Design/Formatervezés

Matrjoska terek

2012.03.22. 11:12

Nem csak a nagy összterületű, „zöldmezős” építészeti feladatok jelenthetnek szép kihívást, örömteli alkotást. Akad olyan kis léptékű munka, ahol a belsőépítésznek nem kell közvetlenül az építész jó vagy rossz elképzeléseihez tapadnia, nem kell burkolnia, eltakarnia semmit – ilyen megbízást jelentett Somogyi Pál számára a székesfehérvári Holland Bisztró, a budapesti Gyarmatáru Kávézó és a kölni Fagylaltozó. Mindegyik egy-egy kis tér a nagyban, belehelyzett új minőség, mint a matrjoska babáknál.

Kis terek nagy terekben
Holland Bisztró, Székesfehérvár – Gyarmatáru Kávézó, Budapest – Német fagylaltozó, Köln – 2010-2011

 

 

 

Az 1920-as években mondta Henry van de Velde holland építész, formatervező, hogy "egy pohár is akkor jó, ha építészetileg jó". Ez a gondolat volt mérvadó számomra, mikor az elmúlt évben kisebb objekteket, tárgy jellegű tereket (bisztró, kávézó, fagylaltozó) kellett tervezni. Amikor a belsőépítésznek nem kell közvetlenül az építészethez, az építész jó vagy rossz elképzeléseihez tapadnia, nem kell burkolnia, eltakarnia semmit, akkor számára egy ilyen feladat autonóm építészeti érvényű lehet, még ha kis léptékű is. A csomópontok, az arányok, a funkciók építészeti léptékűvé válnak, most minden az arányokra, a saját kreatív inspirációnkra van bízva. Ezek a feladatok az építészet és belsőépítészet között elhelyezkedő kis architektúrák, mint egy jó „fröccs”, szabaddá teszik az embert, a sok kompromisszumot, megalkuvást is követelő belsőépítészeti tervek mellett.

Holland Bisztró, Székesfehérvár

Feladat: tervezés üres térbe (ING irodaház alsó, üres szintjére) holland, olasz gasztronómiai finomságok étlapszerű tálalása, mely egyben téralakító feladat is. A funkciók (konyha, vizesblokk, fogyasztótér, arculatterv) komplett építészeti alaprajz megtervezése. Természetes anyagok (fa kérgekre, fa trepnikre utaló tárgyi elemek) kontrasztba állítása a minimalista design és transzparens felületekkel. Szín, képzőművészet, arculat, bútor, installációs elemek komplett alkotásba való megvalósítása.

Gyarmatáru Kávézó, Budapest

 

 

 

Feladat: „kávésdoboz” tervezése zárt aulatérbe (MOM park) százféle minőségű kávé árusítása, különleges kávék fogyasztása. „Kávépanel” mint építészeti elem. Az alapötletet a cellás lexán-panelekbe épített, kávészemekkel telített panelelemek adják, (melyek LED-világítást kaptak) fém kerettel lezárva. A dobozban, mint egy lakókocsiban, mindennek a helyén kell lenni, a tárolásnak, kiszolgálásnak, az áru bemutatásának. A kávésdobozt mint építészeti elemet homlokzatilag zárható-nyitható felületekkel (ablak, ajtó) kellett ellátni. A doboz így önmagát is reklámozza, a kávészemek homlokzati struktúrális építészeti elemmé váltak.

Német Fagylaltozó, Köln

 

 

 

Feladat: külső nagy térbe, a kölni dóm melletti fagylaltozó terasz részeként lett telepítve. Klasszikus átirat, melyet 400 év helyett 4 óra alatt kellett felépíteni. Meg kellett szervezni a pavilon itthoni gyártását, kiszállítását, helyszíni szerelését, akár egy német autó összeszerelése esetén. Ezt a csomópontok részletes és precíz megtervezése és a homogén anyaghasználat (fém) tette lehetővé. A klasszikus szerkesztési arányok, a tárgy egyszerűsége, bonthatósága által, mint egy „levágott, talált gomb”, a földön találta meg a helyét, a fogyasztókhoz vezető utat a dóm lábánál.

Somogyi Pál


vezető tervező: Somogyi Pál
generáltervező: Keso-Design Stúdió
építész munkatársak: Baranyai Anna, Jahoda Márton