Épülettervek/Tervpályázat

Hajléktalanszállótól a vidékfejlesztésig: tervek egy járványutáni világra

2020.07.28. 14:59

Újraértelmezett közterek, átalakított vagy új funkciót kapó épületek és a vidék felfedezése. Nagyvonalakban ezek azok a témák, melyekkel a RIBA által meghirdetett Rethink 2025 pályázaton foglalkoztak az építészek.

Közel 150 pályázat érkezett a RIBA által meghirdetett Rethink 2025 tervpályázatára, melyben a társadalom, az épített környezet és a városhasználat járvány utáni újragondolása volt a feladat. A 18 országból érkezett pályamű közül a nemzetközi zsűri 3 tervet díjazott, de értékelésükben kiemelték, hogy elgondolkodtató, innovatív és kisérletező koncepciók érkeztek be kis- és nagyléptékben egyaránt.

A kiírás nem vonatkozott konkrét helyszínre vagy épületre, a járványhelyzet és a mindenkit foglalkoztató, Mi lesz ezután? kérdés hozta létre. Az építészeknek erre kellett választ, megoldási lehetőséget adniuk és elképzelniük, hogy a járvány után, 2025-ben hogyan építhető újjá a társadalom, hogyan alakul át a városhasználat és milyen épületekre lesz szükség. A pályázatra érkezett tervek széles skálán mozogtak: a folyamatos fertőtlenítéstől kezdve a pop-up oktatói terek tervezésén át egészen a vidékfejlesztésig. Három kritérium szerepelt összesen a kiírásban: legyen kézzelfogható, foglalkozzon a fenntarthatóság kérdésével (bár ez ma már alapelv), és legyen pozitív.

A beérkezett pályaműveket három kategóriába sorolták: város, utca és épület. Így a győztesek között egy a Londont mezőgazdasági területté átalakító mesterterv, egy zsúfolt utcát zöld, élhető köztérré formáló koncepció és egy irodát hajléktalanszállóvá alakító terv szerepel.

A Városi lépték kategória győztes terve: Greater London Agriculture / Tim Rodber, Dominic Walker

Milyen lesz az élet a koronavírus-járvány után? Hogyan használjuk majd városainkat? A Tim Rodber és Dominic Walker által tervezett koncepció egészen új értelmet ad Londonnak: egy olyan tervet dolgoztak ki, amely a zsúfoltság és új épületek helyett az önfenntartásra és a mezőgazdaság fejlesztésére helyezi a hangsúlyt. A projekt célja, hogy megváltoztassa a városok ellátottságát azáltal, hogy a földhasználatra, oktatásra és finanszírozásra is átfogó intézkedéseket hoz, melyek a biodiverzitás is lehetővé teszik.

Az Utca lépték kategória győztes terve: Streets Are Made of Walking / PeopleMatter

Itthon is megtapasztaltuk, hogy a csökkent autós forgalom következtében a gyalogosok ismét belakták és élettel töltötték meg az utakat. Ebben a tervben a londoni Holloway Road egy szakaszát gondolták újra az alkotók, megmutatva, hogyan tehetők gyalogosbaráttá és minőségi köztérré a túlzsúfolt utak.

Épület kategória győztes terve: Get Everyone In / Benjamin Holland, Olivia Dolan, Katie Williams

A gombamód szaporodó irodaépületekből Londonban sincs hiány, de mit kezdjünk azokkal az épületekkel, melyek a home office terjedésének következtében funkciójukat vesztik, kiüresednek? A nyertes koncepció hajléktalanszállóként, szükséglakásokként alakítaná át a járvány következtében elhagyott épületeket. Egyébként nemcsak a távolabbi jövőben, de a jelenünkben is sokkal nagyobb szükség van a lakhatási problémák kezelésére, mintsem egy újabb irodaház felépítésére.