Épülettervek/Középület

Ljubljana, Nemzeti és Egyetemi Könyvtár tervpályázat – a 3h építésziroda pályaműve

2012.07.20. 15:17

A ljubljanai Nemzeti és Egyetemi Könyvtár nemzetközi pályázatán a Csillag Katalin és Gunther Zsolt vezette csapat is részt vett. Koncepciójuk alapját a „könyvekkel való körülvettség” érzését sugalló, mégis természetes fényben fürdő központi olvasótér, a romterület felé függesztett olvasódobozok és a rács-architektúrájú épület várhegy felé történő megnyitása képezi – mindez környezettudatos technológiákkal kiegészítve.

Építészeti koncepció, részletek a műleírásból

A könyvtár belső tere: könyvekkel körülvéve
Egy könyvtári tér hangulatát leginkább a könyvekkel való körülvettség élménye jellemzi. Habár a digitális médiumok egyre nagyobb szerepet kapnak az információátadásban, úgy gondoljuk, hogy egy közösség tudásának legfőbb fizikai megnyilvánulásai továbbra is a könyvek. Erre a gondolatra alapozva alakítottuk ki épületünket. A tervezett nagyolvasó minden falát könyvek borítják. A tér tágas, és átjárja a fény, ugyanakkor a könyvek fizikai jelenléte dominál. Az épület rács-architektúrája a könyvár esszenciáját, a könyvespolcot juttatja eszünkbe. A nagy információsűrűség és hatalmas terek kettősége megindító könyvtári hangulatot eredményez.


Kapcsolat a várossal
A nagyolvasó lelépcsőző terének minden pontjából látható Ljubljana legfontosabb identitáshordozó látványossága, a várhegy, ezáltal szoros vizuális kapcsolat alakul ki az épület és a város között. A nagyolvasóból nézve, a teret övező olvasó-boxok - a városi látkép előerét adva - új rétegekkel és asszociációs lehetőégekkel gazdagítják a látványt. A kapcsolat kétirányú: a világos nagyolvasó és a benne foglalt összes könyv jól látható a környező utcákból és terekről. A homlokzatot teljesen átlátszó és közepesen áttetsző, üvegezett elemek ritmikus váltakozása adja, melyek több fényt engednek oda, ahol szükséges, és árnyékolják a fénytől védendő felületeket. A homlokzat perforációjának finom modulációja tovább árnyalja a város és a könyvtár terei közötti vizuális kapcsolatrendszert.

Emona öröksége
Az új épület Emona castrum romjai fölé épül. A római kori falak fölött, a Zoistova Cesta meglévő magasságával egyező szinten platformot és hozzá kapcsolódóan az épület aljáról lelógatott olvasófülkéket alakítottunk ki. Itt a romok látható közelségében egy intim, mégis publikus közegben szemlélődhetnek, olvashatnak a város lakói. A könyvtár nyilvános előtereként fokozatos kapcsolatot biztosít a város és a könyvtár terei között. Hasonló átmeneti szerepe van a romok és a könyvtár kapcsolatának a függőleges tengely mentén történő megteremtésében. A legfontosabb célja a terület városi életbe való bekapcsolása, ezáltal a hely kulturális folyamatainak újraélesztése.



Városi kontextus
Az épület tiszteletben tartja, sőt bővíti a városi terek rendszerét. Északon a főbejárat a Francoske Revolucije térről nyílik, akárcsak Plecnik könyvtára. Délen a Zoistova Cesta széles, sávszerű kialakítását követi, gazdag közterületi minőséggel felruházva azt. Az épület várhegy felé történő megnyitása illeszkedik a város topográfiai adottságokat követő morfológiai logikájába.



Fenntarthatóság
A funkcionális elrendezés lehetővé tette az aktív és passzív zöld technológiák kombinált használatát. Az épület tervezésénél az egyik alapvető szempont a természetes fény megfelelő eloszlásának biztosítása volt. Az olvasóterek elhelyezkedése és a perforált homlokzat rács-architektúrája mindehová csak a szükséges fénymennyiséget engedi be. A központi nagyolvasó óriási légmennyisége forró időjárás esetén is gravitációs módon mozgatható, a felülvilágítók nyitása révén, a friss levegő pedig az épület alól érkezik. A könyvtár minden homlokzatát kéthéjú módon alakítottuk ki, illetve mozgatható árnyékolással rendelkezik.



Az épület pinceszinttel rendelkező részei alatt talajkollektoros hőszivattyús rendszert helyeztünk el, amely az iroda- és raktárzónák fűtését és hűtését biztosítja. Ez a megoldás felületfűtéssel és -hűtéssel kombinálva jelentősen csökkenti az épületegyüttes energiafelhasználását – télen és nyáron egyaránt. A felülvilágítók döntött felületei napelemes és napkollektoros rendszerek számára nyújtanak megfelelő helyet, az esővízgyűjtéssel és -felhasználással kombinált zöldtetők pedig az épület vízfogyasztását és csatornaterhelését csökkentik.



Ljubljana, Nemzeti és Egyetemi Könyvtár tervpályázat – A 3h építésziroda pályaműve
 
Vezető tervezők: Csillag Katalin, Gunther Zsolt
Építész munkatársak: Klemen Vodnik, Bartha András Márk, Kántor Lilla, Pataj Orsolya, Szabolcs Molnár Szabolcs, Csóka Attila, Lakomcsik Attila, Jager Krisztián, Paczolay Zoltán
Tervezés éve: 2012
Bruttó szintterület: 21000 m2