Nézőpontok/Vélemény

MOME DEMO Tábor: ahonnan a jövő designerei indulnak

2012.07.17. 11:17

Befejeződött a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem által szervezett DEMO egészségtudatos design- és művészeti tábor Királyréten, ahol a július 5-i záróeseményen ízelítőt kaphattunk az eltelt hét őrületesen jó hangulatából, valamint a 9-14 éves gyerekek és csoportvezetőik által készített színvonalas alkotásokból, amelyek között egyedi ruha-kollekciók, falemezből készült ékszerek, animációk, analóg fotók, valamint kerámia-mozaikkal díszített csobogó, óriás Hintaló és a már jól ismert, fából készült Padinták szerepeltek.

Befejeződött a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem által szervezett DEMO egészségtudatos design és művészeti tábor Királyréten, ahol a záróeseményen az érdeklődők ízelítőt kaphattak a tábor őrületesen jó hangulatából, valamint a 9-14 éves gyerekek és csoportvezetőik által készített színvonalas alkotásokból. Az eseményen a gyerekek biztató és komoly szakmai hozzászólásokat kaptak a háromtagú zsűritől: Rubóczki Erzsébettől, a Magyar Építész Kamara hivatalos lapjának, az Építész Közlöny-Műhelynek a főszerkesztőjétől, Kovács Dánieltől a hg.hu főszerkesztőjétől és Garai Pétertől, az Építészfórum építész-szerkesztőjétől. A tábort követően az alkotások egy részét a Győrkőcfesztiválon állították ki, ahol a HINTALÓ újabb, hivatalosan akkreditált rekordot döntött.


A MOME DEMO Tábor zárórendezvénye és az elkészült művek bemutatása igazi élményt jelentett még a sok kiállításon és egyéb kulturális eseményen edződött közönség számára is. A különbség más eseményekhez képest főként az volt, hogy az egész bemutató telített volt humorral és vidámsággal. A július 5-én Királyréten rendezett záróesemény kezdetén, a divatbemutatón a gyerekek újrahasznosított anyagokból készített mini-kollekcióikban vonultak fel, amelyek a divathetek haute-couture show-it idézték fel, különösen az erdei állatvilágot felelevenítő, papírmasé maszkokkal kiegészítve. A divatbemutató után megtekinthettük a geometrikus formavilágú, festett falemezből készült ékszereket, amelyek a zsűri szerint bármelyik design vásáron megállnák a helyüket. Mindkét kollekció arról tett tanúbizonyságot, hogy friss szemlélettel és fantáziával egyszerű anyagokból is lehet nagyszerűt alkotni. Az elkészült ékszereket természetesen a gyerekek hazavihették.


Az építész-formatervező workshop Huszár András és Berta Barna DEMO szakmai koordinátorok vezetésével bemutatta fából készült Padintáit, amelyek használat közben magasra repítik a rajta játszókat, de speciális formájuknak köszönhetően nem billennek át. Az átlagosan egy nap alatt   készült stop-motion animációs filmek, amelyek nem mindennapi technikával ismertették meg a gyerekeket, valóban lenyűgözőek voltak, szinte szóhoz sem jutott a zsűri, amikor meglátták a táborozók által készített, több részes anyagot. A fotó-workshop vezetője, Turós Balázs elmondta, hogy a gyerekek hamar ráéreznek az analóg technikára és valóban, fekete-fehér felvételeik tanúskodnak a fiatalok különleges látásmódjáról.


A szilikát workshop - Erdei Viktor vezetésével - Gaudi stílusát idéző csobogót készített Zsolnay-csempék felhasználásával. A jelenlévők közül ezt többen szívesen hazavitték volna a kertjükbe. Szintén a faépítészeti workshop keretében készült el Szőke Gábor Miklós, a tábor vendég-szobrászművésze vezetésével a rá oly jellemző falovak kisebb verziója, a Hintaparipa, amely HINTALÓ társával együtt a DEMO Tábort követő napon Győrbe vágtatott, hogy világrekord kísérletet tegyen Magyarország legnagyobb gyerekrendezvényén, az 5. Győrkőcfesztiválon.


A Győrkőcön a táborban készült interaktív szobrokat, valamint a Padintákat is bemutatták. A DEMO Tábor hírét Szőke Gábor Miklós szobrászművész és Huszár András építész közös art & design játszóterükön öregbítették, amely a jövőben megvalósuló vidámparkjuk próbaverziójának tekinthető. A játszóteret a Hinták Földjének nevezték, ahol 4 Padinta, 1 gálya, a Hintaparipa, a 11 méteres óriás HINTALÓ, egy Hintayo [http://www.hintayo.com] és további két korábbi hinta sorakozott fel. A rendezvényen akkreditált rekord született, amely szerint a monumentális HINTALÓ hivatalosan is megdöntötte az országos rekordot mint hazánk legnagyobb, emberi erővel működő hintalova, amelyen a számlálás szerint 9 órán belül 2696 ember hintázott.


Az idei és a tavalyi táborok annak köszönhetően valósultak meg, hogy a szervező Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Könyvtára 2010-ben elnyerte a TÁMOP (Társadalmi Megújulás Program) pályázatát „Egészségtudatos művészeti fejlesztés a design eszközrendszerével” címen. A pályázat térítésmentesen nyújtott lehetőséget 9 nevelési-oktatási intézménynek, hogy tanulói részt vegyenek a MOME egészségtudatos művészeti fejlesztő táboraiban, valamint az évközi workshopokon.

A DEMO (Design és Egészség Modell) Tábor szervezői fontosnak tartják, hogy a gyerekek találkozzanak a design különböző területein tevékenykedő szakemberekkel, akik közelebb hozzák a tervezés, építészet és a művészet világát az új generációhoz. A DEMO tábor célja, hogy bemutassa a gyerekeknek, mivel foglalkozik egy „designer”, hogy a kreatív játékokon és a különböző workshopokon keresztül megismerjék saját tehetségüket és közelebb kerüljenek a vizuális- és tárgykultúrához.


A táborban résztvevő 9-14 éves korosztály a változatos és különleges programok által közvetett módon részese lehet a környezettudatos életmódnak. A DEMO erősíti a résztvevők jellemét, új közösséget hoz létre, tehetségeket fedez fel és egészséges életmódra nevel. A játékokhoz és a kerettörténethez a kreatív hátteret a MOME szakterületeiről érkező, káros szenvedélyektől mentes hallgatók és diplomások biztosítják. Az immár közösséggé fejlődött DEMO a pályázatnak köszönhetően újabb tehetségeket fedezett fel, akik bekerültek az Egyetem tehetséggondozó programjába. A MOME Könyvtára kilenc intézménnyel működik együtt, így a táborok, a havi szakkörök és tehetséggondozás által már százhúsz gyerek adhatja a nagy kérdésre azt a választ, hogy ő bizony designer szeretne lenni.

A Hintaparipa és a négy Padinta faanyagát a Jaf Holz Ungarn Kft. szponzorálta. A Reisser-csavart és a Remmers-festéket az Avasalat Kft biztosította. A formatervező workshop porcelán részlegének a támogatója a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt volt. A tábort a GYEP Alapítvány támogatta.

DEMO táborra legközelebb a Hello Wood alkotótábor junior rendezvényeként kerül sor július 15-21-ig.

a sajtóközleményt szerkesztette: Garai Péter
fotók: Böröcz András, Garai Péter


Videó a 2011-es DEMO táborról

Videó az animációs workshopról:


Kapcsolódó oldalak:

Mi leszel, ha nagy leszel? Designer!

Közösségépítés, dizájn, vidám hangulat – HELLO WOOD!