Programok

Itt van az ősz – kezdődik a passzívház-szezon, nyílt nappal, konferenciával

2011.10.20. 08:31

Az energiahatékonyság egyre aktuálisabb kérdéssé válik napjainkban. A megszűnő gázártámogatás, a folyamatosan emelkedő energiaköltségek, (és persze az időjárás) egyre inkább ráirányítják mindannyiunk figyelmét napjaink egyik legnagyobb kihívására, az energiaválságra. Az EU hivatalos előírásokkal, szabályozókkal próbál rászorítani az energiahatékonyságra: 2020-tól közel nulla energiás építkezési módra kell átállnunk.

Az energiahatékonyság  aktualitása

Az energiahatékonyság egyre aktuálisabb kérdéssé válik napjainkban. A megszűnő gázártámogatás, a folyamatosan emelkedő energiaköltségek, (és persze az időjárás) egyre inkább ráirányítják mindannyiunk figyelmét napjaink egyik legnagyobb kihívására, az energiaválságra. Az EU hivatalos előírásokkal, szabályozókkal próbál rászorítani az energiahatékonyságra: 2020-tól közel nulla energiás építkezési módra kell átállnunk. A jó hír, hogy az ehhez szükséges technológia már ma rendelkezésünkre áll, ez a passzívház-technológia. Az építtetők már felfedezték ennek az építési módnak az előnyeit – a 80-90 %-os üzemeltetési energia-megtakarítás elég vonzó számukra. A kibontakozó verseny miatt a komponens árak is lefelé tartanak, így egyre gazdaságosabban lehet a passzívházakat megépíteni, a megtérülési számítások egyre rövidebb intervallumokat jeleznek. Úgy tűnik, az építészek is kezdik felfedezni a technológiában rejlő lehetőségeket. Az idei Építészet Hónapja jelmondata „kevesebb ego, több öko" – mintha ezt a felismerést igazolná. A paradigmaváltás elkerülhetetlen. Úgy (is) kell tekintenünk az épületeinkre, mint energiafogyasztó (és termelő) létesítményekre, melyekben folyamatosan áramlik az energia, és létrehozásukhoz, fenntartásukhoz folyamatosan energia szükséges, melynek mértékét a tervezéssel hosszú időre meghatározzuk, szó szoros értelemben „bebetonozzuk". Az idén először meghirdetett komplex épületfelújítási keret két nap alatt kimerült, tehát az építtetők érdeklődése kétségtelenül óriási. Az energiahatékonysággal elvben szinte mindenki egyetért, nem mindegy azonban a „hogyan" kérdése. A sok divatos elnevezés között szerényen hangzó passzívház-technológia hatalmas tudásanyaga erre a „hogyan"-ra kínál elméleti és gyakorlati megoldásokat. Az idén tavasszal elindított minősített passzívháztervező képzés harmadik ciklusa napjainkban vette kezdetét, egyre több szakember mondhatja el magáról, hogy ért is a dologhoz. A egyre több megépülő minősített – vagy legalábbis szakszerűen méretezett – passzívház pedig igazolja az elmélet gyakorlati megvalósíthatóságát. Idén is mód nyílik személyes tapasztalathoz jutni néhány megépült passzívházban, ezeket mutatja be az idei Passzívház Nyílt Nap (november 11-13) valamint a soron következő „Passzívházak és Energiahatékony Épületek" konferencia (november 25).

 

 

