Közélet, hírek

Képes beszámoló: így zajlott a 40. Construma

2022.04.13. 11:50

A többéves kihagyás után idén ismét fizikai térben, a Hungexpón rendezték meg a nemzetközi építőipari szakkiállítást. Az Építészfórum a Budapesti Építész Kamarával közös standdal volt jelen az eseményen, amely – a műfaj keretei között – önmagában is építészeti értéket kívánt közvetíteni. 

Véget ért a 40. CONSTRUMA Nemzetközi építőipari szakkiállítás és a 10. OTTHONDesign Otthonteremtési kiállítás. A megújult Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központba öt nap alatt csaknem 40 ezren látogattak ki. Az április 6-10. között, ismét a fizikai térben megrendezett eseményen szerkesztőségünk is képviseltette magát. Idén több mint 450 hazai és külföldi kiállító mutatta be termékeit, szolgálatatásait, újdonságait öt pavilonban.



Az idei rendezvény egyik legfőbb újdonsága az volt, hogy szakterületek szerinti, új elrendezésben jelentek meg a kiállítás témakörei: a klasszikus építőipar, a megújuló energiák és az épületgépészet; emellett külön térben mutatkoztak be a konyha, a fürdőszoba és a bútor, melegburkolat és a design képviselői.

Sokan látogatták a kiállítás első három napján rendezett szakmai programokat, így egyebek mellett a Budapesti Építész Kamara (BÉK) és az Építészfórum által szervezett kerekasztal-beszélgetéseket az OTÉK alakú házról és a design&build témájáról, valamint A jövőtudatos építészet című konferenciát.



Április 6-án, szerdán, a rendezvény első napján az Építészfórumon korábban indult, Az „OTÉK alakú" ház című véleménycikk-sorozat kapcsán beszélgettünk a vitaindító cikk szerzőivel, Dobos Andrással és Korényi Balázzsal, a LAB5 építészeivel, illetve Koszorú Lajossal, a Város-Teampannon városrendezési iroda vezető tervezőjével. Másnap pedig olyan irodáké volt a főszerep, amelyek valamilyen módon a tervezés mellett a kivitelezés folyamatából is aktívan kiveszik a részüket kisebb projekteknél. A Design & Build című kerekasztalon Baróthy Annával (S39 Hybrid Design), Bunyik Emesével (Studio Bunyik), Pajer Nórával (NANAVÍZIÓ) és Huszár Andrással (Hello Wood) beszélgettünk. Mindkét beszélgetést az Építészfórum szerkesztője, Winkler Márk moderálta. Az események nagy örömünkre sokaknak felkeltették az érdeklődését, és a közönség mindkét alkalommal kötetlen beszélgetésbe bonyolódott a meghívott vendégekkel.



A konferencia fő előadója a témában nemzetközileg elismert Dr. Paula Cadima AA PhD építész, az Architectural Association School of Architecture Fenntartható Környezeti Tervezés programigazgatója volt. A közönség külföldi és hazai szakemberek előadásait egyaránt hallgathatta: Kőszeghy Lea PhDSoóki-Tóth GáborCakó Balázs, Dr. Borsos ÁgnesDr. Zagorácz MárkBánáti Béla, Hartvig Lajos, Varga Bence, Bukovszki ViktorEkés András és Francisca Tapia többek között a lakhatás és a fenntarthatóság kérdéseiről, az építményinformációs modellek új dimenzióiról, a Zene Háza innovációjáról, az adatalapú városépítészetről és a városi mobilitásról tartott prezentációt. 



A rendezvényen bemutattuk új, ugyancsak a BÉK-kel közös fejlesztésünket, az Építészkeresőt, amely közös platformot teremt a tervezők és a lakosság számára. Szolgáltatásunkról később részletes cikkel is jelentkezünk. A BÉK-nél ki lehetett próbálni a Budapest Legenda oldal szolgáltatásait, illetve az online ügyintézést, a kamarai biztosok pedig szakmai kérdésekre adtak választ az érdeklődőknek, ami kiemelten hétvégén, a lakossági napon volt kihasznált.

A BÉK és az Építészfórum közös standját a Studio Nomad (Ferenczy Kinga, Pásztor Bence, Pongor Soma) tervezte, és a Yuglon Művek kivitelezésében valósult meg. A pulton megjelenő mintázat a 3D tervező szoftverek és játékok világából ismert "missing texture" jelenséget mutatja be és állítja párhuzamba a mai építőipari trendekkel. Amikor a modell felületén megjelenítendő textúrát a programok nem találják, egy fekete-magenta kockás textúrával helyettesítik azt. Napjainkban az építőanyagok alkalmazása során a felület nem csak a virtuális térben, hanem gyakran a valóságban is utólagos mintázatként jelenik meg nyomtatott burkolatok, lépték nélküli felületek és természetes anyagokat minél valósághűbben megidéző építőelemek formájában. Az installáció ezt az ellentmondást állította középpontba, és a digitális térben megszokott hiányzó információt értelmezte valódi anyagként és használta a térben megjelenő felületén. A standnál használt bútorokat az Europa Design szolgáltatta. Mindemellett látható volt még egy tablókiállítás a korábbi években Budapest Építészeti Nívódíjat, valamint Média Építészeti Díjat nyert épületekről.



A szakmai látogatók ezúttal is nagy számban vettek részt az immár ötödik alkalommal szervezett, úgynevezett vezetett szakmai túrákon, melyek célja az volt, hogy a kiállítók olyan újdonságaikat is megmutathassák felépített installációik segítségével, amelyre egyébként egy konferencián nincs mód, a szakemberek pedig a másfél órás szakmai séta során koncentráltan jussanak értékes információkhoz az építkezés legkülönbözőbb szakterületeiről.

A BÉK szervezésében több alkalommal is sor került a Hungexpo új fogadóépületének bejárására, amelyet a Finta Stúdió vezető tervezője, Dóczé Péter és Magyar Mária DLA építész vezetett.