Helyek/Infrastruktúra

Lehetséges forgatókönyvek – A Szeged Vision

2020.08.15. 08:25

Sajátos koncepcióval indul Szeged közlekedésének fejlesztése. Nem egyszerűen a kerékpáros és közösségi közlekedés megújításáról vagy a város egyre zöldebbé válásáról van pusztán szó, hanem egy szemléletformáló vízióról is. 

Noha a koronavírusról szóló hírek most elhomályosítják a klímakatasztrófa és az éghajlatváltozás tényét, ezek nagyon is közel vannak hozzánk. Mit kezdhetünk a fogyatkozó ivóvízkészlettel, a kiszáradó folyókkal, elsivatagosodó területekkel és szélsőséges időjárással? A ránk váró jövőt manapság már nem zöld oázisként, fejlett technikával ellátott utópiaként képzeljük el (holott az is lehetne), sokkal inkább apokaliptikus állapotok uralta, porfelhőbe burkolt roncstelepként. De valóban a Mad Max vár ránk? 

Ha felnézünk a Szeged Vision oldalára, van ott egy mellbe vágó kép: kiszáradó Tisza és porvihar. Az elképzelés szerint 2050-ben valahogy így fest majd Szeged, ha bekövetkezik a klímakatasztrófa. Látványos és élethű online felületen tudományos alapokon vázolják fel a jövő-variációkat, melyeknek elsődlegesen nem az elrettentés és kétségbeejtés a célja, hanem a szemléletformálás.

Mit tehet Szeged és a város lakossága a klímakatasztrófa elkerüléséért? Ebben a jövőképben többlépcsős vizualizációval mutatja be az Elephant Studio csapata a lehetséges forgatókönyveket, melyekkel élhetőbbé, zöldebbé, emberibbé válhat a város, és melyek a negatív hatásokat is kivédhetik. Helyi adottságokhoz igazított megoldásokat láthatunk ebben a vizualizációban a közlekedés, hulladékkezelés, az épületek energiahatékonysága, a vízgazdálkodás és az energiatermelés területén. Így találunk példát az Aradi vértanúk terén okosmegállóra, innovatív árnyékoló megoldásokra lebegő felhők formájában; az Árpád téren zöld lugasokra, közösségi irodára, míg a Klauzál téren komposztálóra, a teret átszelő patakra vagy éppen a geotermikus energia elterjedt használatára. 

Az önkormányzat klímaváltozással foglalkozó szemléletformáló kampánya több szakember bevonásával, tudományos kutatásokon alapulva készült. A Szeged Vision a Fenntartható városi közlekedésfejlesztés Szegeden – II. ütem című projekt részeként valósul meg, az ennek keretében létrejövő fejlesztések a kerékpáros és a közösségi közlekedés feltételének javítását szolgálják. Bizonyos uniós pályázatokhoz előírják a szemléletformáló kommunikációt, melynek célja a lakosság megszólítása, tudatosítása – ehhez kapcsolódik a Szeged Vision is. Ennek oldalán látható jövőképet ötnaponta egészítik ki új helyszínnel és elképzelésekkel, fontos megjegyezni, hogy ez nem valóság, csak vizualizáció, ezekhez nem készül – egyelőre – konkrét fejlesztési terv, de nyomokban sok minden megjelenik bennük, ami a város zöld stratégiájának már ma is része.

„A koncepció egyik legfontosabb alappillére a közlekedés, de úgy ítéltük meg, hasznos lehet nyitottabb kontextusba helyezni, hiszen a fenntartható közlekedés témája elválaszthatatlan kapcsolatban van a klímaváltozással, továbbá ebben a környezetben az összefüggések is jobban ábrázolhatóak a témában. Az Aradi vértanúk terét ábrázoló képen találhatunk leírást a last mile eszközökről, elmagyarázzuk az utazási lánc fogalmát, beszélünk az ezt segítő MI – mesterséges intelligencia – rendszerekről, de a fenntartható autózás, az önvezetés és a forgalomcsillapított belváros (igen érzékeny) gondolatát is elhelyeztük ebben a vízióban." – mondta el kérdésünkre Szerdahelyi Mátyás, az Elephant Studio ügyvezetője. 

A projekt időben harmincév távolságban van tőlünk, erre azért is volt szükség, hogy a változásokra és lehetséges opciókra objektíven, mindenféle individuális szempont nélkül tekintsünk. Így eltávolítva jól látható, milyen eredménnyel járhat, ha befektetünk a változásba, hogy milyen szép lehet egy város, ha kevesebb autó jár benne és milyen jó megoldások vannak még ezen kívül is. A szemléletformáló projekthez az oldal helyszíneinek frissítésén túl kerekasztal-beszélgetések is tartoznak, melyeken építészek, közlekedésmérnökök, civil szervezetek vagy éppen egy klimatológus beszél a város közlekedési problémáiról és zöld stratégiájáról. 

Fürdős Zsanett