Programok

„Kiállítás-menti művészeti beszélgetések a Barabás-Villában”

2008.05.06. 09:10

Eleőd Ákos építész kiállítása 2008 május 8. – május 31. A Barabás-Villa e kiállítással egy új kulturális rendezvénysorozatot is elindít, a kiállításokhoz kapcsolódó műhelybeszélgetések hagyományteremtő sorát.
Az interaktív beszélgetéseken való részvétel építész-kreditpontot ér.

Eleőd Ákos építész kiállítása

Időpont: 2008 május 8. – május 31.

Helyszín: Barabás-Villa, Budapest, XII. ker Városmajor u. 44.

A Barabás-Villa e kiállítással egy új kulturális rendezvénysorozatot is elindít; a kiállításokhoz kapcsolódó műhelybeszélgetések hagyományteremtő sorát.

A mindenkori kiállító művész munkáihoz kapcsolódóan, az azokat létrehozó gondolatmenetet , - s ennek mentén, tágabb értelemben a kortárs művészet alkotói folyamatát, érzelmi-gondolati hátterét szeretnénk megismerni, elemezni; az egyes témakörökhöz meghívott szakmai beszélgetőtársak segítségével.

A kiállítás, s a kapcsolódó interaktív beszélgetés-sorozat tematikája:

  • „Műemléki tervezés”
  • „Komplex koncepciótervek”
  • „Tégla-architektúra”
  • „Építészet a kortárs művészeti életben”

Kiállítás-menti beszélgetések: május 10., 17., 24., 31., szombat délelőttönként 10 órától. Az interaktív beszélgetéseken való részvétel építész-kreditpontot ér.
A sorozatindító, programadó rendezvénye: Eleőd Ákos építész kiállítása

„Eleőd Ákos (sz.: 1961) építész nevét két munkája a szélesebb közvélemény előtt is ismertté tette: ő alkotta a rendszerváltás jelképévé vált budatétényi "Egy mondat a zsarnokságról" - Szoborparkot, s ő volt a főrendezője a nagy sikerű "Álmok álmodói - Világraszóló magyarok" című tudomány- és kultúrtörténeti kiállításnak.

Munkásságának sokszínűsége, összetettsége a régi korok alkotóit, építőművészeit idézi: köz- és lakóépületek, műemléki rekonstrukciók, térarchitektúrák, belsőépítészeti tervezések mellett előadásokat tart, kiállításokat rendez, publikál ...”
P. Szabó Ernő művészettörténész

A kiállítás megnyitója: 2008. május 8. 18.00

Köszöntőt mond: Lovas Pál belsőépítész, a XII. kerület alpolgármestere

A kiállítást megnyitja: Erő Zoltán építész


2008. május 10.; 10.00
„Műemléki tervezés”


Meghívott vendégek:
dr. Mezős Tamás egyetemi tanár, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke
Nagy Gergely építész, a magyar ICOMOS elnöke
Tima Zoltán építész, a Magyar Építész Kamara XII. kerületi delegáltja

„Óra-Villa a Barabás-Villában” - a két épület a XII. kerület két neves klasszicista villája; a kiállításnak helyet adó Barabás-Villa (tervező: Basa Péter) középületként, az Óra-Villa (tervező: Eleőd Ákos) családi lakóépületként született újjá.

Milyen tervezési szempontok dominálnak - konkrét és/vagy általános értelemben - a műemléki értékek védelmét prioritásként kezelő, ám markánsan eltérő funkcionális igényeken alapuló revitalizációk gondolatmenetében?

További kapcsolódó kiállítás-témák: az idén 150 éves Svábhegyi Elemi Népiskola műemléki felújításának terve, a balassagyarmati történeti városközpont műemléki projekt-sora, azon belül a BörtönMúzeum elméleti koncepciójának programja


2008. május 17.; 10.00
Komplex koncepciótervek

Meghívott vendégek:
Haba Péter művészettörténész
Sulyok Miklós művészettörténész
Wesselényi-Garay Andor építész, szakíró

A általános hazai gyakorlat szerint az építészi munka a beruházói oldal által megfogalmazott tervezési program nyomán kezdődik. Miért nem előbb? Miért válik szét mesterségesen a koncepciótervezés és az épülettervezés? Miért nem az vált (mikor válik?) gyakorlattá, hogy az építész részt vesz a programalkotás folyamatában, a beruházás szempontrendszerének megfogalmazásában, elemzésében; sőt - az elemzett szempontok mentén - ő dolgozza ki a komplex építészeti és tartalmi koncepciót?

Kapcsolódó kiállítás-témák: a budapesti Memento Park, az oroszlányi bányaüzem kulturális központtá alakítása, az oroszlányi Központi Szénosztályozó városmag-koncepcióterve, az Erdélyi Gyülekezet központjának tervei, a Balassagyarmat programterv


2008. május 24.; 10.00
Tégla-architektúra

Meghívott vendégek:
Csanády Pál építész, szakíró
Gerle János építész, szakíró
Tóth Balázs építész, Wienerberger termékfejlesztési vezető

„ … a magyar téglaépítészet … olyan hagyományt teremtett, amely mostanra egy immáron tendenciaszerűen jelen lévő építészeti gondolkodásmód alapját vetette meg … létrejött egy olyan építészet, amely érzékelhetően elkülönül más hazai irányzatoktól, … s egységben mutatkozva, feltárja belső összefüggéseit.” (Bojár Iván András művészettörténész)
Mi a ’tégla titka’, mitől vált a kortárs építészet talán legkreatívabban alkalmazott anyagává, felületévé, karakter-elemévé?

Kapcsolódó kiállítás-témák: tégla-architektúra / középület, lakóház, műemléki-, és belsőépítészeti tervek, térkompozíciók


2008. május 31.; 10.00
Építészet a kortárs művészeti életben

Meghívott vendégek:
Kálmán Ernő építész a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke
Pásztor Erika Katalina építész, médiaművész, szakíró
Vargha Mihály
építész, szakíró

A XX. század elején alapított „A HÁZ” c. szakmai folyóirat alapítói-szerzői körében a kor jeles alkotóit: képző- és építőművészek társaságát találhatjuk , - együttműködve, alkotói vitákat folytatva, közös nyelvet beszélve.

A XXI. század elején milyen az építészet kapcsolata a kortárs művészettel? Melyek a gyakorlati, s melyek az elméleti együttműködés területei? Melyek a meglévő, s melyek az építész-oldalról kezdeményezendő együttműködési lehetőségek?

Kapcsolódó kiállítás-témák:
Álmok álmodói, Textiltriennálé és más koncept-kiállítások,
a FOLYAMAT Társaság kiállításai, szobor-architektúrák, művészeti akciók

A kiállítás megtekinthető: hétköznapokon 10-18 óra között, valamint a szombati beszélgetések alkalmával

A program a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és a Magyar Építőművészek Szövetsége közös rendezvénye