Épületek/Lakóépület

Lakás a malomban

2018.07.02. 15:39

Volt egyszer egy 19. századi ipari épület, mely kezdetben malomként, később raktárként funkcionált, végül társasházként született újjá. A volt gőzmalom épületében Monori László, Tótszabó Tamás és Tóth Dávid (Pyxis Nautica Építésziroda) álmodta meg egy lakás teljes körű belsőépítészeti átalakítását. 

Tavaly adták át az Év Irodája versenyen első díjat nyert Betsson Group irodáját a IX. kerületi Gizella Malom épületében. Még javában zajlott a kivitelezés, amikor megkeresett minket az épület egyik új lakója a 140 m2-es lakásának teljes körű belsőépítészeti átalakításával. Ugyan nem tartozik elsősorban a profilunkba a lakossági léptékű belsőépítészet, de a feladat izgalmasságából fakadóan szívesen vállaltuk a megbízást.

A lakás a Gizella Gőzmalomban, a IX. kerület egyik legszebb 19. századi ipari épületében található. Az épület 1880-1963 között működött magánkézben lévő malomként, majd államosították. Ezt követően a kétezres évek elejéig raktárként funkcionált, majd 2007-2009 között építették át társasházzá földszinti irodákkal, illetve üzlethelyiségekkel. A projekt a válság idején félbemaradt, majd annak lecsengésekor az ingatlanfejlesztő Optinvest Zrt. tulajdonába került.


 

Nagy szerencsénk volt a megrendelővel, akitől - annak ellenére, hogy akkor még csak pár hónapja alapítottuk a cégünket - teljes szabad kezet kaptunk a tervezés során. Az épület kialakításából fakadóan egy tiszta, jól szervezhető térrel kezdhettünk el foglalkozni. A jó minőségű nyílászárók, a gyönyörű nyers tégla a homlokzati falon, a nagy belmagasság és az az előny, hogy tartófalak nem voltak a lakáson belül mind hozzájárultak, hogy egy jó keretekkel rendelkező fehér vásznon kezdhettünk el dolgozni.

A lakás kialakításának fő eleme volt az a reprezentatív élettér, amely a belépés pillanatában a látogató elé tárul. Ez az a hely, ahol a lakók és vendégeik minőségi időt tudnak eltölteni, és innen nyílik oldalirányba a három hálószoba. A lakás minden helyisége fényes, könnyen áttekinthető. A nappaliban igyekeztünk az épület 19. századi ipari múltját megidézni a nyers betonnal és téglával, melyeket alulról és felülről tiszta, hófehér felületek emelnek ki és foglalnak keretbe. A felhőszerű, felfelé halványodó és fehérbe váltó betonhatás izgalmas hátteret biztosít a paszteles és a mély tónusú bőr bútoroknak.

 

 

Cégünk, a Pyxis Nautica az indulás pillanatától célul tűzte ki, hogy az angolszász országokban hagyományos design & build projekteket visz végig, így a megrendelőt nem egy nehezen érthető kiviteli tervvel a kezében hagyjuk magára a tervezés végén, hanem azt követően, a kivitelezést is kézben tartva folytatjuk a projektet, amíg az utolsó kép is a helyére kerül a falon.

Monori László, Tótszabó Tamás, Tóth Dávid