Technológia

Hatalmas puzzle – Az Illa Stone Kft. munkái a bajnai kastély helyreállításán

2020.07.21. 16:52

A cég egyik legmeghatározóbb kihívása a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretein belül felújított bajnai Sándor–Metternich-kastély kő rekonstrukciós munkálatai voltak. A fellelhető analógiák és kőtöredékek felhasználásával egy óriási puzzle-t kellet „játszania" a csapatnak, mely során az egyik legérdekesebb folyamat a kastély előterében található úgynevezett „rombusz" köves burkolat helyreállítása volt.

Az Illa Stone Kft. 2015-ben alakult, ügyvezető alapítója ifj. Illa Gyula, akinek a családja immáron 40 éve foglalkozik kőmegmunkálással, szobrászattal és a kővel mint meghatározó anyaggal. Ő maga már 14 éves kora óta aktívan rész vesz műemléki épületek restaurálási munkálataiban szobrász testvére és egy méltán neves szakember, Osgyányi Vilmos Munkácsy-díjas kőszobrász restaurátor művész mellett. Az elmúlt 20 év szakmai tapasztalataira alapozva kellő önbizalmat és eredményességet kölcsönöztek a cégnek a műemléki kőfaragó munkák terén. A cég méltán vívta ki magának a tiszteletet a kellő precizitással, pontossággal és a munkák időben történő teljesítésével minden egyes projekt esetében.

Az ügyvezető elmondása szerint mindig igyekeznek egy kis „pluszt" hozzátenni az adott munkához, hogy ezzel még jobban nyomatékosítsák egyediségüket. A társaság tevékenységére főleg a kivitelezési helyszíneken történő munkavégzés jellemző. A vállalkozás rendelkezik egy jól felszerelt gépparkkal is, és egy kellő szakmai alázattal rendelkező csapat is tettre készen áll, akik nagyon szeretik azt, amit csinálnak és talán ez az egyik legfontosabb szempont a cég szempontjából.

2015-től kezdődően több nagyobb  projektben is részt vett a társaság, a hazai építőipari ágazatban meghatározó generálkivitelező cégek alvállalkozójaként. A teljesség igénye nélkül pár példa a munkák közül:

- A Pécsi Vasútállomás felvételi épület rehabilitációs munkái.
- A szászvári vár és műemlék együttes kő rekonstrukciós munkái, ahol a legnagyobb kihívást a középkori várkápolna alapoktól történő kiépítése jelentette.
- Az egykori Zugligeti Lóvasút Végállomás homlokzati klinker felújítási munkái.
- A Pécsi Miasszonyunk Zárdatemplom kőrestaurálási munkái.
- A Budapest Corvinus Egyetem BCE aula belső homlokzati kőelemeinek felújítása.
- A Szentendrei Szerb Egyházi Múzeum homlokzati nyíláskereteinek restaurálása.
- A Sopron Modern Városok program keretében több belvárosi homlokzat kőrestaurálási munkái.
- A soproni Szent Mihály Templom lábazati és Sekrestyésház kő helyreállítási munkálatai.

Jelenleg a cég legmeghatározóbb feladata a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretein belül felújított bajnai  Sándor–Metternich-kastély kő rekonstrukciós munkálatai voltak, ahol több történelmi burkolat helyreállítása is nagy kihívást jelentett. A fellelhető analógiák és kőtöredékek felhasználásával egy óriási puzzle-t kellet „játszania" a csapatnak. Az egyik legérdekesebb folyamat a kastély előterében található úgynevezett „rombusz" köves burkolat helyreállítása volt.

 A főhomlokzatra nyíló földszinti helyiség burkolata páratlanul szép és tiszteletet parancsolóan elegáns megoldásban készült el. A négy részre tagolt felületet kitűnő minőségű, durvamészkő anyagú kőlapokkal burkolták, melyeknek az osztását széles, nagyméretű lapokkal osztották négy részre. Ezekkel a széles sávokkal nem akarták elaprózni a tér tagoltságát, inkább a beugrókban és a terasz alá nyíló ajtók és a falvastagságot kiadó területekre is nagyméretű kőlapokat helyeztek. A burkolat karakterét a 115 x 88 cm-es rombuszokból kialakított felületek alkotják, amik a szolid keretezésben kitűnő arányossággal érvényesülnek. A burkolat erényét növeli a tér sajátosságaihoz igazodó rendkívül precíz szerkesztés, a pontos síkokkal rendelkező kivitelezés, vagyis az egy kézben tartott mesterségbeli tudás és ízlés.

A régészeti feltárás miatt megbontott burkolat láthatóvá tette a lapok vastagságát (16–18cm), ami a kőlapok méretéhez szükséges arányosságot jól demonstrálja és alátámasztja a korabeli kőfaragó mesterek szakmai tudását, a szolid, hosszantartó használatot szolgáló szemléletét.

Sajnos a feltárás során a két igen nagy méretű osztó elemet roncsolták, jellemzően minden térrészben felszedték a burkolat nagy rombusz elemeinek a felét A vezető tervező, Erő Zoltán és a szakrestaurátor, Osgyányi Vilmos egyhangú döntése alapján is különösen kockázatos és felesleges lett volna kiemelni, majd visszahelyezni a bordűrként funkcionáló keretező, térkitöltő óriási méretű kőelemeket, úgymint a 355x68x20 centiméteres és a két darab 326x69x20 centiméteres roncsolt elemeket, valamint a terasz alá nyíló ajtókban a falvastagságot kitöltő 172, 183, 190 centiméter hosszú és 104, 100, és 105 centiméter széles, legalább 20 cm vastag kőlapokat.



 A generál kivitelező társaságnak, azaz a Pharos 95 Kft. számára viszont az aljzat szigetelést és a padlófűtés szerelési munkálatait meg kellet oldani. Ezért aládúcolást alkalmaztunk Doka bordákkal és kézi emelő berendezésekkel, hogy gyakorlatilag a levegőben tartsuk a bordűröket, amíg a fent említett munkálatok elkészülnek. Ezután a kastély több pontján szétszórt rombuszkövekből sikerült mind a négy mező kőelemeit összeszedni és az elkészült aljzatra visszahelyezni egy finom ágyazórétegbe - klasszikusan kézi erővel és hagyományos módszerekkel. Majd a felületi javítások következtek, ahol kőkiegészítő habarcsot alkalmaztunk (Remmers restauriermörtel) adalékanyagokkal (Haftemulsion), hogy elérjük a megfelelő keménységű elegyet, amely alkalmas lesz a napi használatból eredő igénybevételeknek.

A felületi megdolgozásokat és a struktúra kialakítását kézi kőfaragó szerszámokkal végeztük, hogy a  társaság vissza tudja adni a a korabeli mesterek nívós és ízléses munkáját, melyet így megőrízhetünk az utókornak.

A jövőben átadásra kerül a Károlyi –Csekonics Palota is, melyen többek között a Múzeum utcai homlokzat komplett kőfelújítási munkálatait is a társaság végezte társ alvállalkozóként. A cég távlati tervei között szerepel a további munkaerő toborzása szigorúan szakmai előélettel, illetve egy jól felszerelt műhely, úgymond bázis kialakítása is, ahol még több specifikusan a kőrestauráláshoz köthető feladatokat tudunk majd még professzionálisabban elvégezni.

Cégadatok: Illa-Stone Kft
1025 Budapest Palánta u. 1/b
www.illako.hu   
info@illako.hu/ illakovek@gmail.com
ifj. Illa Gyula  ügyvezető,tulajdonos
+36202860055