Épülettervek/Tervpályázat

Marosán Anna elismerésben részesült terve a badacsonyi pályázaton

2022.02.25. 13:09

Az inspirációt régmúlt időkre, a földdel harmóniában élő életmódra alapozta a pályázó, munkájának egyik nagy értéke a figyelemfelhívás a környezetalakítás jelentőségére - írta értékelésében a zsűri Marosán Anna tervéről, amelyet most az ő leírásával ismertetünk. 

A Balaton-felvidék és azon belül a Badacsony régóta lakott terület. A kulturális és turisztikai értékek alapja a vulkáni eredet, a szőlőtermesztésnek kedvező bazaltos talaj, a déli napfényes lejtők és a Balaton víztükréről visszaverődött napsugarak által teremtett klímának szintézise. Így fontos kiemelni és tudatosítani ezeknek a természeti értékeknek a jelentőségét.

A terv egy olyan helyet szeretne teremteni, ami felhívja a figyelmét az ide látogatóknak arra, hogy a térségben minden értéknek a forrása a természetnek köszönhető. Az általa kínált kedvező körülményekből az ember a szőlőművelésen, borászaton keresztül profitál. A nagyfokú turizmus miatt azonban a Badacsony egyre inkább beépül, és a hegy természetes élővilága pedig egyre inkább kiszorul. A 20. században a bazalt bányászat erősen rombolta a Badacsony képét, és a természetet maradandóan károsította. A látogatóközpont létrehozásának célja a térség kulturális és turisztikai értékeinek bemutatásán túl a természeti értékekre való figyelemfelhívás is feladata.



Koncepció

A koncepció alapgondolata egy kert létrehozása. A kert több jelentéstartalommal bír. Megőrizni, óvni és bemutatni a térségre jellemző növényvilágot. Jobban elvonatkoztatva pedig a szó hétköznapi értelmétől, a kert szimbolikus jelentéssel is rendelkezik. A kultúrákban jelképe a földi Paradicsomnak, a jólétnek, a kiegyensúlyozottságnak és a harmóniának. Jelen terv esetében, tágabb értelemben az ember és a természet közötti harmóniának fontosságát hivatott kiemelni.



Beépítési javaslat

A tájba való természetes illeszkedés meghatározó. A terület a hegy esésvonalai és szintvonalai által szerkesztett osztású lenne, - igazodva a már meglévő szomszédos telkek által kialakított rajzolathoz-. A vonalak mentén főbb gyalogos sétányok jönnének létre, a köztük létrejött parcellákban pedig további ösvények lennének. A látogatóközpont több egységre tagolódna. Szabadon álló, a kultúrtájra jellemző hagyományos házak tömegét idéznék az épületek, a szintvonalakra merőleges tájolással.

A kerékpáros pihenő és a térség információs, gasztronómiai és kézműves termékeit árusító egység a Római úthoz közel helyezkednének el, a biciklis út miatt.

Az állandó kiállítótér és a szervíz zóna egy központi fogadótérrel lenne összekötve, mint a rendezvénytér és filmvetítő terem is. A köztük létrejött belső udvar felé bővíthető mindkettő tér, így nagyobb közönség befogadására is alkalmasak. Ez a köztes tér mozgatható árnyékolóval alakítható fedett-nyitott térré.



A parkoló a telek közepén a Muskotály utca felől kapott helyet. A fő autós megközelítés a 71-es út felől történne.

A kert mint egy közpark működne, játszótérrel és sportpályával.

Természetes anyaghasználat

A falazat nagy szilárdságú vert fal, maghőszigetelt kialakítással, rétegeinek vonalai és színe a térség vulkanikus eredetére utalnak. A tető nádfedéssel lenne borítva.

Marosán Anna




Szerk.: Nemes D. Nikolett