Közélet, hírek

Kiírták a közbeszerzést a ráckevei Savoyai-kastély felújításának tervezésére

2022.06.14. 11:40

A barokk kastély négycsillagos szálláshelyként és rendezvényközpontként működhet a jövőben, amit látogatóközpont, kiállítótér, valamint egy újonnan épített apartmanház egészítene ki, emellett a kastélyparkot is megújítják. 

Közbeszerzést írt ki a ráckevei önkormányzat a Savoyai-kastély és a hozzá tartozó park felújításának tervezésére. Az elképzelések szerint négycsillagos szálláshelyet és rendezvényközpontot alakítanának ki benne, emellett létrehoznának egy új látogatóközpontot és kiállítóteret is, valamit épülne egy új apartmanház. 

A tervezői feladat része az építési engedélyezési és kiviteli terv készítése a kastély felújításáról és földalatti kiállítótérrel való bővítéséről, valamint engedélyezési tervet kell készíteni a kastély melletti új szállásépületről, a park zöldfelületi kialakításáról és egyéb, a környezetben található zöldfelületi rendezésről is. Megvalósulna továbbá a kastély és az Árpád híd közötti szakaszon a Kossuth Lajos utca korszerűsítése is.

Ahogy a leírásban áll, a tervezés során "kiemelten szükséges kezelni a védett műemléki értékek megőrzését, rekonstrukcióját és bemutatását. Az új épületrészeket illeszkedő, de kortárs módon kell megfogalmazni, a műemlék kastélyépület tiszteletben tartásával. Az épület mutasson értékálló megoldásokat, amely fenntartható - gazdasági, társadalmi, egészségi, energetikai és klímavédelmi szempontból egyaránt -, környezettudatos, gazdaságosan üzemeltethető és karbantartható, ugyanakkor magas használati komforttal bír külső és belső designban egyaránt."

A barokk stílusú Savoyai-kastélyt 1702-ben kezdtek el építeni Johann Lucas von Hildebrandt, a bécsi Belvedere-paloták építőjének tervei alapján, Savoyai Jenő herceg megbízásából. Idővel az épület egyre inkább gazdasági központtá vált, és ennek érdekeit szolgálva "külső megjelenésének architektúráját is végzetesen szétrobbantották. A XX. századra egy megjelenésében zavarossá vált, állagában vétkesen elhanyagolt és lezüllött, funkciójával mindenben ellentétes objektum maradt, melynek állapota kiáltó ellentétben állt a világszerte érvényesült műemlékvédelmi elvekkel. 1907 óta igen sok helyreállítási terv kísérelte meg az európai jelentőségű műemlék méltó funkciót tartalmazó szakszerű helyreállító újjáépítését. Végre 1973-ban született elhatározással a kastélynak építészeti alkotóház céljait szolgáló műemléki helyreállítása indult meg", írta a Magyar Építőipar 1983-as számában a felújítás tervezői munkáját ellátó dr. Rados Jenő. 

Ahogy a Lechner Tudásközont cikkében olvasható, az alkotóház sokáig működött, még a nyolcvanas évek végén is, amikor a kastélyban és parkjában szálloda és étterem nyitott meg. A hotel bérleti joga 2016 végén szűnt meg, a kastély azóta ismét új funkcióra vár. 2020 decemberében egy kormányhatározatban döntöttek turisztikai célú fejlesztésének előkészítéséről, erre több mint 456 millió forintot különítettek el. A határozat alapján a város közreműködésével valósulhat meg a beruházás, a program kezelőjeként a Magyar Turisztikai Ügynökséget jelölték ki.

Röviddel ezután, 2021 januárjában sajtótájékoztatón mutatták be a "Barokk fények Ráckevén" fantázianevű projektet - mint elhangzott, a kastély konferencia- és rendezvényhelyszínként is funkcionál majd, üzleti megbeszéléseknek, diplomáciai és művészeti szalonoknak, esküvőknek adva otthont. A négycsillagos szálloda 70-80 férőhelyes lesz, az udvarán épülő vendégház pedig hasonló színvonalú.