Közélet, hírek

Kulturális Örökség Napjai - földbe zárt kincseink

2015.09.08. 12:43

2015. szeptember 19- 20. között ismét megrendezik a Kulturális Örökség Napjait, ami kiváló hétvégi programot nyújt akár az egész családnak. Idén 318 helyszín összesen 657 eseménnyel csatlakozott a programhoz, amely a 200 éve született Rómer Flórisra, a magyar régészet atyjára és a régészetre fordít kiemelt figyelmet.

Földbe zárt kincseink címmel hirdette meg az idei Kulturális Örökség Napjai (KÖN) felhívását a rendező Forster Központ. A programhoz 140 település csatlakozott, ahol összesen 120 sétát tesznek majd a KÖN keretében és 219 rendezvényt tartanak. A helyszínek közül 57 csak az örökségnapok ideje alatt nyitja meg kapuit. A nagyközönség számára olyan helyszínek nyílnak meg és látogathatók ingyenesen, mint az először tavaly csatlakozó Nemzeti Kulturális Alap épülete, vagy az idén bemutatkozó eddig feltárt legnagyobb Árpád-kori falu Újbuda-Tóváros területén.




Sárváry István, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke a program sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az önkéntesek által vezetett séták teszik lehetővé, hogy ne csak magával az épülettel, kastéllyal, hanem annak történetével, az egykor ott élő család életével is megismerkedjenek a látogatók. "Ha minden egyes műemlékhez kapcsolódik egy történet, az emberek megismerik, megszeretik és ezáltal megóvják az utókornak."

Az idei Kulturális Örökség Napjain rengeteg évforduló lesz, hiszen a 200 éve született Rómer Flóris mellett kiemelt figyelmet kap a 150 éve született Róth Miksa üvegfestő és mozaik művész - az ő emlékére 45 helyszínen rendeznek sétát -, a 140 éve született Klebelsberg Kuno egykori kultuszminiszter, továbbá Apor Károly, Veres Pálné, Csók István és Jósika Miklós is. Ám a II. világháború befejezésének 70. évfordulójához és az I. világháború 100 éves évfordulójához köthető sétákkal is készülnek a rendezők. Emellett olyan vezetett túrák is lesznek, amelyek az épületek, családok vagy az ipar tematikájához köthetőek. 

Ghyczy Gabriella, a Kulturális Örökség koordinátora fontosnak tartotta felhívni a figyelmet a vidéki értékeinkre és arra, hogy a budapesti programok mellett ott is rengeteg izgalmas séta várja az érdeklődőket. "Aki nekiindul, megígérhetem, hogy csodálatos élményben lesz része." 



A Gödöllői Királyi Kastély is számtalan érdekes programmal készül a Kulturális Örökség Napjai hétvégéjére, például egy érdekes padlástúrával vagy a Horthy-bunker látogatásával, mondta el Gönczi Tibor igazgató. Aki Gödöllőnél messzebre vágyik, az a reneszánszkori füzérradványi Károlyi-kastélyban is találhat kedvére való programot, mint a kastély pincéjében vagy jégvermében való csellengést, de sétálhat az eddig még fel nem nyitott terekben is. Érdemes tehát útra kelni, hiszen Paszternák István, füzérradványi Károlyi-kastély létesítményfelelőse szavait idézve "a vidéki Magyarország épített öröksége fontos és értékekben gazdag." 

A Kulturális Örökség Napjai eredeti kezdeményezése Franciaországból indult, 1991 óta European Heritage Days néven az Európai Unió saját rendezvényeként tartja számon, amelyet a közösség határain kívül is megtartanak. A rendezvénysorozathoz immár 50 európai ország csatlakozott. Hazánk a 90-es évek elején tartotta meg első ízben a Kulturális Örökség Napjait, amely országos méretűvé 1998 óta vált. 


EF