Épülettervek/Tervpályázat

Négy iroda mérkőzik Stockholm új nyíltvízi fürdőjéért

2020.04.14. 09:49

Négy fiatal, izgalmas svéd építésziroda elképzelése csap össze a Stockholm új nyíltvízi uszoda-fürdőépületére kiírt pályázaton. Az elképzelésekből a közönség választhatja ki a neki legjobban tetszőt, amit a tervek szerint magánberuházásban valósítanak meg. Íme a tervek!
 

A stockholmi Kallbad, azaz „hidegvizes fürdő" pályázata David Bonsib építész és Hannes Thörnhammar üzletfejlesztő elképzeléséből született. Több skandináv városban, így Oslóban és Helsinkiben is működik nyíltvízi fürdő az Északi-, illetve a Balti-tenger tiszta, ámbár hideg vizére alapozva. Bár Stockholm fürdőhagyományai a vikingek idejére nyúlnak vissza, akik Bizáncból hozták a fürdőzés nemes szokását, nyíltvízi fürdő – számos korábbi kezdeményezés dacára – a mai napig nem épült a svéd fővárosban. 

Bonsib és Thörnhammar szerint viszont kijárna egy, és megvalósítására civil kezdeményezést indítottak Kallbadaren címmel. Már a helyszínre is nyilvános szavazást hirdettek 2020 januárjában. Az azon győzedelmeskedő Riddarholmen azonban a belváros közepén, ráadásul állami tulajdonban van, így végül a pályázatot – a város illetékeseivel egyeztetve – a második helyezett lokációra írták ki. A Söder Mälarstrand a Riddarholman-szigettel átellenben található, tömegközlekedéssel jól megközelíthető, a fürdő népszerűségét pedig a közeli oktatási intézmények is garantálhatják. 

A nyilvános diskurzus következő fázisában skandináv országokhoz méltó körültekintéssel vitatták meg, milyen funkciókat, illetve egészen konkrétan milyen szaunákat lenne szükséges kialakítani a fürdőben: lesz hagyományos, fatüzelésű, infraszauna, gőzkabin és várhatóan száraz szauna is. Ezt követte a tervpályázat, amelyre: négy fiatal svéd építészcsapatot hívtak meg. Az egyik induló az APH Arkitekter és Nilsson Rahm párosa, melléjük a 2016-ban alapított Dehlin Brattgård Arkitekter, Andrén Fogelström építészirodája, valamint a legizgalmasabb svéd irodák közé tartozó, 2011 óta működő Byggfenomen sorakozott fel. 

Az APH Arkitekter és Nilsson Rahm a fürdőépületek klasszikus toposzait dolgozták át, görögkereszt alaprajzú faépületük néhány gesztusa az öböl túloldalán álló stockholmi városházának tett udvarias jelzés. Geometriai formákból halmozott alaprajzzal dolgozik a Dehlin Brattgård Arkitekter, köz alakú női, négyzetes férfimedencét alakítva ki, könnyed szerkezetekkel, jól áttekinthető struktúrával. Andrén Fogelström a kiemelt városképi helyzetbe egy reprezentatív „fürdőpalotát" tervez, racionális, a medencék számára a legjobb kilátást biztosító alaprajzokkal és elegáns faépítészettel. A Byggfenomen elképzelése egy részben növényekkel beültetett, mesterséges szigetcsoportot hozna létre, ami valahol a természetes szigetek és a vízre telepített fürdőépületek archetípusát ötvözi.

A négy elképzelés közül ismét nyilvános szavazáson tervezik kiválasztani a legnépszerűbbet; a Kallbadaren Facebook-csoportjában lehet szavazni május 17-ig. A voksok alapján cikkünk írásának időpontjáig Andrén Fogelström és a Dehlin Brattgård elképzelése bizonyult népszerűbbnek. A fürdőépületet magánbefektetésben szeretnék megvalósítani – ha a város ígéretéhez híven közreműködik a bürokratikus akadályok elhárításában, akár már 2021-re.