Közélet, hírek

Könyvbemutatóval ünnepli születésnapját a 3h építésziroda

2021.05.03. 17:00

Spaces of Intensity címmel kortárs építészeti monográfia jelent meg a 3h építésziroda munkáiról a Birkhäuser kiadó gondozásában.

A 3h építészirodát 1994-ben alapította Csillag Katalin és Gunther Zsolt azzal a céllal, hogy kortárs építészeti gondolatokat közvetítsenek összetetten értelmezhető és sokoldalú épületek formájában. Az iroda 2021. május 1-én ünnepelte Budapestre költözésének 15. évfordulóját. Erre az időpontra időzítették eddigi munkásságukat összefoglaló monográfiájuk hazai könyvbemutatóját.

Ez az első monográfia kortárs magyar építészirodáról – Makovecz Imrén kívül –, mely külföldi kiadónál jelenik meg, és európai színtéren helyez el egy mai magyar építészirodát. A könyv megvilágítja az építészek gondolkodásmódját, inspirációit és betekintést enged a művek formálásába, új minőségek létrehozásának folyamatába.

Az iroda 2006-ban költözött Győrből Budapestre. Perifériáról a metropoliszba: a helyszín megváltozása a feladatok méretének és összetettségének növekedésével is járt – a kisebb vidéki épületek mellett olyan nagyszabású projektek jelentek meg, mint a közelmúltban elkészült Moholy-Nagy Művészeti Egyetem épületegyüttese, a bel-budai Geometria irodaépület, a Szegedi Székesegyház elhanyagolt tereinek újragondolása, valamint a fertődi Eszterházy-kastély nyugati szárnyának felújítása, amelyek a kötetben is felbukkannak.

A könyv nem csak az iroda munkáit mutatja be, hanem azt az inspirációs közeget is, amelyben a 3h alkot. A könyv négy fő témára koncentrál, melyek változó súllyal jelennek meg az iroda építészetében: kontextus és tipológia, köztes tér, tér és fény, valamint díszítés.

A 3h az egyes feladatok alapos analízise alapján fejleszti ki az adott területre legmegfelelőbb választ, kerülve az üres, szenzációhajhász megoldásokat.

Ez különböző hangok intenzív párbeszédében jelenik meg, mivel a 3h munkássága nem sorolható be egy adott stílusirányzatba, és nem célja egyedi esztétikai lenyomat meghatározása: a hangsúly olyan tervek kidolgozásán van, amelyek érzékszervi és funkcionális megoldásai a helyhez és a helyzethez kötődnek. Az iroda építészetének visszatérő elemei magukban foglalják a tér és a fény harmonikus, dramaturgiailag átgondolt szerkesztésmódját és a párbeszédes narratívát a múlt és jelen között. A fenti gesztusok érzékeny keresztmetszetek alkalmazásával új életet lehelnek a történelmi épületekbe, és átértelmezik a helyszínt.

A Spaces of Intensity című könyv kilenc elkészült épületet és öt tervet mutat be elismert építészelméleti szakemberek, valamint az iroda társalapítója, Gunther Zsolt által írt esszéken keresztül.

A könyvet Moravánszky Ákos svájci-magyar építész, professzor emeritus, a svájci ETH Zürich Építészetelméleti Intézetének professzor esszéje vezeti be. Az egyes fejezeteket Danyi Balázs fotóillusztrációi kísérik, a könyv tipográfiája Salát Zalán Péter többszörös Red Dot díjas grafikus munkája.

A könyvbemutatóról készült felvétel és további részletek ide kattintva érhetők el.

A könyv címe: Spaces of Intensity. Kemény kötésben, 288 oldalon, 300 x 220 mm-es méretben jelent meg. A Birkhäuser kiadó terjesztésében világszerte kapható építészeti könyvesboltokban, és az Amazonon. Magyarországon a FUGA, a Írók Boltja, az ISBN Books+Gallery és a MONO art & design üzleteiben.

Forrás: Sajtóközlemény

Szerk.: Paár Eszter Szilvia