok számára fenntartott parkolónak.

 

 

Tervezési cél volt, hogy az utca két oldalán elhelyezett épületrészek mind vizuálisan, mind funkcionálisan együtt tudjanak működni, átjárhatóságuk minden irányból megoldott legyen. Ennek érdekében nyitott, agórát idéző piactér született, ami sikeresen idézi meg a falu/kisváros főterén megrendezett hetivásár hangulatát, miközben a mai igényeknek megfelelő hátteret kínál az árusítás e hagyományos formája számára. A központnak idáig valamennyi funkció a hátát mutatta, Emődi-Kiss Tamás és Horváth Ákos gyakorlatilag kifordította a teret, és most épp ellenkezőleg: minden fő funkció a központra fűződik fel, egymás zavarása nélkül.

 

 

 

A vizuális egységet a magasra emelt, acélszerkezetű, fehér rácsostartókon fekvő, mozgalmas tetőfelület teremti meg a két térfél között. Az alsó felületen homokszínű vásznak takarják a tető alatt haladó gépészeti szerelvényeket és a héjazatot adó trapézlemezt; ponyvaszerű megjelenésükkel egyben megteremtik a hagyományos piac atmoszféráját is. A vászon rendkívül tartós, és a biztonság érdekében a legszigorúbb tűzvédelmi követelményeknek is megfelel, a látvány domináns eleme és a piac-együttes egyik alapvető építőanyaga.

 

 

 

A hullámzó tető alatt a tömör, épített pavilonsor finoman megtörő tömege kisebb-nagyobb üzleteket, virágost, zöldségest rejt. Az általános piac oldalán soruk a Lipcse utca felől szakad fel, ez a másodrendű tengely oldalsó bejáratként, ugyancsak kapumotívummal hívogatja az oldalsó kis utcák lakóit a vásárba. Ezen az oldalon helyezték el az árusok parkolóit és a beszállításhoz szükséges raktárajtókat.

A főbejárat a Thököly utca felé nyílik, látványos, nagyvonalú beton kerettel. E köré szerveződik az egészségügyi blokk, a piacfelügyelőség és a gombavizsgáló. A hátsó front épített tömbjébe a vásárlói mosdócsoport került, pelenkázóval, akadálymentes illemhellyel kialakítva. Itt kell megemlítenünk, hogy az egész létesítmény kényelmesen használható kerekesszékkel, illetve babakocsival is. A kerékpárral érkezőkre jól látható, központi elhelyezésű tárolókkal gondoltak.

 

 

A Margit utcán keresztülsétálva jutunk el a piac reprezentatív teréhez, ahol terméseket idéző szoborcsoport és szökőkút vonja magára a figyelmet. E köré szerveződik az ökopiac, valamint  tágas terasszal egy kisebb étterem is ide csatlakozik. Az itt található árusító standokat korszerű, energiatakarékos, kellemes színhőmérsékletet biztosító kültéri lámpák világítják meg.

Ugyancsak innen nyílik a közösségi terem félszint-eltolásos, magasabb tömbje is. Bár mintegy két szinttel magasodik a piac pavilonjai fölé, az ellentét nem bántó, igazodik a szomszéd telken álló iskolához. Az acélszerkezetű tető hullámzása viszont innen indul, a nagyobb méretű tömeget bravúrosan illeszti a piactér vérkeringésébe.

 

 

 

A belsőépítészetet a strapabíró, ipari anyagok leleményes alkalmazása jellemzi. A padló műgyanta burkolata kőszőnyegként fut a lábunk elé, és ugyanez az anyag köszön vissza a lépcsőház narancssárga pengefalán. Az új sportteremben gumipadló és padlófűtés szolgálja a kényelmet. A mennyezetbe beépített belső világítás megegyezik a kültéri, DML-technológiájú világítással. A gazdasági bejárat és a kukatároló rejtetten, az iskola felőli hátsó fronton kapott helyet.

 

 

A tervezők számára az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy „vajon hogyan nem lőnek túl a célon, vagyis hogyan kapjon ez a réges-régi funkció úgy korszerű megjelenést és anyagokat, hogy az eredmény egyszerű egészet alkosson?”. A környezet léptékét méretben és látványban is tartani kívánták, így folyamatos egyensúlyozásra volt szükség a kereskedelmi igények és a kertvárosi miliő között (a régi piacon forgatták a "Sose halunk meg" című filmet).

A használat igazolja az építészeti célokat: a helyiek szeretik, használják, miközben az újjáépítés már mostanra maga után kezdte „húzni” a környező kereskedelmi egységeket is: több felújítás, telekrendezés is megindult az építkezés befejezése óta. Talán idővel az eléggé elöregedett ABC-áruház épülete is teljes körű felújítással zárkózik fel az új tér színvonalához. Végeredményben olyan kertvárosi központ, átvitt értelemben és szó szerint véve is tiszta, rendezett tér jött itt létre, amely jól illeszkedik a környék kulturális, kereskedelmi és vendéglátóipari életébe.

Mizsei Anett


Sashalmi piac és közösségi terem

építész tervezők: Emődi-Kiss Tamás, Horváth Ákos
szakági tervezők:
tartószerkezetek: Rudi Tamás - R3-Stúdió KFt.
acélszerkezetek: Hortobágyi Zsolt - BME
épületgépészet: Erhardt Péter, Erhardt Lajos - Novoterv KFt.
épületvillamosság: Hodruszky Ferenc, Kajtán László, Ritzl András
tájépítészet: Hlatky Katalin - Léptékterv Tájépítész Iroda KFt.
tűzvédelem: Bárdi Albert
környezetrendezés (Margit utca): Pappné Juhász Ildikó - Console-Bau Kft.
szoborterv: György Kata
betonszobrász-kivitelező: Varga Zoltán Zsolt - St. Art 97 Bt.
generáltervező: EKHO Építész Műterem Kft.
fotók: EKHO Építész Műterem KFt., Mizsei Anett

megrendelő: Budapest XVI. kerület Önkormányzata, Kovács Péter polgármester
projektvezető: Tóth Miklós főépítész
generálkivitelező: Épkar Zrt.
műszaki vezető: Elek Norbert projektigazgató
műszaki ellenőr: Pálinkás Antal - Épber Zrt.