Programok

Pusztuló határon túli műemlékek - Sarkadi Márton előadása

2018.03.23. 13:34

Trianont követően a magyar kultúra kulcsjelentőségű (mű-)emlékei kerültek az országhatárokon kívülre. A 20. század második felében az arisztokráciát, az egyházakat és a kisebbségeket sújtó intézkedések együttes hatásaként
jelentős részük rossz állapotba került, pusztulásnak indult. Mérhetetlenül sok érték maradt feltáratlanul (s esetleg pusztult vagy pusztul el nyom nélkül) - vezeti fel előadását Sarkadi Márton építész, melyet a RÉKE szervezésében, március 26-án hallhatunk a FUGÁ-ban.

A rendszerváltást követően megnyílt a lehetőség a határokon túli magyar közösségek támogatására, lényegében elhárultak az akadályok a műemlékek megmentését, megóvását, feltárását célzó törekvések elől. Csaknem három évtized telt el, ezért joggal merül fel a számvetés igénye: vajon kihasználta-e a történelmi lehetőséget a magyar állam, megtette-e a módjában álló lépéseket? Felismerte-e, hogy nem csupán a határon túli magyarság számára bír jelentőséggel a külhoni műemlékek megóvása és értékeik kibontása, hanem általánosságban a magyarság egésze számára, s hiányukban csonkává válik a "hazai" történelemről, művészetről rajzolható kép is?

Az előadás egy részében esettanulmányok hallhatók annak érzékeltetésére, hogy milyen jelentősége van - vagy lehetne - a magyar kormányzati támogatásnak, milyen jó és rossz példákat szültek az elmúlt évek, milyen kutatási munkákra adott lehetőséget - az előadó számára - a határon túli műemlékek körüli munkákban való részvétel.

Időpont: 2018. március 26., 18:00
Helyszín: FUGA