Technológia
Motoros redőnyök, automatizált árnyékolók
2009.09.08. 12:54
Ma már egyre kevésbé számít luxusterméknek egy motorizált árnyékoló. A felhasználó azonban gyakran nem is tudja, milyen típusú motor került be az egyébként nem látható redőnytengelybe. Pedig a minőségi gyártók óriási hangsúlyt és összeget fektetnek fejlesztésekbe.
Ma már egyre kevésbé számít luxusterméknek egy motorizált árnyékoló. A felhasználó azonban gyakran nem is tudja, milyen típusú motor került be az egyébként nem látható redőnytengelybe. Pedig a minőségi gyártók óriási hangsúlyt és összeget fektetnek fejlesztésekbe.
Ezen a területen élen járnak a német fejlesztők. A BECKER motorok mérnökei az elmúlt évtizedekben (a cég az 50-es évek óta gyárt elektromotorokat) számos új technikával lepték meg az építészeket, kivitelezőket. A 90-es évek elején jelentek meg az úgynevezett R+ jelzésű motorok, melyek elektronikus végállásokkal rendelkeznek és lehetővé teszik, hogy a motorok akadály esetén automatikusan leálljanak. Ezzel a korábbi sérülések, balesetek és meghibásodások kerültek kiküszöbölésre. A motorgyártók ezzel a lépéssel indultak el az elektronika használata felé és újabb forradalmi lépésként vezették be a rádióintegrált redőnymotorokat.
A fejlesztés eredményeképpen egyszerűvé vált a kiépítés, beszerelés, bekötés és beállítás. A PRF+ jelzésű motorok óriási előnye, hogy a bekötést követően minden funkció távirányítón keresztül állítható. Kiegészítő termékek sora jelent meg a rádióvevők használatával. A márkanevet képviselő gyártó felfogása szerint minden olyan részegységgel rendelkezni kell, amely biztonságosabbá, komfortosabbá és utólag is fejleszthetővé teszi a beépített rendszert. A BECKER itt sem maradt tétlen. A rádiós fényérzékelőtől a betörésérzékelőn át a többfunkciós LCD-s időkapcsoló órákig minden lehetséges kiegészítő megtalálható a termékpalettán. A rádiós technológia azonban több kérdést is felvet az építészek és kivitelezők körében. Minden esetben használható? Erre a kérdésre igen a válasz, de nem feltétlenül ajánljuk minden épületnél, hiszen az új építésű házak esetén van lehetőség a vezetékelésre is. A rádiós technológia használata esetén ugyanakkor felmerül a rádiószmog kérdése. A BECKER fejlesztői a kurrens rádiótechnológiával foglalkozó német vállalatokkal közösen ugyanazon irányban gondolkodnak. Azaz lehetőség szerint, egy impulzust adjunk ki minden gombnyomásra, hogy ne legyen tele a lakás folyamatosan a cikázó rádiójelekkel. Létezik ugyanis a bidirekcionális rádiós rendszer, mely folyamatos jeleket küld motorról motorra, oda-vissza, így egy gombnyomásra akár 50-100 (ablakok számától függően) rádiójel is útnak indul, így károsítva az emberi szervezetet. Ma már nagyon sok rádiójel vesz körül bennünket, amelyek egészségügyi hatásáról csak annyit tudunk, hogy nem éppen pozitívan hat szervezetünkre. A BECKER jeladók ezért rövid impulzusokat bocsátanak ki és a hatótávolság növelését jelerősítőkkel oldja meg.
A német fejlesztők ma már a rádiós technológia és a számítógép vezérelt épületfelügyeleti rendszerek ötvözetén dolgoznak. Az év elején megrendezett R+T kiállításon például bemutatták a mobiltelefonról állítható rádiós redőnyöket, amelyek világítástechnikával is kombinálhatók.
Bármely kérdésével kérjük, forduljon hozzánk bizalommal:
Látogassa meg folyamatosan frissülő honlapunkat a www.becker-motorok.hu cím alatt.