Épülettervek/Lakóépület

Konzol – Egy családi ház terve

2021.03.18. 17:59

A Budakeszire tervezett családi ház a talaj fölött lebegő, konzolos kialakításával egyszerre kíván egy család otthona, egy a környezetébe illeszkedő épület és egy alacsony energiaigényű ház lenni. Páricsy Zoltán mutatja be tíz évvel ezelőtti tervét.

Gondolatok

Régi terv. Tíz éve készült. A házat egy házaspárnak terveztük, akik beleszerettek a tájba, ahonnan belátták a budai hegyeket, a környékbeli völgyeket. El akartak bújni, biztonságban, csendben szerettek volna lenni, miközben a szemük előtt feltáruló látványra rácsodálkoztak, szinte ellebegtek a táj felett. Egyszerre zártak és nyitottak. Így született „a konzol".

Környezet

A Budapest körüli település ezen részét a múlt században gyümölcsfákkal beültetett kertek, nyaralók jellemezték, míg mára a terület – a helyszín szépsége, rendkívüli természeti adottságai miatt – kedvelt lakóhellyé vált. A telek többnyire egyenletesen lejtő, délnyugati tájolású, kis termőréteggel fedett sziklás, karsztvízgyűjtő területen fekszik.

Koncepció

Az építészeti – és ennek részeként a műszaki – koncepció a fentiek figyelembevételével alakult ki. Egyszerre kíván a ház egy család otthona, egy a környezetébe illeszkedő épület és egy alacsony energiaigényű ház lenni. Már a vázlatok készítésekor fontos volt a környezettudatos szemlélet. Megbízóink kívánsága, a tervet alakító gondolatok hierarchiája egy energiatudatos épületet eredményeztek.

A ház tömbszerű, mintha két kőtömböt tennénk keresztbe egymásra. Az egyik a rétegvonalakkal párhuzamosan fekszik, a másik ellebeg ettől. A formálás, a terepre illesztés, a kertben megjelenő burkolatok, növényzet, mikroklímát előnyösen befolyásoló vízfelületek mérete, helye nemcsak funkcionális megfontolásból kerültek a tervbe, hanem egy olyan rendszer részeként értelmeztük azokat, melyek összefüggő egységként alkotnak energiatudatos épületet. Olyan ház, ami a nagy hálózati rendszerektől nagymértékben függetleníthető, önálló életet képes élni. Ezek következtében rugalmas, a környezeti változásokat gyorsan és hatékonyan követni tudó épületről beszélhetünk.

Forma

Az épület az utca felől inkább rejtőzködő, alig látható. A két egymásra fektetett hasábból, egy tömbből „faragott", kétszintes épülethez egy hullámzó előtető vezet, mely a terep lejtését, az épülethez közeledő ember mozgását és e mozgás intenzitásának változásait követi.

A két hasáb utcával párhuzamos, szélesebb tagjában található a közösségi élet tere. Az erre fektetett hasábban az intim terek sorakoznak. A tömbszerűen megjelenő épület e két részének áthatásában helyeztük el a kisebb kiegészítő helyiségeket, valamint a lépcsőt. Míg a felső szinten a megérkezés felől biztosítunk bejárást, addig az alsó szint terasszal kapcsolódik a lépcsőzetes kialakítású terephez.

Műszaki kialakítás

Az épület tartószerkezete monolit vasbeton, melyben – az épület alatt leterített vezetékszakaszból induló – előtemperált légvezetékek futnak, ügyelve a hatékony energiafelhasználásra. Az épületben és környezetében olyan műszaki megoldásokat alkalmaztunk (légfűtés, léghűtés, víztisztítás és -visszaforgatás, szél- és napenergia hasznosítás stb.), melyek segítségével a ház kevéssé terheli környezetét, ugyanakkor nagymértékben autonóm. Az épület alacsony energiafelhasználású, passzívházhoz közeli energetikai paraméterekkel bír.

A homlokzat kialakításában meghatározó volt az épület tömbszerűsége, egységes kezelése. Ennek megfelelően a hőszigetelésre – külön lábazati sáv nélkül – öntisztuló vékonyvakolat kerül. Az épület egésze extenzív zöldtetővel fedett, mely jótékonyan befolyásolja az épület hőháztartását, a klimatikus viszonyokat.

A külső padlók vörösfenyővel, kővel, betonnal és mosott kaviccsal burkoltak. Belül a padlóra kőlap, illetve pácolt, méhviasszal kezelt keményfa burkolat kerül. A külső nyílászárók háromrétegű hőszigetelő üvegezésűek, kívül fém, belül faburkolatúak. A felülvilágítók hőszigetelő üvegezéssel kiegészített fénycsatornák. A nyári felmelegedés ellen a nyílászárókat a szerkezetbe integrált hőszigetelő zsaluziával vagy redőnnyel egészítjük ki.

A lépcsőzetes kialakítású, épülethez simuló terep változatosan használható kertrészeket biztosít. Az előkert a megérkezést szolgálja, az oldalkert az alsó szinthez enged kapcsolatot. Hátul a völgy felőli rész a terasznak, kis medencének és a mikroklímát kellemesen befolyásoló vizes élőhelynek ad helyet. A telek alsó részében a napenergia felhasználást segítő napkollektorok, nagyobb vízfelületű tó, növényekkel, gyeppel fedett kert található. A felszíni vizeket az épülettől eltereljük, azokat gyűjtjük, hasznosítjuk, visszaforgatjuk.

Páricsy Zoltán

 

Szerk.: Hulesch Máté