Egyéb cikkek

Hársfa utcai óvoda, Budaörs

2009.08.18. 05:20

Az új fejlesztési területnek megfelelően az épület architektúráját elsősorban a nagyvonalú gesztusok jellemzik. Díjazásban nem részesült pályamű,
építész tervezők: Weiser Balázs, Csiszár Dalma, Korintus Gábor, Barcza Gergely, Kukucska Gergely

Díjazásban nem részesült 21. sz. pályamű
építész tervezők: Weiser Balázs, Csiszár Dalma, Korintus Gábor, Barcza Gergely, Kukucska Gergely

 

 

 


Részletes bírálat

Telepítés
Pályázó az épületet a telek északi oldalának közepére telepíti, így bár megfelelő teret ad a jó helyen lévő bejáratnak és a gépkocsi parkolóknak, jelentős D-i játszóudvar alakulhat ki, annak védelme a forgalmas főúttól nem biztosított. Ugyanígy elhelyezkedésével nem alakít ki az épület az újonnan beépülő területnek, az utca indításának megfelelő, jelentős térfalat sem. Gondot okozhat még a vendégparkolóból történő gazdasági feltöltés is.

Építészet
A terv a „zöld óvoda” koncepcióból indult ki. Kétszintes, zárt tömegét az U alakban szervezett cellás terek, valamint a közrezárt aula tere adja. A zárt, kompakt tömegből, illetve a kétszintességből adódik az alacsony beépítettsége (a pályaművek között az egyik legkisebb) nagy, összefüggő zöldfelületet biztosítva az óvoda kertnek.

Helyes szándék a jelenleg kiépülő városrész középületeinek léptékéhez történő viszonyulás.

Alapvetően elhibázott döntés volt, hogy az összes csoportszoba az emeleti szintre került. A zölddel futtatott homlokzati falat átszúró nyílás csupán vizuális kapcsolatot tud tartani az egyébként dicséretesen nagy felületű kerttel. A földszinti nyitott fedett terasz kellemes tér jó gondolat, a belső térhez való kapcsolata nem a legsikerültebb.
A pályamű legkarakteresebb építészeti eleme a zöldhomlokzat, mely az esztétikai megfontolásokon túl a tervezők szándéka szerint az épület energia-háztartásába is segít. Ennek (a tervezettnél jóval intenzívebb és több növényfajjal történő) megvalósítása esetén azonban érdemes lett volna a belső térből is érzékeltetni a terv lényegét adó elemet. (nem csupán egy-egy csoportszobai franciaerkéllyel.

Oktatási-nevelési szakmai kritériumok
Az emeletes „zöld óvoda” épület külső megjelenése kevésbé nevezhető gyermek közelinek, az U alakú tér kialakítása azonban egy jól működtethető óvodát sejtet. A helyiségek elhelyezésének rendszere egyszerű, a közlekedő rendszer a gyermekek és a szülők számára egyaránt átlátható, és bejárható. Hatalmas udvara megnyerő, bár - mivel a foglalkoztató csoportok az emeleten kaptak helyet - sajnos közvetlen kapcsolatuk nincs a jártszó udvarral. A szakmai program megvalósítását szolgáló helyiségek mindegyikét tartalmazza. A beérkező pályaművek közül azon kevesek közé tartozik, ahol a szabadtéri tevékenységekhez is biztosítva van a könnyen elérhető - épület együttesben elhelyezett – udvari WC-mosdó. 

Összegzés: A tervpályázat a szakmai elvárásoknak alapvetően megfelel.