A hazai eredmények áttekintése, 2011

A passzívházakkal először a 2007-es zeroCO2 konferencia foglalkozott behatóbban, azóta szinte „információrobbanásról" beszélhetünk passzívház téren. A 2009-es „Passzívházak és Energiahatékony Épületek" konferencián került átadásra az első magyar passzívház  minősítés (Szada, tervező: Szekér L.), mely mérföldkő volt a hazai energiahatékony építészet történetében. Az idei passzívház konferencián számos újabb, megépült vagy tervezés alatt lévő passzívházról számolnak be az alkotók, köztük olyan neves építészek, mint Lázár Antal DLA, ProArchitectura, Ybl-díjas és Kossuth-díjas építész. A november 25-én megrendezésre kerülő egész napos konferencián az érdeklődők megismerkedhetnek Benécs József, Boros Károly, Ertsey Attila, Koós Miklós, Nagy Csaba, Sinóros-Szabó Balázs, Sári Attila, Szekér László, Szentmihályi-Nagy István munkáival, a hazai paszívház-építészet legújabb eredményeivel. Ma már nem csak a családi házakra jellemző ez a technológia, irodák, középületek is épülnek így. A konferencián bepillantást nyerhetünk egy százlakásos passzívház tömb tervezésének folyamatába, illetve egy újabb panelépület passzívház technológiával történő felújításába. Egyre inkább foglalkoztatja az építészeket a passzívházakhoz illő adekvát építészeti formálás kérdésköre, ezen a területen is értékes eredményekről számolnak be a tervezők. A nemzetközi kitekintés lehetőségét egy kiváló francia építésziroda bemutatkozása biztosítja (Karawitz építésziroda, Párizs). Az építészeti innováció mellett a passzívházak gazdaságossági kérdései is egyre inkább előtérbe kerülnek – ezekről a kérdésekről, valamint a hazai oktatás tapasztalatairól Vajda József tart előadást.

 

 

 

A nemzetközi trendeket fiylve megállapíthatjuk, hogy bár Németországhoz és Ausztriához viszonyítva kevés megépült passzívház projekttel rendelkezünk, a környező országokhoz képest Magyarország nincs jelentős elmaradásban e téren. Oroszországban például csak nemrégiben adták át az első passzívház-szintet közelítő projektet Moszkvában. Az első fecskének tekinthető 38 kWh/m2,év fűtési energiafelhasználású orosz projekt már kezdi megközelíteni a passzívház 15 kWh/m2,év követelményértékét.

PH nyílt napok és Passzívház Konferencia, részvétel a programokon, jelentkezések

Az idei passzívház konferencia előtt két héttel, november 11-13 között kerül megrendezésre az immár hagyományosnak mondható Passzívház Nyílt Nap. A Passzívházépítők Országos Szövetsége (PAOSZ) a nemzetközi passzívháznapokhoz kapcsolódva épületlátogatásokat szervez a tulajdonosok által megnyitott megépült magyar passzívházakhoz. A PAOSZ által szervezett épületlátogatások  garanciát jelentenek arra vonatkozóan, hogy valódi passzívházakat tekinthetnek meg az érdeklődők.  A PAOSZ az iPHA (Nemzetkzi Paszívház Szövetség) Magyar tagja, és feladatának tekinti a valódi, műkdő paszívházak bemutatását, népszerűsítését.  A programokra előzetesen jelentkezni szükséges, az épületlátogatások díjmentesek, igény esetén buszos túrát is indítanak a szervezők. További információk és jelentkezés a programokra itt.  

 

 

 

A "Passzívházak és Energiahatékony Épületek" Szakmai Konferencia a magyar energiahatékony építészet csúcs-projektjeit mutatja be. Nagy várakozással tekintünk Magyarország eddigi legnagyobb önkormányzati passzívházas beruházása elé; a tervfázisban lévő lakásfejlesztési programot - először - a konferencián ismertetik a tervezők. A 2009-ben átadott – szadai passzívház közel három éves üzemeltetési tapasztalatairól is beszámolnak a tervezésben, kivitelezésben közreműködők. A konferencia célja, hogy a hazai és külföldi minőségellenőrzött passzívházak közreműködőinek bemutatásával adekvát válaszokat adjon a szakmai kérdésekre a passzívház-technológia iránt érdeklődő tervezők, szakági mérnökök, építőipari kivitelezők számára, továbbá megbízható, hasznosítható információkkal szolgáljon a potenciális magánépíttetők, ingatlanfejlesztők, -fenntartók számára arról, miként lehet új és meglévő épületek fűtési és primer energiaszükségletét – passzív eszközökkel -a minimálisra csökkenteni.

A konferencia előadóiról és programjáról, bővebb információkat a konferencia honlapján www.passzivhazkonf.hu lehet találni, a részvétel biztosítása miatt célszerű előzetesen, már most regisztrálni. Aki pedig még ennél is több információra vágyik, az már készülhet a 2012-es Nemzetközi Passzívház Konferenciára.

Hasznos linkek:

Mesterházy Mónika, Szekér László