Közélet, hírek

Megnyílt a Hotel Nemzeti - új felső kategóriás szálloda Budapesten

2012.12.12. 17:50

A világ egyik legnagyobb hotel operátora, az Accor Csoport részeként működő MGallery a budapesti József körúton 2012. december 11-én megnyitotta a Hotel Nemzeti Budapest szállót. Az ún. "upscale", felsőkategóriás szállodamárka különlegessége, hogy a világ öt kontinensén működő közel hatvan szállodája mind egyedi, építészetében tudatosan a helyi sajátosságokat hangsúlyozza. A DÓM építészeti műterem által 2008 óta tervezett, már-már reménytelennek látszó felújítást tegnap adták át, amire mi is meghívást kaptunk.

A 80 szobás, 2 lakosztállyal és 3 junior suite-el rendelkező szálloda 116 éves épület különlegessége a velencei tükrökkel díszített lépcsőház, a szobrokkal ékesített belső udvar, az eredeti ólomüveg mennyezet, amely mellett egyedi tervezésű modern szobákat és közösségi tereket alakítottak ki. 

Az első szabadkőműves színháznak köszönhetően a Hotel Nemzeti - eredetileg Rémi Szálló - a budapesti kulturális élet közkedvelt találkozóhelye volt a XX. század elején, több híres művész fordult meg a falai között. A szomszédságában álló Nemzeti Színház miatt a művészek kedvenc találkozó helye volt. A MGallery, mint üzemeltető ezt a hagyományt kívánja továbbvinni, üzemeltetési koncepciójában fontos szerepet szán a művészeti és gasztronómiai életnek.

”A szálloda felújításánál nem hagytuk figyelmen kívül annak kiemelkedő történelmi múltját és építészeti remekeit. Célunk, hogy a Hotel Nemzeti korábbi hírnevéhez méltón ismét a magyar kulturális élet szerves részévé váljon és kedvelt tartózkodási helye legyen ne csak a külföldi, de hazai vendégeinknek is .” - hangsúlyozta Antoine Guego, az Accor Magyarország/Szlovákia vezérigazgatója az épület átadásán.

„A Hotel Nemzeti célja, hogy fontos és aktív szerepet játsszon Budapest kulturális és művészeti életében. Ezt a szellemiséget erősíti azon kezdeményezésünk is, hogy az épület halljában és közösségi tereiben teret adunk időszakos magyar modern művészeti alkotások bemutatásának. A koncepció külön érdekessége, hogy a hotel 2 lakosztálya is része a kiállításoknak, így az itt lakó vendégek azt egy kicsit saját magukénak is érezhetik. [...] Ez talán az egyetlen olyan hotel Magyarországon, mely saját, egyedi koncepciójának köszönhetően nem csak szállodaként funkcionál, hanem a művészeteket is pártolja. Ennek jegyében alakult meg a Nemzeti Művész Klub is, melynek célja, a kultúra különböző területein alkotó ismert művészek összefogása egy pártolói rendszer keretében.” - emelte ki Vaszily Edit, a Hotel Nemzeti igazgatója.

A Blaha Lujza tér a 18. században még mocsaras, beépítetlen terület volt. 1871-ben kezdődött a Nagykörút építése, mely 1896-ra készült el. Rémi Róbert, a neves pesti vendéglősdinasztia, a Rémi család tagja a József körút 4. számmal átlósan lakott. Látta a város fejlődését, így jó befektetésnek tartotta a szállodaépítést. 1896-ban Rémi szállóként nyílt meg az eklektikus stílusú épület, mely Schannen Ernő építész tervei alapján készült. A szállóban akkoriban a földszinten 104 fős kávézó és 203 fős étterem várta a vendégeket, az utcáról is megközelíthetően. Az udvart színes üvegtető fedte, az így kialakított télikert volt a szálló egyik fő attrakciója, amely ma a hotel étterme.

A Rémi szálló építésének idején az ország legmodernebb szállodájának számított. Minden szobában volt éjjeliszekrény "villamos" éjjeli lámpával, bőrönd- és ruhatartó, cipőhúzó, és gyufatartó is. Újdonságnak számított benne a lift, a központi fűtés és a beépített angol vécé. Híres európai cégek vettek részt a szálloda építésében és berendezésében: a bécsi Thonet cégtől vették a bútorokat, a majolikát a Zsolnaytól rendelték, egy olasz mester, Luigi del Pol faragta a márványokat. A főlépcsőházban a lépcsőfokok carrarai márványból, a bejárati csarnok oszlopai vöröses kőből készültek. A felújított szállodába készült Márton László szobrászművész Blaha Lujza szobra. 

A későbbiekben az epiteszforum.hu-n részletesen is bemutatjuk a Dóm építészeti műterem vezetésével készült felújítást, amelynek vezető tervezője Murka István, szerzőtársa Nyéki Anikó volt. Építész munkatársként Vértesy Ágnes, Zsámár Dóra, Rényi Örs és Agg Virág Melinda vett részt az építészeti tervezésben. A felújítás elsősorban a belsőépítészetet érintette, amelynek vezető tervezője Göde András és Kéry Balázs, munkatársaik Gál Béla, Borzsák Veronika és Mechle Balázs voltak. Projekmenedzserként Sari F. Kronish koordinálta a tervezést.

(kép és szöveg forrása: sajtóanyag)