Épülettervek/Lakóépület

”Itt fogunk lakni!” Támogatott terv: Rétfalvi Donát

2011.04.27. 13:08

Bemutatjuk az Itt fogunk lakni! pályázat Rétfalvi Donát zsűri által támogatott tervét.

Környezetvédelmi koncepció  -  I-97918-34

Telekválasztás, telepítés
A tervezési terület kiválasztásakor az elsődleges szempontok a telek tájoltsága, valamint domborzati viszonyok voltak, amelyek a funkciók térbeli elhelyezését, az épület környezetbe illesztését segítik elő. A választott telek a kiosztott terület központjának délnyugati részén helyezkedik el, a telek felé lejt északnyugati irányban. Az épület egyszerű, hosszanti tömege a tereplejtés irányában, északnyugat-délkeleti tengelyre került elhelyezésre, a telek északkeleti oldalán. Az így telepített tömeg a funkciók tájolása, benapozása, valamint kertkapcsolata vonatkozásában a legkedvezőbb, és a tereplejtésből adódó viszonyokat is megfelelően kezeli.

Funkcionális elrendezés
A koncepció kialakításakor egy letisztult, minimalizált tömegű épület volt a cél, melyben a funkciók logikus, ésszerű térbeli kapcsolata határozza meg a formát. Az épület jellemzően földszintes - az emelet, valamint a pinceszint részben kerül beépítésre. Az előkert felől közelíthető meg az épület, itt található a kétállásos garázs, valamint a fedett-nyitott közlekedő, amely tároló felületeket tartalmaz. A fedett közlekedőn keresztül érkezünk a garázs és az épület között található átrium teraszra, amely az épület széltől, naptól védett, intim, árnyékos terasza. Innen jutunk be az épületbe, amelyben a telekhatárral párhuzamos közlekedő rendszerre kerültek felfűzésre a nappali élet terei.

A közlekedő a tároló felületekkel válik hasznos közlekedővé. Az épület délnyugati oldalán helyezkedik el a két szint magas nappali, az étkező és a lépcsőházzal szeparált konyha, amely a határoló üvegszerkezeteknek köszönhetően vizuálisan kapcsolódik a nappali tereihez. A nappali élet terei egész nap kellő bevilágítást kapnak, a nappali két szint magasságát átfogó tere keletről is kap bevilágítást, az étkező a földszinten szintén. A garázst és az épületet össze fogó lemez biztosítja a funkciók túlzott felmelegedés elleni árnyékolását, valamint a terasz eső elleni védelmét. Ezen a szinten, a nappali funkcióktól szeparáltan kapott helyet a szülők hálója vizesblokkal, gardróbbal. A közlekedőből egykarú lépcsőről közelíthető meg az emeleti lakószint. A felérkezés és a funkciókat összefogó közlekedő az épület délnyugati oldalán helyezkedik el, a lakófunkciók keleti irányban nyitnak és kilépőterasszal biztosítják a kert felőli kapcsolatot. Így a külső automata árnyékolókkal ellátott emeleti közlekedő védi a szobákat a túlzott felmelegedéstől.

 

Az étkező szintjéről juthatunk le a pinceszintre, mely kialakítása opcionális, a mindenkori komfort igényekhez igazítható. Jelenlegi kialakításban itt kapott helyet a konyha feltöltéséhez szükséges kamra, a háztartás viteléhez szükséges helyiség, valamint az épület gépészete. Jelen verzióban kialakításra került egy, a kikapcsolódást, regenerálódást szolgáló wellness funkció is, amely az északnyugati irányban a tereplejtésből adódóan már kaphat természetes bevilágítást és szellőzést.

 

Szerkezeti kialakítás
Jelen tervhez a Löglen építési rendszert javasoljuk, azonban az épület jelen formájában, fesztávjaival alkalmas akár hagyományos szerkezeti kialakításra, és korszerű építőrendszerek alkalmazására is. A szerkezetek kialakításánál lehetőség van a korszerű energetikai szabványok és elvárások megfeleltetésének. A lapos tetős részek extenzív zöldtetők, amelyek kevés ápolást és fenntartást igénylőek. A telepített 10-15 cm ültetőközegben szárazságtűrő pozsgások tenyésznek. Az ültetőközeg nagy vízmegtartású megoldásban készül, ezzel is csökkentve a terület csapadékvíz terhelését. A megtartott csapadék elpárologtatása során hűti a környezetet, javítja a mikroklímát, az ültetőközeg és a növényzet pedig hőszigetelő. A zöldtető növényzetének por- és pollenmegkötő képessége is van. Csökkenti a felfelé történő hőmozgást, amely a viharképződés egyik kiváltója erősen az urbanizált területeken.

 

Gépészet
A ház sajátossága a magas fokú hővédelem és a kompakt forma. A megfelelő tájolás, benapozottság lehetőséget ad arra, hogy a passzív szoláris nyereséget optimalizálni lehessen. Az épület pinceszinti gépészeti tere alkalmas bármely gépészeti rendszer kialakítására, legyen szó hagyományos, vagy alacsony energiaszintű, vagy akár megújuló energiákat hasznosító rendszerről. A helyiségek fűtése/hűtése padló-, illetve falfűtés/hűtés. A fűtés, használati melegvíz készítése történhet hagyományos energiahordozóra alapulva, de részint vagy teljes egészében napkollektorral, biomassza-tüzelésű kazánnal vagy hőszivattyúval. Az extenzív tetők felülete alkalmas napkollektorok és napelemek elhelyezésére. A szellőztetés hővisszanyerős rendszerű. A csapadékvíz egy része megköthető az extenzív tetőn, a többi gyűjtésre kerül. A háztartásban elhasznált víz pedig újrahasznosítható a wc-tartályok öblítésénél, ill. öntözésnél.

Adatlap

  • Tervezési terület: 20676/67
  • Építési övezet L6 - III - H/5
  • Telek területe: 1034 m2
  • Beépített terület (bruttó): 206,7 m2
  • Beépíthető terület (bruttó): 206,8 m2
  • Beépítettség: 19,9%     
  • Megengedett szintterületi mutató: 0,4
  • Szintterületi mutató: 0,39     
  • Megengedett bruttó szintterület: 414 m2
  • Összes beépített bruttó szintterület: 413,22 m2
  • Hasznos alapterület (összes nettó): 345,53 m2
  • Építménymagasság számított érték: 4,53 m     
  • Zöldfelületi mutató: 58,89 %