Közélet, hírek

Párizsban 37 méterre vagy 12 emeletre korlátozzák az új épületek magasságát

2023.06.12. 12:13

A francia fővárosban legutóbb a Herzog & de Meuron által tervezett 180 méter magas Tour Triangle építése borzolta fel a közvéleményt, melyet több mint egy évtizedes jogi csatározások után, 2021-ben kezdtek el építeni. Az új szabályozásra vonatkozó előterjesztést Anne Hidalgo szocialista polgármester nyújtotta be, azzal a reménnyel, hogy így csökkenthető Párizs szén-dioxid-kibocsátása.

 

A 37 méteres maximális magassági korlátot eredetileg 1977-ben vezették be, a 210 méter magas torony, a Tour Montparnasse építését követően, mely megvalósulását számos kritika érte. A Montparnasse az Eiffel-toronnyal ellentétben – bár a frankfurti Messeturm 1990-es megnyitásáig Európa legmagasabb irodaháza volt – soha sem vált a város kedvelt műtárgyává.

2010-ben, az akkori polgármester, Bertrand Delanoë új városrendezési rendelete felborította a jogszabályokat, és a korlátot megemelte, így 50 méter magas lakótornyok és 180 méter magas irodatornyok építését is lehetővé téve. Így kezdődhetett meg a 42 emeletes, piramis alakú üveg-felhőkarcoló, a Tour Triangle kivitelezése, mely a Tour Montparnasse óta az első, a város körgyűrűjének határain belül megvalósuló magasház.

Az épületet heves kritikák érték, mivel nem illeszkedik a város többi részéhez, bár ikonikus formájának köszönhetően tagadhatatlanul jobban működik szimbólumként, mint a Montparnasse. Az üvegpiramis, ha elkészül, az Eiffel-torony és a Tour Montparnasse után a harmadik legmagasabb épület lesz Párizs városhatárain belül. A 42 emelet magas épület mintegy 5000 alkalmazottnak ad majd munkát, irodákat, utcaszintű üzleteket, panoráma-kilátókat és a legfelső emeleten egy panoráma-éttermet is magában foglal majd.

A The Times szerint az új tervezési szabályozást Hidalgo polgármester zöldpárti partnere nyomására vezették be, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése céljából. A városi tanács által elfogadott új, helyi bioklimatikus városrendezési terv a meglévő épületek rehabilitációját és átalakítását is ösztönzi az újak építésével szemben.

A párizsi toronyházak helyzetéről korábban Bán Dávid írt részletesebben az Építészfórum hasábjain.

Forrás: ArchDaily