Programok

Párhuzamok Hudec és a V4 országok villaépítészetében - Meghívó

2015.03.18. 15:00

A XII. Nemzetközi Építészkongresszus zárásaként 2015. március 23., hétfőn a Közép-európai együttműködés az Építészetben és a Regionális kapcsolatokban – PÁRHUZAMOK Hudec László és V4 országok villaépítészetében címmel kiállítás nyílik a KÉSZ Csoport és a V4-ek támogatásával a Budai Vár Magyarság Házában. A kiállítást Prőhle Gergely államtitkár nyitja meg. Minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Időpont: 2015. március 23. 14.00

Helyszín: Magyarság Háza, Kosztolányi terem, 1014 Budapest, Szentháromság tér 6.

Közép-Európából Kínába - Hudec László, a magyar építész Sanghajban

A 20. századi közép-európai építészeti hagyomány jelenléte Kínában; a világhírű magyar építész - a Shanghai sokemeletes épületben, a Hudec Memorial Hall-ban.

A megnyitón Mónika Juhász és Ramóna Zsida zenél.

A vendégeket Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatónője köszönti.

A kiállítást Prőhle Gergely a Külügyminisztérium EU kétoldalú kapcsolatokért, sajtóért és kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára nyitja meg.

Szakmai vezető és kurátor Kálmán Ernő, Ybl-díjas építész.


A századforduló nagy építészeti időszakában a Monarchia idején Besztercebányán született, majd Shanghai-ba emigrált Hudec László szellemi hagyatéka minden részletében és egészében is egy olyan múlt századi mérnököt és építészt mutat be, aki a mai világ méltó példaképe lehetne. A célja az eseménysorozatnak ezen hasonlóságok kiemelése. Ennek céljául a Visegrádi 4-ek Építészeti Együttműködés alapítói létrehozták a Visegrádi 4-ek Alapítványt a XII. Nemzetközi Építészkongresszuson.

Ezekben a napokban, mikor mind a gazdasági, mind a kulturális együttműködés Ázsia és Magyarország között egyre fontosabbá válik, a Visegrádi 4-ek országai a kontinensek közti együttműködés alapjaivá válnak a nyelvi- és kultúrális hagyományaik és az elmúlt évszázadban meghatározó történelmük miatt. A dialógus eszközei a zene és az építészet, olyan művészeti formák, melyekben megtalálhatóak közös gyökereink – gondoljunk csak a nyelvi hasonlóságokra, vagy a népművészetre. 

Ahogy újra felfedezzük ezeket az értékeket, megfigyelhetjük, hogy a 20. század elején volt néhány különleges személy; politikusok, művészek és építészek; mint Hudec László, akiknek alkotásait közös kulturális kinccsé nyilvánították Ázsia, Európa és a Visegrádi 4-ek is. A kiállítás sorozat és a fórum célja, ezen közös kincsek ápolása és azon értékek támogatása, melyekkel gazdagították a munkájukon keresztül az egész emberi virtusokat és a különböző kultúrák egymáshoz való közeledését. Ez a folyamat lesz látható a Great Villas kiállításon, melyet 2008-ban indítottak és bemutatja az elmúlt 100 év villa- építészetét; és a Sacral Places kiállításon is, mely a közös kulturális identitásunk megismerésével foglalkozik.